, piątek 12 sierpnia 2022
Samochód napędzany elektryką, czyli "VIII Dni energii odnawialnej na Olzie"
Pojazd osiąga prędkość 120km/h, przyspieszenie ma lepsze niż niejeden samochód benzynowy, a przede wszystkim jest ekologiczny, nie wydziela spalin. Jest cichy, prawie jak meleks – komentuje Czesław Banot. fot. Barbara Śliż Dodaj do Facebook

Samochód napędzany elektryką, czyli "VIII Dni energii odnawialnej na Olzie"

BARBARA ŚLIŻ
Samochód napędzany elektryką, czyli "VIII Dni energii odnawialnej na Olzie"

Uczniowie udzielali wyczerpujących informacji na ten temat. Roboty, które prezentowali chłopcy przygotowywane były podczas zajęć w ramach prac przejściowych. fot. Barbara Śliż

Samochód na prąd? Dlaczego nie! Pewnie już niedługo zamiast potwornie drogiej benzyny \"cztery kółka\" będą wykorzystywać naturalne źródła energii. 20 maja na cieszyńskim Rynku odbyło się spotkanie w ramach \"VIII Dni energii odnawialnej na Olzie\", przeznaczone głównie dla uczniów gimnazjów, jednak każdy laik mógł znaleźć coś dla siebie.
Autorem pomysłu tego przedsięwzięcia był Viliam Sunal, prezes Trianon CR. To on od ośmiu lat organizuje ekologiczne działania. - Po raz pierwszy przygotowaliśmy tę imprezę z takim rozmachem, wcześniej skupialiśmy się na panelu dyskusyjnym, w tym roku postanowiliśmy zorganizować taką małą imprezę dla wszystkich zainteresowanych tą dziedziną techniki - opowiada Zdzisław Matras, nauczyciel z Zespołu Szkół Technicznych. - Uczniowie przygotowali specjalne stanowiska z ogniwami fotowoltaicznymi, na których pokazywali, jak ta technologia działa i że wcale nie jest tak skomplikowana, na jaką wygląda. Każdy, kto był obecny na Rynku mógł zapytać o szczegóły działania tych urządzeń. Nasi uczniowie udzielali wyczerpujących informacji na ten temat. Roboty, które prezentowali chłopcy, przygotowywane były podczas zajęć w ramach prac przejściowych - dodaje.

Mieszkańcy miasta coraz częściej decydują się na wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii. Choć na początku trzeba zainwestować spore pieniądze w te urządzenia, to z czasem inwestycja zwraca się. Energia odnawialna może pomóc nie tylko obniżyć koszty ociepleń mieszkań, ale przede wszystkim dba o poprawę jakości powietrza w regionie.

Niewątpliwą atrakcją, jaka pojawiła się na cieszyńskim Rynku, był samochód napędzany elektryką. - Pojazd osiąga prędkość 120 km/h, przyspieszenie ma lepsze niż niejeden samochód benzynowy, a przede wszystkim jest ekologiczny, nie wydziela spalin. Jest cichy, prawie jak meleks - komentuje Czesław Banot.

- Cieszę się, że w ZST na ulicy Frysztackiej szkoli się fachowców, że szkoła idzie z duchem czasu i dostosowuje się do obecnych wymogów rynku pracy. Młodzi ludzie otwarci są na nowe techniki, nowe zastosowania, które z pewnością pomogą im znaleźć pracę w wyuczonym zawodzie. Prezentowane na Rynku instalacje to nie tak odległa przyszłość wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Dzięki nowym kierunkom, jakie powstały w ZST, młodzież poznaje ten problem i uczy się wykorzystywać darmową energię - mówi Czesław Banot. - Doświadczenie to na pewno zaowocuje w przyszłości, nie tylko świetną praca, ale także jakże cenną dla nas ochroną środowiska.

- Jestem bardzo zadowolona ze swoich podopiecznych, naszym marzeniem i celem jest, by dotrzeć do młodzieży gimnazjalnej i licealnej właśnie z energią odnawialną, żeby im udowodnić, że coś takiego istnieje, że da się to wykorzystać i zastosować również w Cieszynie - mówi Urszula Hernik, dyrektor ZST w Cieszynie.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Idźcie uczyć się na Frysztacką. Zdobędziecie zawód i znajdziecie dobrą pracę!!!!

no to uczniowie i wasi opiekunowie, zabierajcie się teraz za za prototyp autobusu miejskiego o napędzie elektrycznym, niech teoria dogoni w naszym lokalnym wymiarze praktykę...

ok. 25lat potrzebuje natura by wchłonąć dwutlenek węgla emitowany podczas produkcji samochodu... wiec obecnie najbardziej ekologiczne są samochody od rocznika 86.

z czasem. co to znaczy tak dokładniej? 10 lat, 20lat? W@szyscy chcą żebyśmy dbali o środowisko, palili w piecach gazem, a nie węglem czy "mułem" ale to ten cholerny "muł" jest tańszy. Ten muł który niszczy nasze środowisko, który powoduje kwaśne deszcze i niszczy drzewostan w naszych lasach. Solary? Można by pomyśleć teraz jak jest dopłata, w normalnych warunkach ciężko mówić o zysku. Koszt całej instalacji, materiałów... i przeglądów jest wysoki. Trzeba by obliczyć ile wydajemy na ogrzewanie wody i przeliczyć oszczędności. Źle to wygląda.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama