, niedziela 26 maja 2024
Cieszyn: Koniec z parkowaniem na płycie rynku
Choć trzecia część konsultacji społecznych związanych z rewitalizacją rynku jeszcze nie odbyła się i nie został też przedstawiony architektoniczny pomysł na rynek, to burmistrz Cieszyna właśnie zadeklarował usunięcie parkingu z płyty rynku. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Koniec z parkowaniem na płycie rynku

MAŁGORZATA BRYL
Najpierw konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy proszą o usunięcie parkingu z rynku. Potem miasto wydziela nowe miejsca parkingowe niedaleko centrum. Od jakiegoś czasu można było przypuszczać, że parking zniknie z głównego placu w mieście. - Likwidacja parkingu na rynku nastąpi po zakończeniu robót kanalizacyjnych w śródmieściu - zadeklarował wczoraj burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek.

To pierwsza jednoznaczna deklaracja burmistrza Cieszyna w tej sprawie. Wcześniej burmistrz podkreślał, że parking na rynku jest ukłonem w kierunku mieszkańców pobliskich kamienic, potem argumentował, że te miejsca postojowe stanowią udogodnienie na czas remontu kanalizacji.

Druga część konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji rynku 3 lipca br. pokazała, że mieszkańcy nie chcą parkingu na rynku (103 głosy w tej sprawie na 139 osób głosujących). Niemniej i wtedy włodarze Cieszyna nie określili jednoznacznie, czy parking zostanie zlikwidowany. - Koncepcje mieszkańców będą uwzględnione o tyle, o ile się da - powiedział podczas tego spotkania sekretarz miasta, Stanisław Kawecki. Jednocześnie z burmistrzem Mieczysławem Szczurkiem podkreślali, że to dopiero z projektu architektonicznego wykonanego przez architekta wstępnie dowiemy się, jaki jest pomysł na rynek.

Choć trzecia część konsultacji społecznych związanych z rewitalizacją rynku jeszcze nie odbyła się i nie został też przedstawiony architektoniczny pomysł na rynek, to burmistrz Cieszyna właśnie zadeklarował usunięcie parkingu z płyty rynku. - Likwidacja parkingu na rynku nastąpi po zakończeniu robót kanalizacyjnych w śródmieściu - odpowiedział burmistrz na pytanie jednego z mieszkańców Cieszyna. - Likwidację parkingu i ograniczenie ruchu samochodowego na rynku przewidują propozycje ujęte we wstępnej koncepcji zagospodarowania rynku, która obecnie jest opracowywana. Oczekują tego też mieszkańcy, co wynika z przeprowadzonej ankiety - poinformował wczoraj Mieczysław Szczurek.

Jaka jest w takim układzie przewidywana data zakończenia remontu kanalizacji w śródmieściu Cieszyna? Roboty budowlane w całym mieście miały zakończyć się do 30 czerwca br. Tymczasem minął miesiąc, a prace nadal nie ustały. Jak informuje „Gazetę Codzienną” wiceburmistrz Cieszyna, Jan Matuszek, przewidywany termin zakończenia prac wydłużył się i teraz jest to koniec października br.

To nie tylko planowany termin ukończenia prac w śródmieściu, ale i w całym mieście. - Jednak po tym czasie mamy prawo do zgłaszania wykonawcy koniecznych poprawek wykonanej przez niego pracy. Jeśli zimą nie uda się ich wykonać, termin całkowitego zamknięcia prac może jeszcze znacznie się wydłużyć. Niemniej prace poprawkowe nie powinny być już tak uciążliwe dla mieszkańców - informuje Matuszek.

Obecnie trwają negocjacje w sprawie uregulowania terminu zakończenia robót między Urzędem Miasta w Cieszynie a wykonawcą robót budowlanych Mota-Engil Central Europe S.A. z Krakowa. - Jeśli termin wykonania pracy nie zostanie wydłużony wykonawcy, to zostanie uruchomione naliczanie kar począwszy od 1 lipca 2014 roku - mówi Matuszek. - Umowa z wykonawcą robót przewiduje kary umowne w wysokości 0,2 % ceny kontraktowej za każdy dzień opóźnienia, przy czym ich łączna kwota nie może przekroczyć 10 % - dodaje wiceburmistrz.

Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oficjalnie parking z Rynku zniknie. A nieoficjalnie i tak będzie tam pełno aut od właścicieli lokali i sklepów. Nie widzę powodu żeby tak mogło być. Tak samo powinni parkować na parkingach. Jeżeli potrzebują przywieść towar to proszę bardzo, rozładować i odjazd na parking a nie cały dzień trzymać auto na rynku. Powinien być znak zakaz zatrzymania i postoju z tabliczką "ZA WYJĄTKIEM ROZŁADUNKU DO 15 MINUT. Panie Burmistrzu, i to jest najistotniejsze. Stoi Pan przed wielkim zadaniem.

Do "Do szkoły" - a czyja to wina, że jak piszesz" mieszkańców nie było"? A Ty byłeś? Jeżeli w takim mieście jak Cieszyn ( nie jestem mieszkańcem samego Cieszyna i nie mam prawa głosu, ale swoje zdanie mam ) pozwalacie na to aby o wszystkim decydowało niewiele ponad 100 osób, to nie miejcie pretensji, że burmistrz rozmawia tylko z tą setką i liczy się z ich zdaniem. Widocznie wszystkim pozostałym jest to zupełnie obojętne. Nie uczestnicząc w takim spotkaniu pozbawiają się prawa do narzekań na decyzję większości aktywnych.

" Jezeli termin wykonania pracy nie zostanie wydluzony wykonawcy ... to zostanie uruchomione naliczanie kar za kazdy dzien o p o z n i e n i a " Poslugiwanie sie zwrotami " niedotrzymanie terminu " przekroczenie terminu " to zamierzenia celowe, poniewaz terminy " zwloka" i "opoznienie " nie sa tozsame i czesto zaciemniaja problem. Za zwloke wykonawca powinien byc pociagniety do odpowiedzialnosci , za opoznienie zgodnie z k.c nie ponosi odpowiedzialnosci. / wystarczy przed sadem przedstawic okolicznosci ktore powstaly i spowodowaly opoznienie niezaleznie od niego np. warunki atmosferyczne i.t.p / Mach ma racje ! Czesto firmy podejmuja sie realizacji zadania wiedzac z gory , ze dotrzymanie terminu bedzie niemozliwe,ale zysk jest na tyle lukratywny, ze wkalkulowujac koszty ew. kar umownych i tak wykonawca moze liczyc na godziwe wynagrodzenie. Codziennie rano mowie sobie , ze bede lepszy i nie bede uzywal wulgaryzmow . . .a potem jade do pracy /pracuje w centrum Cieszyna /

Mach sam sobie odpowiada na swój komentarza! Jak nazywa się taka choroba psychiczna ? Kto wie ???

Nie odpowiadam ,a dopowiadam. Anonimie ty zawsze miałeś kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem. Więc całuj mnie nadal w pępek. A i tak wszyscy wiedzą ,że zrobisz to z odwrotnej strony. Twój upór w tym zakresie należy docenić.

Sam się pocałuj! Jesteś obleśny i obrzydliwy...

ty z pewnością jesteś wyjątkowo złośliwy wobec Macha - może podasz nam powody?.. mam nadzieję, że nie osobiste, bo to forum to chyba nie jest miejsce na wylewanie swoich personalnych animozji...

Ten kto z ramienia gminy podpisywał umowę na przebudowę kanalizacji miejskiej Cieszyna powinien stanąć pod miejskim pręgierzem. Rozumiem ,że wykonawca był tak pewny wygranej w przetargu ,że najpierw wartość zadania zawyżył o 20 %, przyjął ,że kar nie zapłaci więcej jak 10% a teraz pocałujcie mnie w tyłek będę robił tak długo aż skończę bez jakiejkolwiek presji ze strony zamawiającego. Kary i tak obciążą miasto Cieszyn. Trzeba być wyjątkowym cymbałem ,żeby się zgodzić na próg wysokości kar. Wynika z tego ,że jeśli kary przekroczą 10% to wykonawca nie będzie w ogóle poprawiać źle wykonane odcinki kanalizacji. Ficek to podpisywał ,czy już Szczurek. Kto wie????

Na dole strony jest napisane, kto "wytworzył":
http://bip.um.cieszyn.pl/?cid=18691&bip_id=3570
http://bip.um.cieszyn.pl/?cid=18691&bip_id=8611
http://bip.um.cieszyn.pl/?cid=18691&bip_id=6748

tu tylko ostatnie, które obserwujemy codziennie, można znaleźć wszystkie http://bip.um.cieszyn.pl/?cid=18691

A więc to Ficek odpowiada za ten bajzel.!

Mach, chwalisz się tu umiejętnością czytania ze zrozumieniem. Na dole jest napisane:
"Wytworzył: Burmistrz Miasta - mgr inż. Mieczysław Szczurek (21 maja 2011) "
Nie licz na wdanie się w dyskusje.

I dalej tamże sprawdzaj -do 2010 r wszystko co związane z kanalizacją -ostatni przetarg kwiecień 2010 r -pisze wytworzył B.Ficek. Twoja wiedza jest ,ale niestety fragmentaryczna -bowiem błędy popełniono już na etapie projektowania i uzgodnień -2011 r. to już wykonawstwo kanalizacji. Zatem doczytaj się wszystkiego Bartoszu. Swoją drogą jakoś milczysz na temat zieleni przy małej galerii. czyżbyś i ty był uzależniony od ratusza.

Właśnie sprawdź linki ,które podałeś. przetargi były ogłaszane na część zakresu robót w 2007 r. Kto był wówczas burmistrzem. i nie zadbał o służebności gruntowe i służebności przesyłu?

Jezeli ewentualna kara wyniknie z okolicznosci na ktore spolka nie miala wplywu i zmniejszyloby to szanse uzyskania kolejnych kontraktow a takze mialoby negatywny wplyw na wizerunek spolki , a co za tym idzie do utraty zrodla przychodu to uzasadnia to zaliczenie wydatkow na kare do kosztow. / wydatek poniesiony w celu osiagniecia przychodu /

Innymi słowy Cieszyn zabezpieczył wykonawcę kanalizacji przed bankructwem.

codziennie chodzę po cieszynie i szlag mnie chce trafić, bo tempo, w jakim ruszają się wykonawcy robót kanalizacyjnych, woła o pomstę do nieba. ktoś do diabła czytał i przyjął tę kalkulację!!!!

Bardzo niedobrze.
Porażka ratusza - wygrana małej grupy rynkowych "właścicieli".

Mylisz się bardzo. Burmistrz zmienił decyzję po wysłuchaniu opinii mieszkańców, to normalne, tak być powinno !!!
To bardzo mądra i dobra dla miasta decyzja.

Mylisz się bardzo. Tych "wysłuchanych mieszkańców" nie było - była za to głośna garstka bezpośrednio zainteresowanych takim rozwiązaniem.
Nie udawaj, że nie odróżniasz zupy od d^py.

Szkoda. Oczywiście, zwykle w ciągu dnia parking pozastawiany jest złomami, jednak wieczorem to okazja by zaparkować w samym centrum Cieszyna, pójść do okolicznych restauracji, mogąc przy okazji odetchnąć na chwilę, wiedząc że samochód nie został skradziony, porysowany czy stuknięty przez niedzielnego kierowcę amatora.

co bardzo dobrze ? Do 20.08.2014 10% , do 20.08. 2015 tez 10%. Rozum przychodzi z wiekiem , szkoda ze u podpisujacych kontrakt jest to wieko od trumny.

i bardzo dobrze.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama