, niedziela 26 maja 2024
Cieszyn: Szukają miejsc na parking wielopoziomowy
Obecnie radni wnioskują o zabezpieczenie w budżecie na rok 2016 odpowiedniej sumy, która pozwoliłaby na stworzenie parkingu wielopoziomowego w Cieszynie fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Cieszyn: Szukają miejsc na parking wielopoziomowy

MB
Po usunięciu parkingu z cieszyńskiego rynku, co uszczęśliwiło wielu mieszkańców, rozpoczęły się intensywne poszukiwania alternatywnych rozwiązań umożliwiających parkowanie w śródmieściu. Jednym z nich jest stworzenie wielopoziomowego parkingu. Gdzie mogłaby powstać pierwsza tego typu inwestycja w mieście?

Radni podpowiadają kierownictwu miasta różne lokalizacje, gdzie mogłyby stanąć dwu-, a nawet trzy- i czteropoziomowe parkingi. Temat wielopoziomowych parkingów, które są coraz popularniejszym rozwiązaniem w wielu miastach, powraca co jakiś czas podczas debat poświęconych zabudowie Cieszyna.

Podobnie było podczas lutowego spotkania burmistrza z mieszkańcami poświęconego kierunkom zagospodarowania miasta. Na zaproszenie cieszyńskiej architektki Grażyny Kołder do Cieszyna przyjechał przedstawiciel firmy, która zajmuje się montowaniem tzw. „automatycznych parkingów” wielopoziomowych dopasowywanych do konkretnych zabudowań miast.

Jak wskazali, argumentem przemawiającym za stworzeniem wielopoziomowych parkingów jest to, że Cieszyn nie posiada rozległych terenów pod klasyczne parkingi, natomiast ma wiele „luk” w zabudowie nawet w centrum, w które da się wkomponować piętrowe parkingi. Dużym plusem jest także naturalne ukształtowanie terenu, które sprzyja budowie wielokondygnacyjnych parkingów w Cieszynie. Oczywiście, nowocześniejsza opcja parkingów jest rozwiązaniem o droższym niż budowa klasycznego rozwiązania.

Obecnie radni wnioskują o zabezpieczenie w budżecie na rok 2016 odpowiedniej sumy, która pozwoliłaby na stworzenie parkingu wielopoziomowego w Cieszynie. Pytanie jednak, gdzie taki parking mógłby stanąć?

Radni z klubu radnych Cieszyński Ruch Społeczny proponują przejęcie przez miasto Drukarni Cieszyńskiej m.in. na cel parkingu wielopoziomowego. W niedawnym zapytaniu do kierownictwa miasta pytają, jaki jest stan prawny drukarni. Innym sposobem zaadaptowania budynku drukarni byłoby według propozycji radnych z CRS stworzenie tam inkubatora przedsiębiorczości lub powierzchni handlowych. Do tego zapytania w najbliższym czasie odniesie się burmistrz Ryszard Macura.

Z kolei radny Wiesław Kluz proponuje, by wielopoziomowy parking powstał w miejscu obecnie istniejącego parkingu przy ul. Michejdy. - Wjazd na niższy poziom będzie (jak obecnie) od ulicy Michejdy, natomiast wjazdy na wyższe poziomy od ulicy Bóżniczej (za Elimem) - wskazuje radny.

Jak podkreślają radni, stworzenie parkingu wielokondygnacyjnego zwiększy liczbę miejsc parkingowych w bezpośrednim centrum miasta, nie ingerując zbytnio w zabudowę Cieszyna. Do propozycji w Radzie Miejskiej w niedługim czasie odniesie się kierownictwo miasta.

Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

skoro Autorka artykułu o mnie wspomniała, to chcę przy okazji coś Czytelnikom wyjaśnić. Otóż parkingi automatyczne to dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie tradycyjny parking się zwyczajnie nie mieści np. w lukach pomiędzy zabudową. Parking na 16 samochodów zajmuje tyle miejsca co na dwa auta, a poza tym samochody są przemieszczane na platformach bez włączonego silnika, w związku z tym obowiązujące odległości od okien pomieszczeń mieszkalnych mogą być znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych parkingów otwartych czy też wielopoziomowych. Oczywiście, że automatyka, jak wszystko, się psuje, dlatego firma zapewnia całodobowy serwis, a poza tym trzeba skalkulować co jest droższe w centrum miasta? - miejsce (parkingi tradycyjne są bardzo powierzchniochłonne) czy obsługa parkingu automatycznego. Jeśli chodzi o miejsca na parkingi wielopoziomowe w Cieszynie to na pewno nie należy ich sytuować w pobliżu ruchliwych skrzyżowań jak np. Bobrecka i Korfantego, także nie w rejonie drukarni, bo ulica Nowe Miasto nie jest w stanie przejąć takiego obciążenia. Z zasady takie obiekty sytuuje się wokół centrów miast, w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych, z łatwym wjazdem i wyjazdem. Moim zdaniem miejscem do rozważenia jest parking pod wzgórzem zamkowym, od strony browaru, gdyż tam zlokalizowany mógłby służyć nie tylko mieszkańcom centrum i przyjeżdżającym załatwić sprawy w urzędach, ale także handlowcom i kupującym w ścisłym centrum miasta. A amfiteatr niech pozostanie amfiteatrem, bo gdzieś należałoby zorganizować choćby Viva il Canto, czy zbyt głośne koncerty, które póki co odbywają się na rynku. Z pewnością temat parkingów w Cieszynie nie jest łatwy, ale jakieś sensowne i realne rozwiązanie można zaleźć, trzeba tylko chcieć!

Problem polega nie na chceniu tylko na strachu i podjęciu decyzji. Włodarze w tym mieście cierpią na łakomstwo, chcieli by zjeść ciastko i jednocześnie go mieć.

Zamiast galerii Stela - parking wielopoziomowy. Miejsce wręcz idealne - przy węźle przesiadkowym, blisko do centrum. Drugi parking o podobnej konstrukcji zbudować w okolicy Łyska i problem rozwiązany. Tylko że to wymaga trochę odważniejszych decyzji niż wspomnianej już dewastacji Placu Słowackiego, ulicy Hajduka czy pomysłu na parkowanie wzdłuż ulicy Korfantego itp.

Należy zamiast w parkingi pieniądze zainwestować w sprawną i niedrogą komunikacje miejską, a w centrum ograniczyć ruch samochodów osobowych. Ja chętnie poruszałabym się autobusami miejskimi po Cieszynie, ale nie satysfakcjonuje mnie obecny rozkład jazdy, w którym autobus linii np. 21 kursuje średnio co godzinę, albo żeby dojechać do domu to muszę się przesiąść w inny autobus w połowie drogi i drugi raz skasować bilet. Komunikacja miejska w obecnej chwili to dla większości mieszkańców strata czasu i pieniędzy, korzystają tylko ci którzy muszą lub ci którzy szczęśliwie mają dogodne dla siebie połączenia. Poza tym, dodatkowy duży parking w centrum będzie zachętą dla kierowców którzy dla wygody będą się autami "wbijać" do centrum i przyczyni się to tylko do zwiększenia ruchu, a zdecydowanie powinno się w go miastach ograniczać. To jest prawidłowy kierunek działań.

Miasto najpierw ( uszczęśliwia część mieszkańców ) likwiduje parking na Rynku.
Następnie chce wybudować parkingi na podobną ilość miejsc za grube miliony.
Jaki te wydane miliony likwidują problem ? ( było mnóstwo miejsc parkingowych
bez kosztów ) - to szczyt niegospodarności.
U aktywistów miejskich ideologia przoduje nad życiowym podejściem.
Dlaczego się bierze pod uwagę "luki" w zabudowie, a nie miejsca które by zaspokajały
zapotrzebowanie na parking w tym miejscu.
Parkingi z platformami zależnymi jak i niezależnymi to koszmar. Większych samochodów
nie da się zaparkować lub po zaparkowaniu z nich wyjść. Noo... i platformy się psują.
Może być kiepsko kiedy się spieszymy i np. potrzebujemy wyjąć z samochodu dokumenty,
a automatyka 'chwilowo' nie działa.
A koszty konserwacji, ubezpieczeń, serwisu policzone.
Nową inwestycją miejską będzie zarządzała nowo powołana spółka miejska ?
Ile do tych nierentownych obiektów miasto będzie dopłacać.
Trudno o prywatnego inwestora do inwestycji biznesowo nieopłacalnej.
Jak ktoś inwestuje prywatne pieniądze, to chce żeby się zwróciły/ wcześniej niż za 150 lat/

taki parking to świetna inwestycja... ale najlepiej niech będzie prywatna.

Jak taki świetny to nic tylko staraj się o forsę i buduj. Powodzenia w biznesie, zwłaszcza w Cieszynie.

jak to wybuduje wiesiek albo inny zenek z urzędu to po pierwsze będzie to kilka razy droższe, a po drugie trzeba bedzie do tego dopłacać... niech urzednicy przygotują oferte dla inwestora, zabezpieczajac interesy mieszkancow czyli miejsce parkingowe. kilka pięter mozna zagospodarowac na stałe miejsca parkingowe abonamenty a czesc zostwic na parkomat...
interes życia to nie bedzie ale lokata kapitału na pewno lepsza niż w banku.

poza tym czemu mieszkaniec np banotówki ma dopłacać do interesu mieszkanca centrum?

O czym piszesz ? Garażach dla mieszkańców centrów, czy miejscach parkingowych dla osób mających sprawę do załatwienia w centrum? Zdecyduj się !!!. Garaże niech budują sobie zainteresowani sami za własne pieniądze, a miejsca parkingowe dla postoju czasowego to inna sprawa. Oczywiście masz racje że urząd zrobi to drożej i najlepiej przez własną spółka z o.o.

O czym piszesz ? Garażach dla mieszkańców centrów, czy miejscach parkingowych dla osób mających sprawę do załatwienia w centrum? Zdecyduj się !!!. Garaże niech budują sobie zainteresowani sami za własne pieniądze, a miejsca parkingowe dla postoju czasowego to inna sprawa. Oczywiście masz racje że urząd zrobi to drożej i najlepiej przez własną spółka z o.o.

Sprawa parkingów pod i nad ziemnych już była. Pierwszy parking miał być pod Rynkiem, jako parking podziemny. Ponoć jakaś firma austriacka była tym zainteresowana, ale jak zwykle nic nie wyszło. otem sztandarowym pomysłem za burmistrza Ficka był parking wielopoziomowy na miejscu dzisiejszego amfiteatru. Samochody miały jeździć na górę windą (sic!), na szczycie miał być jakiś taras widokowy, etc....
A teraz z ze starej drukarni ma być parking. No fajnie, ale będą problemy z wjazdem, bowiem budynek jest usytuowany na skarpie....
Ech mędrcy i radcy, żebyście nie wymyślili takich rozwiązań, jak słynna winda na zamku przedsiębiorczości, która w zimie do funkcjonowania wymaga cieplarnianych warunków (czytaj elektrycznego grzania całego szybu windy) ........

Parking w miejscu amfiteatru straszącego swoim wyglądem? Super sprawa - blisko szkół, centrum handlowego, itp.!!! Dla samochodów dojeżdżających od strony granicy państwa, z kierunku Lesznej, Dzięgielowa i Puńcowa miejsce jest idealne. Troszkę gorszy dojazd przez miasto dla kierowców z innych kierunków. Ale dobre i to. Darmowy parking pod Kauflandem to też już jest duża wygoda. Miasto nie ma pomysłu na lokalizację. Tereny po drukarni to już ciasny zaułek, jest co prawda łącznik z ronda 3 Maja - Plac Wolności, ale to za mało. Parking na placu po byłym PKS-ie to dobra lokalizacja. Blisko centrum i czegoś, co miasto nazywa dworcem autobusowym, a jest obskurnym miejscem. Ul. Michejdy chyba by nie zdała egzaminu. Znając troszkę historię, to pełno tam podziemnych korytarzy (zablokowana by była inwestycja przez konserwatora zabytków), stara infrastruktura wodna, gazowa, elektryczna do przeróbki (kosztowne i czasochłonne). Zachód oferuje u siebie parkingi na granicy miast i dalej komunikację miejską, ale u nas w Cieszynie to brak komunikacji logicznie zaplanowanej. Dostosowana jest tylko jako dowóz do szkół, a reszta to przypadkowe pomysły ludzi z ZGK ( np. linia 21 i 40 jeździ w dni wolne o jednym czasie, co godzinę, zamiast to logicznie rozłożyć). Na nich nie ma co liczyć, konkurs nic nie zmienił. Pan Burmistrz obiecał zmiany na lepsze, ale ma chyba złych doradców, bo robi się coraz gorzej w wielu dziedzinach.

Parking w miejscu amfiteatru straszącego swoim wyglądem? Super sprawa - blisko szkół, centrum handlowego, itp.!!! Dla samochodów dojeżdżających od strony granicy państwa, z kierunku Lesznej, Dzięgielowa i Puńcowa miejsce jest idealne. Troszkę gorszy dojazd przez miasto dla kierowców z innych kierunków. Ale dobre i to. Darmowy parking pod Kauflandem to też już jest duża wygoda. Miasto nie ma pomysłu na lokalizację. Tereny po drukarni to już ciasny zaułek, jest co prawda łącznik z ronda 3 Maja - Plac Wolności, ale to za mało. Parking na placu po byłym PKS-ie to dobra lokalizacja. Blisko centrum i czegoś, co miasto nazywa dworcem autobusowym, a jest obskurnym miejscem. Ul. Michejdy chyba by nie zdała egzaminu. Znając troszkę historię, to pełno tam podziemnych korytarzy (zablokowana by była inwestycja przez konserwatora zabytków), stara infrastruktura wodna, gazowa, elektryczna do przeróbki (kosztowne i czasochłonne). Zachód oferuje u siebie parkingi na granicy miast i dalej komunikację miejską, ale u nas w Cieszynie to brak komunikacji logicznie zaplanowanej. Dostosowana jest tylko jako dowóz do szkół, a reszta to przypadkowe pomysły ludzi z ZGK ( np. linia 21 i 40 jeździ w dni wolne o jednym czasie, co godzinę, zamiast to logicznie rozłożyć). Na nich nie ma co liczyć, konkurs nic nie zmienił. Pan Burmistrz obiecał zmiany na lepsze, ale ma chyba złych doradców, bo robi się coraz gorzej w wielu dziedzinach.

Ja widzę sposób na samochody w centrum: ograniczyć dostępność!!!! W Polsce jest więcej samochodów niż w państwach Zachodu!!! Inwestować w połączenia miejskie, tanie lub nawet darmowe. W Lukce we Włoszech jeżdżą po mieście tylko małe busiki. Maisto ma 65 tys. mieszkańców.
Burmistrz Szczurek szczycił się 1000 miejsc parkingowych, które utworzył m/in. przez wycinkę pięknych drzew ozdobnych na ul. Hajduka, które zamieniono na kilka ohydnych płyt betonowych!
Z pięknego Cieszyna robi się betonowisko zawalone żelastwem. Co zrobiono z Placem Słowackiego?

Bardzo dobrze zrobiono z ulicą Hajduka i Placem Słowackiego, tych miejsc parkingowych faktycznie tam brakowało.
A jak komuś tak są drzewa potrzebne to niech się do lasu przeniesie.

Zgadzam się w całej rozciągłości. Trzeba wyłączać ruch samochodowy w centrum. Cieszyn jest tak mały, że spokojnie 500 czy 1000 metrów można przejść. Dotyczy to prawie wszystkich, bo niepełnosprawnych ruchowo nie ma aż tak wielu - im oczywiście należą się szczególne udogodnienia.

Z artykułu wygląda na to, że Burmistrz sobie z problemem parkingów wielopoziomowych nie radzi i nie wie gdzie i jak je wybudować. Radni ze swoimi propozycjami wychodzą przy tym wszystkich na jedynie myślące osoby w tym mieści. Tylko niech Radni wskażą skąd wziąć na to pieniądze (i to niemałe) bo lokalizacje łatwo wskazać ale to w żaden sposób nie rozwiązuje problemu a wręcz może zablokować inne zaplanowane w budżecie zadania. Więc wniosek Radnego winien wyglądać tak: Proponowana lokalizacja parkingu: ......................................, przewidywany koszt robót: ..................................., proponowane źródła finansowania: ......................................

burmitrz sobnie ne radzi - bo jego zastępcy poprostu nie znają Cieszyna.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama