, piątek 23 luty 2024
Cieszyn: Uniwersytet - element miastotwórczy
Przedstawiciele władzy i reprezentanci szkolnictwa wyższego spotykają się, by wypracować modele współpracy. Jednym ze spotkań była wizytacja kampusu UŚ 6 marca br. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Uniwersytet - element miastotwórczy

MAŁGORZATA BRYL
Cieszyn: Uniwersytet - element miastotwórczy

Są już wyszczególnione wstępne trzy zadania dotyczące współpracy, mat.pras.

Uniwersytet Śląski i miasto Cieszyn opracowują zakres współpracy. Obie strony dają sobie czas na wypracowanie wielokierunkowego partnerstwa do końca 2015 roku.

Przedstawiciele władzy i reprezentanci szkolnictwa wyższego spotykają się, by wypracować modele współpracy. Jak wskazują inicjatorzy, współpraca Cieszyna z uniwersytetem musi się pogłębić. W związku z tym wyszczególnili podstawowe trzy zadania na przyszłość.

Pierwsze zadanie polega na rewitalizacji Kampusu Cieszyn. Aula, obiekty sportowe, budynki dydaktyczne i otoczenie mają przejść remont. Są to działania nie tylko dla studentów i pracowników UŚ, ale też dla pozostałych mieszkańców miasta, którzy także korzystają z uniwersyteckich obiektów takich jak basen czy hala sportowa. Co jest kluczowe, władzom uniwersytetu nie chodzi o to, żeby miasto Cieszyn przekazało pieniądze na powyższe remonty. Z kolei dążenia polegają na tym, by samorządowcy pomogli uniwersytetowi zdobyć pieniądze na cel rewitalizacji kampusu.

- Istnieje coś takiego jak Lokalny Plan Rewitalizacji. To jest dokument uchwalany przez Urząd Miasta, dotyczący całego terenu, którym zarządza miasto. Żeby móc się starać w przyszłości o jakiekolwiek środki finansowe z różnych źródeł, ale które są formą dotacji, musimy być uwzględnieni w tym Lokalnym Planie Rewitalizacji. Cała inicjatywa właśnie do tego zmierza, aby uczelnia i wszystkie jej obiekty znalazły się w tym Planie Rewitalizacyjnym - tłumaczy dr Remigiusz Kopoczek, prodziekan ds. Studenckich i Kształcenia na Wydziale Artystycznym UŚ. - Gdy już znajdziemy się w Lokalnym Planie Rewitalizacji, wtedy możemy wnioskować we współpracy z miastem o np. remonty poszczególnych obiektów ze wskazaniem tzw. działań miękkich, czyli wykorzystanie rewitalizowanych przestrzeni przez szkoły, organizacje społeczne czy lokalne zespoły w mieście - dodaje.

- Obecnie Wydział Strategii i Rozwoju UM opracowuje aktualizację Lokalnego Programu Rewitalizacji. Na to mamy jeszcze czas, musimy to w tym roku zakończyć i uaktualnić - mówi Krzysztof Pszczółka, przewodniczący Komisji Finansów RM i pracownik UŚ. - Tam właśnie jako jeden z warunków i głównych wartości miasta należy wpisać Uniwersytet Śląski - dodaje.

Drugim zadaniem są działania promocyjne Cieszyna jako miasta akademickiego ze szczególnym uwzględnieniem promocji kierunków studiów prowadzonych na wydziałach cieszyńskich. W przyszłości mają być opracowane marka, kanały promocji oraz strategia promocji. Jak wskazuje Remigiusz Kopoczek, dotąd Uniwersytet Śląski i miasto promowały się odrębnie. - Zależy nam na pokazaniu Cieszyna jako przyjaznego miasta do studiowania - wskazuje. - Na razie jest bardzo pozytywny odzew ze strony miasta w kwestii połączenia strategii promocyjnych. Myślę, że od 2016 roku będziemy mogli wyjść z już skonkretyzowaną ścieżką poszczególnych akcji promocyjnych - dodaje.

- Jesteśmy już po pierwszych spotkaniach w tej sprawie. Panowie burmistrz i wiceburmistrz byli już w obiektach uniwersyteckich, zostali zapoznani z wieloma problemami. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem konkretnych rozwiązań - mówi Krzysztof Pszczółka. Jak informuje, kolejnym krokiem w tej sprawie będzie inicjatywa uchwałodawcza ze strony radnych.

Ostatecznie trzecim zadaniem jest opracowanie strategii wsparcia dla działalności gospodarczej studentów, absolwentów i pracowników naukowych. Tu priorytetem jest aktywne działanie gminy w tworzeniu nowych firm w oparciu o studentów i absolwentów. - Jesteśmy już po rozmowie z panem wiceburmistrzem, jaka forma wsparcia w tym zakresie byłaby optymalna. To trzeba policzyć, zbilansować tak, żeby miasto było w stanie to udźwignąć - mówi Remigiusz Kopoczek. Wdrożenie rozwiązań dotyczących tego zadania będzie możliwe po wpisaniu ich w nowy budżet na rok 2016. Do tematu jeszcze powrócimy.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Współpraca to dwustronne działanie, od zawsze UŚ w Cieszynie angażował się w różnego rodzaju akcje, eventy, badania, konferencje. To w większości instytucji miasta i powiatu pracują przecież absolwenci UŚ, prowadzą galerie, działają społecznie, robią festiwale, a studenci od zawsze łatali budżety najemców cieszyńskich stancji i mieszkań, zostawiają pieniądze swoje i swoich rodziców w cieszyńskich sieciówkach i nie tylko, ten wątek ekonomiczny jest ważny. Poza tym rejon UŚ to całkiem piękny zakątek Cieszyna. Kto nie docenia swojego miasta, jego tradycji i historii, a cieszy się, że gdzieś jakaś wyższa szkoła, która dziś jest, a jutro jej nie ma i działa jak supermarket dyplomów, niewiele ma wspólnego z naszym miastem.

I jeszcze jedno. WSB kształci głównie młodzież z Cieszyna i najbliższych okolic. Na ogół na studiach podyplomowych. Po to m.in tworzy kolejne placówki. W UŚ kształcą się głównie studenci z dalszych rejonów. Często z bardzo odległych miejsc z Polski (np. Gdańsk, Szczecin, Białystok) jak również z Ukrainy, Białorusi czy Litwy. Przy ciągłym odpływie mieszkańców (rzeczywisty spadek to około 3000 w ostatnich kilku latach) jest to jedyna instytucja, która rok w rok sprowadza młodych ludzi do tego miasta. Brak współpracy prędzej czy później doprowadzi do przeniesienia obu Wydziałów w rejon aglomeracji śląskiej i z Cieszyna zniknie kolejne 2000 osób z korzyścią dla Katowic, Chorzowa lub Sosnowca. UŚ dużo inwestuje w swoje ośrodki tam, gdzie współpraca z samorządem jest dobra. Przykładem jest Chorzów i ponad 100 milionów inwestycji.

Cieszyńskie wydziały UŚ powinny rzeczywiście tą współpracę zacząć już dawno.... no ale może nie wszystko stracone. UŚ w Cieszynie potrzebuje inwestycji w rewitalizację kampusu, remont auli, ale generalnie nie jest źle - oby nie zabrakło najważniejszego czyli studentów.....a o WSB niech się lepiej wypowiedzą jej studenci z Cieszyna - to pokaże o jej prawdziwym obliczu. Albo niech WSB w Cieszynie poda ilu ma zatrudnionych na umowę o pracę pracowników naukowych oprócz dziekanów....

UŚ w Cieszynie to nie jest żaden wydział zamiejscowy! W Cieszynie są dwa samodzielne WYDZIAŁY. Takie same jak Prawo, Filologia, WNS itp. w Katowicach. UŚ w sumie ma 12 wydziałów z czego 2 są właśnie w Cieszynie. WSB jest uczelnią jednowydziałową, która tworzy swoje ODDZIAŁY zamiejscowe. Na terenie UŚ w Cieszynie działa Uniwersytet Dziecięcy, Uniwersytet III wieku i wiele innych organizacji.

uŚ też jest wydziale, zamiejscowym tak jak WSB. natomiast dzięki WSB Na Usiu coś się wreszcie ruszyło. WSB zaczęło bardzo pozytywnie działać i animować życie w Cieszynie. Moja córka chodzi od 3 lat na Uniwersytet Dziecięcy, kolejny raz w tym roku odbędzie się Festiwal Nauki, femontują budynki przy Frysztackiej. Te Uczelnie powinny się uzupełniać dla dobra Cieszyna.

....czyżby służby promocyjne WSB ;)

WSB wprowadziła do Cieszyna życie - nowe kierunki i... Motywuje UŚ do wyjścia z marazmu. Te Uczelnie powinny ze sobą współpracować i uzupełniać się. To dzięki WSB w Cieszynie pojawił się Festiwal Nauki, moja córka chodzi na stworzony przez nich Uniwersytet Dziecięcy, wyremontowali inwestują w budynek na Frysztackiej ;) i jeszcze jedno tak jak UŚ to Wydział Zamiejscowy.

--- niech najpierw te tęgie głowy wyjdą zza swoich katedr i biurek i zaczną PRAWDZIWĄ współpracę z miastem i jego instytucjami, a nie tylko gadanie, gadanie i spotykanie się... czasy kiedy na cieszyńskich wydziałach była prosperity się już dawno skończyły i drżyjcie akademicy raczej o swoje posady. Wszakże szkoda by było takiej infrastruktury zaprzepaścić....Walczcie o to aby Cieszyn był dalej miastem uniwersyteckim. Pokażcie ponadto że to UŚ jest prawdziwą uczelnią , a nie zamiejscowy wydział firmy zwanej WSB.
Jest jedna jaskółka w postaci kierunku związanego z projektowaniem gier - i niech ona wbrew powiedzeniu uczyni wiosnę na cieszyńskiej uczelni - wierzę że ludziom na uniwersytecie nie zabraknie weny do stworzenia w naszym mieście atrakcyjnej oferty dla studentów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama