, piątek 21 czerwca 2024
 Zaostrzenie ograniczeń! Rząd podejmuje kolejne kroki w walce z koronawirusem
Izolacja- tak jednym słowem można by streścić zaostrzenie ograniczeń. fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Zaostrzenie ograniczeń! Rząd podejmuje kolejne kroki w walce z koronawirusem

UM
Największa fala zachorowań dopiero przed nami – tłumaczy rząd, oznajmiając kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się. Większość ograniczeń zacznie obowiązywać od jutra, na wdrożenie niektórych – tych dotyczących pracodawców – jest czas do czwartku, 2 kwietnia.

Izolacja - tak jednym słowem można by streścić zaostrzenie ograniczeń. Jak zapowiedział dziś w południe premier Mateusz Morawiecki, niezwłocznie wchodzi w życie rozszerzenie kwarantanny na wszystkich domowników. Oznacza to, że mieszkań, w których przebywają osoby poddane kwarantannie, nie mogą pod żadnym pozorem opuszczać także pozostali współmieszkańcy.

Kontrolę przestrzegania kwarantanny coraz skuteczniej umożliwia aplikacja na smartfony, więc policja może znaczniej zaangażować się w kontrolowanie ulic. A tutaj, zwłaszcza w dużych miastach, wbrew zdrowemu rozsądkowi - życie towarzyskie zdaje się kwitnąć. Dowiodły tego ostatnie ciepłe dni, gdy parki, place zabaw, bulwary, plaże zapełniły się spacerowiczami. Od jutra te wszystkie miejsca zostaną zamknięte do odwołania.

Jeżeli nie dotyczy nas kwarantanna, nadal możemy wychodzić na ulicę – pójść do pracy, wyprowadzić psa, zrobić zakupy, wykupić lekarstwa, pójść do lekarza czy nawet pospacerować, ale trzeba ograniczyć te wyjścia do niezbędnego minimum. Nowością jest rygor zachowania odległości co najmniej dwóch metrów od pozostałych osób. Dotyczy to również najbliższych, z wyjątkiem dzieci do 13 roku życia i niepełnosprawnych.

Dzieci i młodzież do 18 roku życia mogą wyjść z domu tylko w obecności rodzica lub kogoś dorosłego

Limit pasażerów przewożonych w pojazdach od 2 kwietnia rozszerzono na wszystkie samochody, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących – np. busy przewożące ekipy budowlańców. Zasada: „tylu pasażerów, ile połowa miejsc siedzących” nadal nie dotyczy to prywatnych samochodów.

Wielkopowierzchniowe markety budowlane nie będą czynne w weekendy. W każdym sklepie czy punkcie usługowym będzie obowiązywać zasada: „ilość kas razy trzy”. To oznacza, że w sklepie w którym np. jest jedna kasa, może przebyć jedynie trzech klientów. Pozostali muszą czekać w kolejce na zewnątrz z zachowaniem dwumetrowego odstępu od siebie.

Wszystkie sklepy będą musiały się dostosować do nowych, ostrzejszych zasad bezpieczeństwa

Od 2 kwietnia wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe będą dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65 roku życia.

Pozostałe obostrzenia dotyczące handlu pozostają bez zmian

W zakładach pracy stanowiska pracowników mają być oddalone od siebie co najmniej o półtora metra. Wszyscy bez wyjątku mają pracować w jednorazowych rękawiczkach i mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz salony tatuażu i piercingu zostają zamknięte do odwołania. Wizyty np. fryzjerek w domach również nie wchodzą w grę. To samo dotyczy zabiegów masażu i rehabilitacji, z wyjątkiem tych, których bezwzględnie wymaga stan zdrowia pacjenta.

Od 2 kwietnia zamknięte zostaną wszystkie miejsca noclegowe działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego - a więc kwatery prywatne, schroniska i hotele. Te ostatnie mogą pracować tylko wtedy, gdy przebywają w nich osoby poddane kwarantannie lub personel medyczny, nocujący ze względu na obowiązki służbowe, np. w delegacji. Ta zmiana obowiązuje od 2 kwietnia – do tego czasu gości należy wykwaterować.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama