, niedziela 27 listopada 2022
Ministerstwo Środowiska zatwierdziło dokumentację geologiczną Morcinka. Zielone światło dla inwestycji?
"Projekt Morcinek" zainicjowany został przed 2000 rokiem. Od tego czasu przygotowana została m.in. szczegółowa dokumentacja geologiczna zawierająca informacje na temat złóż węgla kamiennego na obszarze byłej kopalni.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Ministerstwo Środowiska zatwierdziło dokumentację geologiczną Morcinka. Zielone światło dla inwestycji?

STEFAN MAŃKA
Pod koniec marca Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał kolejne postanowienie o przeprowadzeniu postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia wydobycia węgla ze złoża Morcinek I. Nie jest to przełomowy, a jedynie jeden z wielu punktów w harmonogramie całego projektu, który ma na celu wskrzeszenie najmłodszej polskiej kopalni, zlikwidowanej w 2001 roku. Specjalnie dla nas na pytania w sprawie "Morcinka" odpowiada Anna Golasz z NWR KARBONIA - głównego inwestora.

"Projekt Morcinek" zainicjowany został przed 2000 rokiem. Od tego czasu przygotowana została m.in. szczegółowa dokumentacja geologiczna zawierająca informacje na temat złóż węgla kamiennego na obszarze byłej kopalni. Jej zatwierdzenie przez Ministerstwo Środowiska w listopadzie 2012 r. było kluczową kwestią dla przyszłości całego projektu. - Dokumentacja ta zawiera między innymi szczegółowe informacje na temat złóż węgla kamiennego na obszarze Morcinek 1 (zajmującym mniejszą powierzchnię, niż obszar górniczy byłej kopalni "Morcinek") i szacunki dotyczące rezerw węgla. Ta formalna procedura, konieczna dla przygotowania planów zagospodarowania przestrzennego gmin, na terenie których ma być prowadzona działalność górnicza jest także kolejnym krokiem w kierunku uzyskania koncesji na wydobycie - wyjaśnia Anna Golasz z NWR KARBONIA.

Zgoda ze strony Ministerstwa Środowiska pozwoliła na rozpoczęcie prac administracyjno-projektowych nad przygotowaniem Planu Zagospodarowania Złoża oraz Oceny Oddziaływania na Środowisko. - Trzeba przypomnieć, iż są to procedury, które wiążą się z przeprowadzeniem wielu konsultacji i nieprzerwaną współpracą z urzędami oraz mieszkańcami. Jest więc jasne, że są to dopiero pierwsze kroki w tym długofalowym procesie - wyjaśnia Golasz i dodaje, iż w obecnej chwili trudno jest określić przybliżoną datę rozpoczęcia prac wydobywczych. - Prace inżynieryjne trwają i do momentu ich zakończenia możemy mówić tylko o pewnych szacunkach. Prace te również określają jak kopalnia ma, mówiąc kolokwialnie "wyglądać i działać". Na tym etapie nie chcemy operować konkretnymi liczbami - odpowiada przedstawicielka spółki na pytanie o planowany termin wznowienia wydobycia w Morcinku.

Nadal brana pod uwagę jest możliwość podziemnego połączenia polskich pokładów węgla z czeską kopalnią ČSM po drugiej stronie Olzy, dzięki czemu inwestor nie musiałby odbudowywać infrastruktury i prowadzić fedrunek od strony Czech - Takie rozwiązanie wymaga przejścia kolejnej procedury, tym razem angażującej organy administracyjne Polski i Republiki Czeskiej. Rozmowy, dotyczące umowy dwustronnej są na razie na wczesnym etapie zaawansowania - odpowiada Anna Golasz.

Pięć lat temu gdy po raz pierwszy pojawiła się możliwość wznowienia fedrunku przez czeską spółkę, swojego niezadowolenia nie kryli radni gmin Zebrzydowice i Hażlach, na których terenie działała kopalnia. Na tym etapie prac sprawy komentować nie chce wójt gminy Zebrzydowice, który poproszony o komentarz w sprawie planów wydobywania węgla kamiennego na terenie gmin Hażlach i Zebrzydowice odpowiedział, iż dotychczas nie zajmował w tej sprawie żadnego stanowiska.

Obawy mieszkańców i włodarzy próbuje rozwiać przedstawicielka spółki NWR KARBONIA, która podkreśla iż wznowienie wydobycia ze złoża Morcinek I będzie poprzedzone rozmowami z urzędami, ale również z mieszkańcami. - Rozumiemy wszelkie obawy i wiemy, że doświadczenia w przeszłości nie zawsze były pozytywne. Wierzymy, iż mieszkańcy nie będą nas oceniać przez pryzmat minionych zdarzeń, na które nie mieliśmy wpływu. Chcemy w jasny i otwarty sposób komunikować się z mieszkańcami i urzędami - odpowiada Golasz.

Według dokumentacji geologicznej, rezerwy zgłoszone do polskich krajowych rezerw węgla kamiennego wynoszą około 652 milionów ton zasobów geologicznych oraz 238 milionów m3 metanu.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

tak,tak, kochana AWS likwidowała zakłady, żeby kapitaliści burżuazyjni mieli wolne pole do popisu. Cały czas propaganda, że wielkim kapitalistom trzeba iść na rękę bo Oni dają pracę. Teraz zaczynają się zastanawiać dlaczego pracy zamiast więcej, jest coraz mniej. Zniszczyli co się dało zniszczyć i żaden z nich teraz nie ma pomysłu co zrobić, żeby bezrobocie zaczęło spadać. Natomiast dla władzy najważniejszy jest Smoleńsk i jak wyciągnąć milionowe odszkodowania z naszych podatków. Ciekawe, że jak górnicy giną w ciężkiej pracy to nich z nich tak dzielnie nie walczył o odszkodowania dla pozostałych rodzin. Cała nasza władza myśli tylko o sobie i o tym, żeby jak najwięcej zagrabić z budżetu obojętne czy to PO czy to PiS, PSL czy też inne partie.

Totalny błąd! Dla naszej ukochanej władzy Smoleńsk jest wrzodem na d_pie. Niedowiarkom polecam do obejrzenia na "twojej rurze" konferencje prasowe z udziałem duetu Tusk & Graś.
Dla naszej władzy najważniejsze dogmaty to m.in.:
- przyjęcie euro,
- związki partnerskie,
- kontrola internetu,
- monopol w mediach,
- wyprzedaż resztek majątku państwa,
- całkowita rezygnacja z samodzielnej polityki zagranicznej,
- a wiodący pogląd ekonomiczny to prostacki liberalizm,
- itd.

Kanadyjska firma również chce wskrzesić wydobycie węgla w chorzowskiej kopalni Barbara. Od 1993 roku jest ona zamknięta. O sprawie pisze Puls Biznesu.

W Niemczech natomiast obowiązuje przyjęta w 2007 roku strategia dotowania kopalni węgla kamiennego do 2018 roku oraz dofinansowanie rekultywacji terenu do 2027 roku. (Kopalnie te zapewniają miejsca pracy około 26 tys. osób) A u nas nic! Cała Unia kocha nas jak brata, a jak wiadomo brat brata w d_pe harata ...

Ciekawe czy kiedyś ktoś za zamknięcie tej kopalni wreszcie beknie. Wszystkie afery III RP przy tym to mały pikuś.

Mam nadzieje ze beknie !!

Buzek zamykał, Tusek otwiera. I to w obrębie tej samej partii.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama