, niedziela 26 maja 2024
Cieszyn: Ile kosztuje utrzymanie Zamkowej 1?
Burmistrz Ryszard Macura nie podjął jeszcze decyzji co z Zamkową 1, ale jak zaznacza burmistrz w piśmie z dnia 25 lutego br. do radnych klubu CRS: „w najbliższym czasie podjęta zostanie przeze mnie decyzja w przedmiotowej sprawie”. fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Cieszyn: Ile kosztuje utrzymanie Zamkowej 1?

MB
Czy Zamkowa 1 drenuje kasę miasta, ile kosztuje remont tego obiektu, a jaki jest koszt jego wyburzenia? Już znamy odpowiedź na te pytania. Wiadomo już także, gdzie organizacje pozarządowe zostaną przeniesione, jeśli Zamkowa 1 zostanie zburzona. Burmistrz proponuje im nowe miejsce m.in. w Miejskich Halach Targowych.

Burmistrz w odpowiedzi na pytania radnych poinformował o kosztach dla miasta wynikających z funkcjonowania budynku przy Zamkowej 1 oraz o przychodach:

W 2014 roku przychody (czynsz plus media) wyniosły z najmu: 65 800, 31 zł brutto / 53 496, 18 zł netto. Według faktur: 70 244,37 zł brutto / 57 109,24 zł netto. Natomiast koszty w 2014 roku (woda, ścieki, remonty - niecałe 3 tys. zł, ciepło, prąd, ochrona, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, zarządzanie obiektem, inne zakupy) wyniosły: 63 972,31 zł brutto / 55 099, 23 zł netto. Ze szczegółowym zestawieniem można zapoznać się w dokumentacji, którą zamieszczamy pod artykułem.

Natomiast w 2015 roku przychody (czynsz plus media) wyniosły z najmu: 72 142,31 zł brutto / 58 652, 28 zł netto. Według faktur: 76 522,81 zł brutto / 62 213, 67 zł netto. Z kolei koszty w 2014 roku (woda, ścieki, ciepło, prąd, ochrona, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, zarządzanie obiektem, inne zakupy, remontów nie było) wyniosły: 66 594,60 zł brutto / 57 116,40 zł netto. Ze szczegółowym zestawieniem można zapoznać się w dokumentacji, którą zamieszczamy pod artykułem.

Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura: „Zestawienie to nie uwzględnia kosztów amortyzacji budynku, które to środki zgodnie z zasadami rachunkowości, winny być przeznaczone na inwestycje odtworzeniowe”. Miasto Cieszyn nie daje dotacji na prowadzoną działalność na Zamkowej 1 żadnej z działających tam organizacji pozarządowych.

Wyburzenie Zamkowej 1 zostało wycenione przez firmę ML Design z Kończyc Małych na 413 tys. zł netto. - Z uwagi na naszym zdaniem wygórowaną kwotę przeprowadzone zostało rozeznanie rynku. Oferty na rozbiórkę całego budynku opiewają na kwotę: 303 tys. zł, 340 tys. zł oraz 513 tys. zł netto - informuje Macura. Mimo że radni CRS zadali pytanie „Jakie są koszty związane z remontem obiektu i ewentualnych zmian jego wykorzystania?”, burmistrz takiego zestawienia kosztów nie przygotował.

Nasza redakcja zebrała informacje dotyczące szacunkowych kosztów remontu budynku Zamkowej 1. Dotarliśmy do dwóch kosztorysów. Pierwszy został przygotowany w 2013 roku przy okazji wygranego konkursu „Dulux Let's Colour Polska”. Ten oficjalny kosztorys dotyczył wyłącznie podstawowego remontu związanego z naprawą elewacji i malowaniem i zostało to wycenione na ok. 153 tys. zł brutto / ok. 124 tys. zł netto. Dotarliśmy także do nieoficjalnego kosztorysu, który wycenia kompleksowy zakres prac remontowych, czyli związanych z: naprawą elewacji, malowaniem, naprawą dachu, balustrad i renowacją balkoników, wymianą trzech drzwi wejściowych, remontem wnętrz, zagospodarowaniem zieleni wokół. Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, te prace w sumie kosztowałyby 470 tys. zł brutto / 382 tys. zł netto.

Burmistrz Ryszard Macura nie podjął jeszcze decyzji co z Zamkową 1, ale w piśmie z dnia 25 lutego br. do radnych klubu CRS stwierdza: „w najbliższym czasie podjęta zostanie przeze mnie decyzja w przedmiotowej sprawie”. Jeśli budynek zostanie zburzony, burmistrz podaje alternatywne miejsca dla organizacji, gdzie mogłyby kontynuować swoją pracę. Jak się dowiadujemy, są to: Nowe Miasto 10, Przykopa 4, Srebrna 6, Zamkowa 24, Górny Rynek 1, Wyspiańskiego 2 lub w Miejskich Halach Targowych. Ponadto miejscem wskazanym przez burmistrza, gdzie mogłyby kontynuować pracę wszystkie podmioty w jednym miejscu, jest budynek Miejskich Hal Targowych przy ul. Stawowej w Cieszynie.

Komentarze: (35)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cytując fragment artykułu : ...„Umowa nie zostanie przedłużona z powodu stanu technicznego budynku, który został ujawniony w efekcie zleconych ekspertyz” . Mam szereg pytań : Kto zlecił ekspertyzę, kto ją wykonał, kto za nią zapłacił ? Czy ekspertyzę wykonała firma techniczna "słuszna ideowo z polityką Burmistrza, i jego poglądami politycznymi ? Czy firma nie zależna od Tych "pisuarowych " poglądów i myślenia obecnych władz. Władza ma budować, kreować przyszłość w oparciu o zapotrzebowanie społeczne, a nie własne partykularne "interesiki małych, wielkich Ludzików" .
Cytując dalej artykuł : "...Ponadto miejscem wskazanym przez burmistrza, gdzie mogłyby kontynuować pracę wszystkie podmioty w jednym miejscu, jest budynek Miejskich Hal Targowych przy ul. Stawowej w Cieszynie." Mam pytanie, a co z istniejącą w tych budynkach Strefa Wolnosci ? Może przeprowadzi się na Zamkową 1 !!! ??? O Ku...gdzie ja mieszkam, gdzie ja żyję, z kim muszę żyć ??? Czy to zbiorowy dom wariatów czy chaos obecnej Władzy, która NIE MA pomysłu na nic w tym mieście ! Gdzie jest obiecany dworzec autobusowy, przesiadkowy, gdzie połączenie kolejowe do Bielska w 45 minut,a nie 3.5 h !!! Ale Władza jest dumna i zadowolona z Siebie ! Bo jakżebt inaczej mogło być, gdy MY ciężko pracujemy nad przyszłością miasta. Jako obywatel tego miasta protestuję i pragnę poinformować obecną Władzę, że nie tylko nie odczuwam poprawy standartu zycia w tym mieście, ale jestem ZAŁAMANY jego postępującą degradacją !

Przecież widać bez dodatkowych podpowiedzi że to budynek który szpeci to miejsce i nasze miasto...bez ideologii jaką dorobiła do tego krytyka polityczna-decyzja może być tylko jedna-wyburzyć.Przecież organizacje dostaną lokale zastępcze???Burmistrzu-większość mieszkańców tego oczekuje.Przecież most granicny to wizytówka miasta-jak to wygląda???taka buda w centrum miasta!!!

Nie to ładne, co ładne, ale to, co się komu podoba.
A najgorzej jak do oceniania biorą się jednostki obciążone fanatyzmem politycznym - vide komiczna postać "ministra kultury" Glińskiego - wtedy albo ręce załamać, albo wzruszyć ramionami i iść dalej. To wydaje mi się jest twój przypadek.
.
Budynki po WOPie przy moście po wyremontowaniu bez wątpienia mogły by stanowić wartościowy architektoniczny akcent XX-wieczny pośród cieszyńskich "starożytności".
Znak, że miasto żyje - no chyba, że chce Burmistrz w Komży zamienić je w skansen pt. "Jesień Średniowiecza" - z bojówkami Neściora pełzającymi na kolanach w zwartym szyku, pod sztandarami radiamaryja, z Bogurodzicą na ustach i różańcami zamiast karabinów w dłoniach - na bój z całym światem, od Moskwy i Berlina po Tokio i Waszyngton, na śmierć - za Jedynego Prawdziwego Naszego Boga, za Jedyną Prawdziwą Naszą Wiarę, za Jedyny Prawdziwy Nasz Kościół, za Jedynego Umiłowanego Naszego Ojca Tadeusza, za Przez Pana Niebios Nam Zesłanego Sponsora i Mecenasa Ministra Macierewicza. Właściwie wystarczy. Olza, chlup - i po ptokach.
Z p. Bogiem.

Za wolność Naszą i waszą , księżulo zapomniał.

Bóg zapłać.

centrum miasta jest na rynku-w budzie to mieszka pies...ja bym już teraz puścił od nasady budynku jeden z kilkudziesięciu rodzajów bluszczu i zadbał o architekturze zielonej,gdyby żył mój wspaniały,kompetentny przyjaciel, dr inż.architekt Janusz Korbel - pokazałby,jak to się robi (permaculture, etc)...

o architekturę zieloną...popr.

ANONIS - to głos rozsądku

proszę się wypowiadać w imieniu własnym a nie większości obywateli...

.. w imieniu większości można się wypowiadać, nie można w imieniu wszystkich, obrońco obywatelskości.

nie może pan znać opinii większości obywateli, chyba, że wykona pan badania-chyba,że jest pan członkiem partii politycznej ale tylko takiej, w której obowiązuje dyscyplina partyjna...ale nie jest ten nasz mały spór tak istotny...miłego dnia!

nie może pan znać opinii większości obywateli, chyba, że wykona pan badania-chyba,że jest pan członkiem partii politycznej ale tylko takiej, w której obowiązuje dyscyplina partyjna...ale nie jest ten nasz mały spór tak istotny...miłego d

Patrzę na to zdjęcie i myślę sobie, że decyzja może być tylko jedna... A temat Zamkowej 1 skończył by się raz na zawsze.

Pan Burmistrz Ryszard Macura potrafi tylko wszystko zmierzyć, policzyć, zestawić ale jakoś nie bierze pod uwagę tego co poszczególne rzeczy, miejsca inicjatywy ze sobą niosą, jego polityka oszczędzania i bezrefleksyjności totalnie pogrąży to miasto. Panie Ryszardzie nie korzysta pan co prawda z komputerów i internetów ale na pewno jedne z Pana doradców to przekaże. TO Pan ponieść powinien konsekwencje marginalizacji i upadku Cieszyna w efekcie tych wszystkich nieudolnych i krótkowzrocznych decyzji. Z pozdrowieniem BUK HONOR OJczyzna.....

Jaki jest według was najładniejszy budynek w Cieszynie wzniesionych po 1918r?

co to w ogóle za myślenie, według pieniędzy - tutaj rachunki ekonomiczne nie powinny być na pierwszym planie - przecież podmioty tam aktywne, to nie przedsiębiorstwa, generujące zysk...,widzę, że wszystkie dotychczasowe artykuły, komentarze, z udziałem także publicystów wysokiego poziomu profesjonalnego (np.red.Jacek Żakowski), nie zapadły w świadomość lokalnych decydentów. Wartości kulturowe na usługach prymitywnego rachunku ekonomicznego...czy wśród radnych brakuje inteligentnych, wrażliwych osób, obdarzonych wyobraźnią humanistyczna oraz wizją kulturowych perspektyw? usytuowanie Zamkowej 1, wydaje się idealne - dla różnorodnej aktywności organizacji i stowarzyszeń, splecionych w takim specyficznym, atrakcyjnym, wielokulturowym gnieździe,miejscu prezentacji, wątkach edukacyjnych oraz inspirującego innych zapału, który jak ogień zajmujący leśne poszycie, zapala innych do społecznych, kulturalnych oraz artystycznych działań... - wyliczenia, kalkulacje, manipulacje...nieumiejętność widzenia tego miejsca, poza winien/ma oraz urbanistyczną bryłą, którą zdolny architekt potrafi zmodyfikować w piękny kształt...pamiętam model ukształtowany przed laty w wizualizacji architekta Koniecznego, na której podłużny budynek, przypominał sylwetkę parostatku...oj Cieszyn, miasteczko w zaklętych rewirach ponurego prowincjonalizmu...

Drogi Jerzy, zgodzę się, że miejsce jest świetne, ale z doświadczenia wiem, że remont po pierwsze będzie 2 razy droższy od budowy, a poza tym efekt nie będzie tak dobry - zwłaszcza wewnątrz. Ok, niech powstanie "Centrum wymiany społecznej na granicy", niech tam będą organizacje, nie w tym rzecz. Ta budowla powinna zostać zastąpiona czymś nowym - tak naprawdę będzie lepiej dla budżetu, dla wizerunku miasta, dla samych organizacji. Co na przykład z dostępnością dla niepełnosprawnych? Co z mediami? koszty eksploatacji wyremontowanego budynku ze środkowego socjalizmu będą znacznie wyższe od nowego obiektu.

jaka jest gwarancja, że gdy budynek zostanie wyburzony, zostanie wzniesiony nowy obiekt..."nie wierzę politykom" (Tomek Lipiński)...

To, oczywiście problem, ale jest to tzw. "zupełnie inna kwestia", co do której musiałyby zapaść po prostu odpowiednie decyzje.

"zupełnie inna decyzja" musiałaby być wcześniej zagwarantowana umową zbiorową...

...gwarancja będzie, jak sam za to zapłacisz.

bzdura!

Jak kupisz na własność, będziesz miał to pewne ( gwarantowane). Rozumiem, że nie możesz mieć wszystkiego, Zamkowej 1 i CDM, więc się zdecyduj.

... strach pomyśleć jak pan funkcjonuje bez ekonomi, chyba jako aktywny podmiot przynoszący straty innym. Przykre, że myśli Pan o kolejnym pożarze w Cieszynie, sugerując ogień iluzji. Całe szczęście nie wszyscy lubią się bawić zapałkami i mają pod ręką kubeł zimnej wody. Marny ten architekt widząc w Cieszynie parostatek, z kąt by tu dopłyną, już lepiej tramwaj wspominający historię.

Oszelda wrócił!!!

WYBURZYĆ!!!!!!!!

Fakt, hale targowe też są oszkliwe.

a ja myślałam, że hale targowe - b. termika - będzie wreszcie wyburzona!!! i wstrętne budy pod wiaduktem też. chwała ministrantowi!!!

Gdzie Oszelda?

Śpi.

Odszedł?

Remont takiego budynku nie ma najmniejszego sensu. Jest szpetny, organizacje w nim funkcjonują, bo nie mają innego miejsca. Owszem, jest "genius loci" - na granicy, po drugiej stronie Avion/noivA, ale mimo wszystko to fatalna budowla.
Biorąc pod uwagę za i przeciw, głosowałbym za wyburzeniem - pod warunkiem rozpoczęcia od razu budowy nowego obiektu. Inaczej, niech stoi i czeka na lepsze czasy.

I to jest właśnie kompletny brak wyobraźni, podobny jak radnych - wyburzyć i zasadzić trawkę, nie trzeba wtedy zbyt dużo myśleć
budynek jest brzydki bo brakuje mu remontu - mi się wydaje, że po odnowieniu wyglądałby bardzo dobrze

Z tego, co ja rozumiem, to dyskusja dotyczy tego, jak zrewitalizować to miejsce - wyremontować to, co stoi, czy wybudować nowe.
Nie ma mowy o pozostawieniu pustego placu - chyba, że się mylę...
Jeśli tak, to:
1. Najlepiej wybudować nowe w miejsce starego.
2. Jeśli nie 1, to zostawić to, dopóki nie uda się wybudować nowego.
3. Jeśli 2 miałoby być na długo - zrobić niezbędne naprawy, ale nie inwestować w całkowity remont, bo ten i tak będzie w efekcie droższy od 1.

... może jednak 2. Przedłużyć trakt spacerowy od Al. Łyska w stronę Małej Łąki ( pod mostem) Uporządkować nareszcie brzeg Olzy.
Jeśli chodzi o remonty, można wydawać pieniądze na istniejącą substancje, też wymagającą tychże. Oszczędności wynikłe z braku utrzymania ruiny plus koszty remontu, są chyba bez sporne.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama