, niedziela 19 maja 2024
Czarodziej informatyki zawitał do cieszyńskich szkół
- Dzięki niemu dziecko od najmłodszych klasach poznaje jak działa komputer, jak pracować z myszką, uczy się logicznego, przestrzennego myślenia, czy kompozycji obrazu - zachwala program SGP Baltie, Małgorzata Heller. fot. SP 4 Cieszyn. Dodaj do Facebook

Czarodziej informatyki zawitał do cieszyńskich szkół

JAKUB MARCJASZ
Czarodziej informatyki zawitał do cieszyńskich szkół

Spotkanie z Bohumirem Soukupem z Czech cieszyły się sporym zainteresowanie. fot. SP 4 Cieszyn.

Ma na imię Baltie i do tej pory zaprzyjaźnił się już z uczniami z siedemdziesięciu państw na całym świecie. Teraz taką możliwość dał również tym z cieszyńskich szkół. Mowa o projekcie \"Informatyka twórcza z Baltie\", którego celem jest zmiana młodych użytkowników komputerów w małych programistów.
Wszystko dzięki Śląskiemu Kuratorium Oświaty w Katowicach, które wspólnie z SGP Systems z Czech rozpoczęło, jako pierwsze w Polsce, pilotaż projektu. Przed kilkoma dniami uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Cieszynie oraz nauczyciele miejscowych szkół podstawowych i gimnazjalnych spotkali się z twórcą programu, Bohumirem Soukupem z Czech, który zaprezentował możliwości programu.

SGP Baltie to narzędzia do nauki programowania. Jest pierwszym, całkowicie graficznym językiem programowania, w którym program tworzy się przeciągając ikony. W zależności od stopnia zaawansowania, początkujący informatycy mogą korzystać z trzech trybów Baltie. Zadaniem może być na przykład ułożenie domku z wirtualnych klocków. - Na początku samodzielnie, "przenosząc myszką" poszczególne elementy, które tworzą całość - opowiada Małgorzata Heller, nauczycielka matematyki oraz informatyki, koordynatorka projektu w Szkole Podstawowej nr 4 w Cieszynie. - W kolejnym etapie wyręcza nas czarodziej Baltie, który wykonuje nasze komendy: idź prosto, obróć się w prawo, czaruj okno, komin, drzwi. Ostatni tryb to programowanie, które jest połączeniem dwóch poprzednich trybów. Czarodziej przystępuje do pracy dopiero wtedy, kiedy otrzyma wszystkie wytyczne.

Opisany etap jest jednym z pierwszych i podstawowych, ale możliwości programu są większe. - Dzieci mogą w nim tworzyć małe bazy danych - opowiadał podczas spotkania Soukup.

Głównym celem programu jest nauka poprzez zabawę. - Dzięki niemu dziecko od najmłodszych klasach poznaje jak działa komputer, jak pracować z myszką, uczy się logicznego, przestrzennego myślenia, czy kompozycji obrazu - mówi Heller.

Czarodziej Baltie pomoże jednak nie tylko uczniom, ale i ułatwi pracę nauczycielom. - Chcemy wyłowić "perełki", które mają do tego smykałkę - mówi Maria Sembol, dyrektorka cieszyńskiej czwórki. - Nie wszyscy musimy być przecież humanistami, czy matematykami, ale każdy z nas ma w sobie jakąś "perełkę", a naszym zadaniem jest ją znaleźć.

Na razie program stanowi urozmaicenie dotychczasowych lekcji. O tym czy trafi do szkół na stałe dowiemy się najprawdopodobniej po zakończeniu jego pilotażu w grudniu 2011 roku.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

komercyjny czarodziej

Nie no, bez przesady. Mój tekst był po prostu przesiąknięty motywami pornograficzno-pedofilskimi więc nie żywię aż tak wielkiej urazy za usunięcie, ale szkoda go bo był humorystyczny i żartobliwy

nie przejmuj sie , tak wyglada polska demokracja mozesz wszysko powiedziec pod warunkiem , ze nie powiesz prawdy ,ktora zawsze jest sprzeczna z tym co mowia , ze mowia prawde!

Dzieci nie są do edukowania, dzieci są do celów wyższych, zapytajcie proboszcza co tam się dzieje w ostatki na plebanii

Czemu usunęliście mój błyskotliwy komentarz????

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama