, sobota 18 maja 2024
DK81: Zjazdy na Wiślance w Skoczowie zostają!
Budowa barier dźwięko- oraz energochłonnych wzdłuż DK81 na odcinku Drogomyśl-Harbutowice nie spowoduje likwidacji dotychczasowych zjazdów. fot. ARC Dodaj do Facebook

DK81: Zjazdy na Wiślance w Skoczowie zostają!

JM
Udało się! Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach nie zlikwiduje zjazdów z popularnej "Wiślanki" w okolicach Skoczowa. O takie rozwiązanie walczyli między innymi mieszkańcy Ochab.
Sprawa, opisywana już na łamach naszego portalu, ma związek z planowaną budową ekranów dźwięko- oraz energochłonnych na odcinku Drogomysł - Harbutowice. Wstępny projekt zakładał likwidację większości zjazdów, co byłoby szczególnie uciążliwe dla mieszkańców Ochab. Po ich interwencji projekt został zmieniony. - Nasze wnioski w większości zostały pozytywnie rozpatrzone przez GDDKiA - mówi Piotr Hanzel, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Skoczowie.

Poprawiony projekt przewiduje pozostawienie trzech zjazdów na ulicę Wiślańską w Skoczowie w kierunku Wisły oraz zjazdów na ulice Simoradzką, Wędkrzy oraz do gospodarstwa Agrokompleks w Ochabach w kierunku Wisły. Podobnie dzieje się z wszystkimi istniejącymi zjazdami z posesji w kierunku Katowic. GDDKiA zrezygnowała dodatkowo z budowy ekranu dźwiękochłonnego w okolicach ulicy Dębowickiej. Co umożliwi korzystanie przez pieszych z pobocza. - Widzimy zasadność ustawienia na tym odcinku ekranów dzwiękochłonnych, jednak ich budowę uzależniamy od wcześniejszego rozwiązania problemu ruchu pieszych, którzy z uwagi na brak chodnika zmuszeni są korzystać z pobocza drogi krajowej - tłumaczy Piotr Hanzel

- Cieszymy się z tej decyzji, ale dopóki ta inwestycja się nie zakończy, pozostaje pewien niepokój - komentuje Maciej Bieniek, sołtys Ochab. Tłumaczy, że dotychczasowe doświadczenia rozmów z GDDKiA zmuszają do ostrożności. - W związku z tym, że względy techniczne nie pozwalają na budowę ekranów przeźroczystych, zwróciliśmy się z prośbą o ich skrócenie na odcinku od baru Kasztanki do Agrokompleksu i przeniesie ekranów na drugą stronę ulicy, gdzie znajdują się trzy budynki - dodaje Hanzel. Takie rozwiązanie sprawi, że działające na tym odcinku przedsiębiorstwa będą lepiej widoczne z drogi.

Każde z rozwiązań ma swoje plusy i minusy. - Takie rozwiązanie pogorszy możliwe do uzyskania efekty poprawy klimatu akustycznego - mówi Dorota Marzyńska, rzecznik prasowa GDDKiA w Katowicach. - W głównej mierze odczują to mieszkańcy Skoczowa, którzy najpierw sami wnioskowali o budowę ekranów akustycznych przy DK81, a obecnie koniecznie chcą pozostawienia wszystkich wjazdów bezpośrednich z drogi krajowej.

Realizacja poprzedniego projektu spowodowałaby jednak całkowite "odcięcie" kilku posesji od jakiejkolwiek drogi i przeniesienie części ruchu na drogi zbiorcze. - Obecnie nie są one technicznie na to przygotowane - mówił jeszcze przed otrzymaniem odpowiedzi od inwestora Piotr Hanzel.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

zdecyduj się to Twoja propozycja czy jakiś durny plan GDDKiA?

Propozycja moja nastepująca : z powodu braku wody, oraz częstego podtapiania gospodarstw w okolicy Ochab i innych miejscowości zostanie wybudowana zapora wodna. Tama usytuowana bedzie w okolicach mostu na rzece Wiśle w Drogomyślu. Zalaniu ulegnie całkowicie miejscowość Ochaby. ( wiadomośc ze źródeł wiarygodnych GDDKiA). Nareszce bedzie spokój z ochabianami!!!!

brakuje jeszcze ograniczenia do 50 i fotoradaru....

co 20 metrów zjazd, więc ograniczenie do 50 i była sobie droga szybkiego ruchu... brawo

czyli na wiślance nie będzie nic bezpieczniej.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama