, niedziela 26 marca 2023
Cieszyn: Od 1 września rusza remont na ul. Głębokiej
To pierwsze spotkanie, na którym przedstawiono harmonogram planowanych prac, czasową organizację ruchu i ważne kontakty, które mogą przydać się zarówno mieszkańcom ul. Głębokiej jak i przedsiębiorcom.  fot: UMDodaj do Facebook

Cieszyn: Od 1 września rusza remont na ul. Głębokiej

UM
Cieszyn: Od 1 września rusza remont na ul. Głębokiej


Cieszyn: Od 1 września rusza remont na ul. Głębokiej


Cieszyn: Od 1 września rusza remont na ul. Głębokiej


Cieszyn: Od 1 września rusza remont na ul. Głębokiej


Cieszyn: Od 1 września rusza remont na ul. Głębokiej

To pierwsze spotkanie, na którym przedstawiono harmonogram planowanych prac, czasową organizację ruchu i ważne kontakty, które mogą przydać się zarówno mieszkańcom ul. Głębokiej jak i przedsiębiorcom. Remont wykona firma „Polskie Surowce Skalne Sp. z o.o. Grupa Budowlana”.

Remont ulicy Głębokiej obejmie m.in. wymianę nawierzchni jezdni i chodników, usunięcie barier architektonicznych, a także zmianę organizacji ruchu uwzględniającą ruch pieszych. Na prace związane z rewitalizacją Głębokiej przeznaczono około 5 mln złotych.

Na ten remont mieszkańcy Cieszyna czekali od bardzo dawna. Jak na spotkaniu zapewniał, sekretarz miasta Stanisław Kawecki, ta rewitalizacja powinna zwiększyć również ilość odwiedzających nas turystów o ok. 40 tyś. Dziś takie wyliczenia to raczej „wróżenie z fusów”. Miejmy nadzieję, że się sprawdzą. Chcemy jednak wierzyć, że adresatami tej rewitalizacji są przede wszystkim mieszkańcy. Remont ul. Głębokiej finansowany jest prawie w całości z budżetu miasta i pochłonie 4 599 836 zł. Tylko niewielka część prac została ujęta w dofinansowaniu z projektu „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” i wyceniona jest na 378 729 zł. Należy jednak brać pod uwagę, że remont ul. Głębokiej to tylko część całego projektu. Kolejnym etapem będzie rewitalizacja Rynku oraz ul. Zamkowej.

Czy uda się przeprowadzić prace zgodnie z wymogami projektowymi oraz harmonogramem prac?

Na spotkaniu zarówno burmistrz Przemysław Major jak i sekretarz UM Stanisław Kawecki zapewniał, że przed wyłonieniem wykonawcy sprawdzono poprzednie przeprowadzone inwestycje. Ostatnim realizowanym projektem jest rynek w Bochni.

Jak dowiedzieliśmy się sporym zarzutem wobec firmy zarówno od mieszkańców jak i UM są przeciągające się prace i niedotrzymywanie ustalonych terminów zakończenia inwestycji. Bocheńscy urzędnicy nie mają jednak zastrzeżeń co do jakości wykonanych prac.

Innego zdania są włodarze Lubina gdzie PPS wygrała przetarg na wykonanie rewitalizacji rynku. O wyborze tej oferty zdecydowała przede wszystkim najniższa cena. Roboty jednak nie szły, według ustaleń. Pojawiły się spore problemy. Dotyczyły one przede wszystkim narzucania przez firmę przy realizacji inwestycji materiałów niezgodnych z dokumentacją projektową.
Ponieważ samorząd nie chciał przystać na takie propozycje, firma wypowiedziała miastu umowę. Co ciekawe tego dnia, w którym miała zakończyć rewitalizację Rynku.
Sprawa trafiła do sądu, w konsekwencji samorząd wyegzekwował sporą karę, a inwestycję musiała zrealizować inna firma.

Problemy z firmą PPS miał również samorząd w Środzie Śląskiej. W tym przypadku inwestycja została co prawda dokończona, jednak urzędnicy podkreślają, że nie była to łatwa współpraca.

Prace w Cieszynie mają ruszyć 1 września

Jak będzie wyglądać współpraca z wykonawcą w Cieszynie pokaże czas. Ul. Głęboka to duże wyzwanie ze względu na uwarunkowania terenu oraz liczne podpiwniczenia. Kierownik budowy Tomasz Jankowski zapewniał, że mają spore doświadczenie z takimi pracami. Jedyną obawą jest, że podczas prac odkryte zostaną znaleziska archeologiczne. Wtedy będą mogły ruszyć dopiero gdy z terenu budowy zejdą archeolodzy i konserwator zabytków.

Czy uda się dotrzymać przyjęty harmonogram?

Prace podzielono na etapy:
1.ul. Zamkowa – ul. Mennicza: 01.09 - 31.11.2020
2.ul. Mennicza – ul. Browarna: 01.10 - 31.12.2020
3.ul. Browarna – Stary Targ: 01.01 - 28.02.2021
4.Stary Targ – ul. Olszaka: 01.03 - 31.05.2021
5.ul. Olszaka – Rynek: 01.04 - 31.05.2021

Stanisław Kawecki podkreślił, że podział robót na poszczególne etapy nie oznacza, że odcinki te będą całkowicie wyłączone z użytkowania. Wykonawca w pierwszej kolejności będzie realizował obszar jezdni. Prace chodnikowe mają być prowadzone tak, aby zachować komunikację pieszą. Roboty zasadnicze będą prowadzone na zamkniętych odcinkach zgodnych z etapami. Roboty kanalizacyjne i inne przygotowawcze będą realizowane punktowo – o których z wyprzedzeniem przedsiębiorcy i mieszkańcy będą informowani.

Czasową organizację ruchu zaplanowano następująco:

 • Poniedziałek - piątek - prace będą prowadzone w godzinach od 7:00 do 17:00 (19:00)
 • Sobota: 7:00 do 15:00
 • Zaopatrzenie na odcinkach zamkniętych - możliwość dojazdu w rejon lokalu w godzinach od 7:00 do 10:00 (w szczególnych przypadkach indywidualnie do uzgodnienia).

  - W pierwszym etapie, czyli odcinek od ul. Zamkowej do ul. Menniczej zaproponowano, aby z ul. Menniczej, Starego Targu, Olszaka wjeżdżać na ul. Głęboką i poruszać się w kierunku Rynku. Objazd do ul. Zamkowej będzie odbywał się ul. Rynek, Regera, Górny Rynek, Garncarska, Bobrecka, Korfantego. Tak będzie w tym etapie. W pozostałych ruch będzie się odbywał Menniczą i 3-metrowym odcinkiem ul. Głębokiej do Zamkowej. Natomiast ul. Głęboka od Rynku do Menniczej będzie ślepa. W zależności od tego, który etap będzie realizowany zapewniony zostanie dojazd do wszystkich placówek usługowych – tłumaczył na spotkaniu Dyrektor MZD w Cieszynie Wiesław Sosin.

  Informacje o rewitalizacji ul. Głębokiej mieszkańcy na bieżąco mogą śledzić na stronie : http://www.um.cieszyn.pl/

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama