, piątek 23 luty 2024
Cieszyn: Ludzie teatru z całej Polski bombardują burmistrza listami
„Bolko Kantor" to najnowszy spektakl Cieszyńskiego Studia Teatralnego. fot. Anna Gagatek Dodaj do Facebook

Cieszyn: Ludzie teatru z całej Polski bombardują burmistrza listami

WOJCIECH TRZCIONKA
Cieszyn: Ludzie teatru z całej Polski bombardują burmistrza listami

Słupczyński: — W 9 lat stworzyliśmy porządny teatr. fot. Wojciech Trzcionka

Władze Cieszyna są ostatnio zasypywane listami od ludzi teatru z całej Polski. Wszystkie brzmią podobnie - ich autorzy biorą w obronę Cieszyńskie Studio Teatralne.
CST istnieje od 2000 roku, jest teatrem alternatywnym, bardzo w Polsce popularnym i wielokrotnie nagradzanym na prestiżowych imprezach, m.in. poznańskiej Malcie. To zasługa Bogusława Słupczyńskiego, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, za dyrekcji Kazimierza Dejmka aktora Teatru Polskiego w Warszawie, który przed laty przeniósł się do Cieszyna. Niestety, mimo sukcesów, teatr nie ma łatwo... na własnym podwórku. Od dnia powstania nie dostaje ze strony miasta prawie żadnego wsparcia i nie ma się gdzie podziać. Teatr im. A. Mickiewicza nie ma własnej sceny, więc aktorów nie przyjmie. W Domu Narodowym studio nie mogło ćwiczyć tyle, ile chciało, bo dom kultury jest zamykany na cztery spusty o godz. 20.00. Na pocieszenie aktorzy dostali zagrzybioną piwnicę w Domu Narodowym... — Tam nie da się ćwiczyć i wystawiać spektakli. Tam co najwyżej jakąś chorobę można złapać — alarmują aktorzy.

W końcu nie wytrzymali i rozesłali do znajomych w całej Polski list:
„Jako członkowie Teatru CST prowadzimy akcję, której celem jest zwrócenie uwagi na działalność CST oraz problemy wynikające z braku przychylności i jakiejkolwiek pomocy ze strony władz miasta Cieszyna. Postanowiliśmy zwrócić się do naszych Przyjaciół, którym nie są obce sprawy poruszane w naszych spektaklach o pomoc w realizacji naszego planu. Polega on na wysyłaniu listu-zapytania do burmistrza Cieszyna urzad@um.cieszyn.pl. Mamy nadzieję, że wielość wniosków, które wpłyną do ratusza zmusi władze do przemyśleń i podjęcia konkretnych działań. Dziękujemy bardzo za pomoc!". W załączniku jest list (cytujemy poniżej).

— Faktycznie, dostajemy ten list z różnych miejsc w Polsce — potwierdza Jan Matuszek, wiceburmistrz Cieszyna odpowiedzialny w mieście za kulturę. CST nie ma jednak nic nowego do zaoferowania. Przekonuje, że w piwnicy Domu Narodowego spokojnie można ćwiczyć. — Byłem tam, jest suchutko — dodaje Matuszek. A co z dofinansowaniem CST? — Członkowie studia chcieliby, aby ich teatr stał się miejską instytucją. Nie mówimy nie, ale wolelibyśmy, żeby teatr pobierał od miasta granty jako organizacja pozarządowa. Trzeba się spotkać i porozmawiać — dodaje Jan Matuszek.

Słupczyński: — W 9 lat stworzyliśmy porządny teatr. Potrzebujemy swojego miejsca, z którym możemy się identyfikować, którego tożsamość możemy tworzyć, które widz może utożsamiać z nami i tylko z nami. Miejsca, do którego przychodzi się po odbiór sztuki autentycznej i zaangażowanej. Miejsca i środków, dzięki którym możemy się godnie rozwijać i trwać. To wszystko, to bardzo, bardzo niewiele w stosunku do tego, co miasto wydaje rocznie na miejskie instytucje kultury.

LIST, JAKI ROZSYŁAJĄ LUDZIE TEATRU W OBRONIE CST:
Szanowny Panie Burmistrzu,
Teatr CST jest grupą reprezentująca miasto Cieszyn na wielu festiwalach teatralnych. Spektakle wykonywane przez CST osiągnęły wysoki poziom artystyczny, doceniony na przeglądach i konkursach, podczas których były niejednokrotnie nagradzane. W związku z powyższym kierujemy do Pana prośbę o wyjaśnienie obecnej sytuacji, w której brak wsparcia ze strony władz może doprowadzić do rozpadu grupy i zaprzepaszczenia istotnej części potencjału kulturalnego miasta. Prosimy o odpowiedzi na poniższe pytania: Dlaczego zespół o takich osiągnięciach i poziomie artystycznym nie posiada w rodzimym mieście samodzielnego miejsca do pracy, które spełniałoby podstawowe warunki higieniczne? Dlaczego po licznych artykułach w prasie na temat szkodliwych dla zdrowia warunków pracy w piwnicy nikt z władz nie wykazał zainteresowania tematem? Dlaczego podmioty odpowiedzialne w tym mieście za rozwój kultury dopuszczają do sytuacji narażania na zniszczenie i związane z tym straty finansowe: scenografii spektakli, nie udostępniając miejsca do jej przechowywania, ubrań i rekwizytów, utrzymując, że piwnica jest właściwym miejscem pracy Teatru CST? Dlaczego do tej pory grupa nie miła ze strony miasta wsparcia finansowego? Dlaczego Teatr CST nie może być traktowany, jako odrębna instytucja o celach artystyczno–wychowawczych? Jakie kroki zostaną podjęte przez władze miasta, aby umożliwić dalszą pracę i rozwój zespołu?
Komentarze: (106)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Так бывает довольно часто: главную трудность представляет не главная роль.

Farsa ze ,,spontanicznymi,, listami

Nie warto pisać do Burmistrza.On i jego klika za nic mają potrzeby ludzi zajmujących się kulturą/np.ZPiTZC/.Dla ratusza liczy się tylko Zamek i nowa hala sportowa.Panie Matuszek-jak w tej piwnicy jest tak super to proszę przenieść tam swoje biuro!

Zaroz każdy bydzie rozsyłoł takie petycyje do znajomych co by bombardowali burmistrza różnymi zapytaniami - a dlaczego to a dlaczego tamto. Cieszyna nie stać na kolejną instytucję - poza tym Słupczyński rozdmuchał tyn problem do granic mozliwości. Niech Wam opowiedzom lepiej w COK jaki mają z nim przeboje :)) Jak mu się nie podobo w cieszynie to niech karierę robi w warszawie. A ze raz tam csik wygrali na Malcie to dużo nie zmienia. Robiom robote dla kilku amatorów aktorów i ich znajomych i rodzin bo żoden jinny tego nie łoglondo bo mo wjynksze problymy niz jakiśikej tyjatry.

wiadomo ...
ale co to ma wspólnego ze "SZTUKA"...? jeżeli
rzeczzywiście idzie o sztukę...?

Problem jest. Tu zaczyna się bowiem kultura. Jeśli jest ktoś z przygotowaniem zawodowym- aktorskim i zainteresuje aktorstwem amatorów ,którzy mają chęć robienia amatorskiego teatru dla społeczności lokalnej to należy im pomóc by mogli w godziwych warunkach rozwijać swoje zainteresowania. Właśnie dla takich ludzi powinny byc domy kultury,teatr. Zgodzimy się ,że piwnice no z wyjątkiem tej "Pod baranami" nie są miejscem właściwym dla sztuki nie mówiąc o przebywaniu w tych pomieszczeniach ludzi. Ludzi ,którzy odchodząc od swoich miejsc pracy pragną dla siebie i innych zrobić coś więcej. To należy docenić. Tu należało by zapytać o stopień wykorzystania pomieszczeń w teatrze ,Dmu Narodowym, na Śl.Z.Sz i P,ale także w wielu innych placówkach oświatowych podlegających gminie i starostwu.Czy ma to być scena zawodowa- osobiście wątpię czy miasto stać by było na jej utrzymanie- ale coś w rodzaju teatru przy kościele św.Elżbiety -czemu nie. Może dawne punkty katechetyczne by się nadawały- jest piękny obiekt na Mnisztwie, budynek Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Pogwizdowie- nie ma gospodarza a ma piękną salę i to ze sceną. Proponuję Panu Słupczyńskiemu założenie koła teatralnego MZC w Pogwizdowie ,gdzie koło o 100 letniej tradycji ma bardzo mało członków, w podeszłym wieku.Budynek jest po remoncie i nie ma gospodarza. Pani Anna Kałuza przyjmie was z radością. A Pogwizdów zyska na Waszej obecności.

założyła Spółkę i jedzie na swoim... (czytaj ostatnia strona Gazety W.)
Artyści zakładaja spółki z o.o. tak jak prawnicy i adwokaci kupują kasy fiskalne...!

Mam jednak wyrobione zdanie na temat władzy
ratuszowej,jak coś nie swoje,niezwiązane z tą grupą
nie ma szans.Wykończyli Gutka, to myślicie, że Was nie załatwią a durni wyborcy i tak ich wybiorą.

są ambitni i warto w takich inwestować...!

i co wtedy, zamknie wam usta

znaczy !

Raz na rok dizajn i tyle tego, na zamek z aktorami

niech p. Supczyński dogada sie z p. Łyżbickim jest ładny teatr w Cieszynie !

A czymu ni mogóm ćwiczyć i wystawiać w Teatrze A.M . ??? w Zamku też jest pelno ??

...studenci w Warszawie podkopali się pod sejm? Bo też chcą mieć swoją piwnicę pod baranami.

Ile Panie Słupczyński Pana zdaniem kosztowałoby miasto utrzymanie CST? Nie licząc kosztów salki, a ile z salką taką jaką Pan by chciał. Na przykład miesięcznie. Ma to dla mnie ogromne znaczenie czy poprzeć Pana czy też nie.

Wielu się wypowiada nie mając tak naprawdę pojęcia o czym mówi. Teatr A. Mickiewicza na dzień dzisiejszy funkcjonuje bardzo dobrze jeśli ktoś nie wierzy niech się bliżej zainteresuje faktycznie jego działalnością od podszewki jak to wygląda i porówna z innymi teatrami w miastach o podobnej wielkości, ilości mieszkańców. Dom Narodowy hmmm tam bym umieścił działalność CST ale na głównej sali a nie w piwnicy. Burmistrzu Drogi piwnica w DN pewnie jest tak atrakcyjan jak ten bungalow co chcieliście pocisnąć ZPiTZC? Swoją drogą słyszałem, że daliście już 40tys. Zamkowi by miał na posprzątanie w nowo przejętych budynkach? Brak słów...

Może Miasto zainwestuje w konia i barakowóz to Studio ruszy w trasę i stanie się słynnym Cieszyńskim Teatrem Objazdowym...
http://allegro.pl/item513764648_barakowoz.html

Trochę bezczelne, wyprodukować paszkwil, który robi z Cieszyniaków hitlerowców,a potem żądać od Cieszyniaków pomocy

pokarz mi jedno polskie miasto, gdzie nie wisiały dziesiątki sfastyk

to się dopiero nazywa europejski TUPET !

na tacę Aktorom...?

Kto w końcu rozliczy Zamek?Czym tak bardzo zasłużyła się dla miasta p.Gołębiowska,że burmistrz wciąż ładuje tam kasę?Wstyd dla radnych i ludzi zajmujących się kulturą.

sztuka dla sztuki, dla statystyki raz w roku...?

sam beczkowóz za 4.500 zł to rozbój w biały dzień...
Kto jeszcze dorzuci na konia i jego utrzymanie?

co na to syrenka na trzeźwo...?

Oglądałem spektakl o Bolku Kantarze wystawiony przez pożal się Boże aktorów z CST . Takiego bełkotu to dawno nie słyszałem . Przecież Ci niby aktorzy razem z p. Słupczyńskim nie mają żadnego przygotowania teatralnego . Ich "fantastyczna" dykcja powoduje, że nie rozumie się żadnych słów, a że się znało życiorys Kantora, to wiadomo o co chodzi w tym spektaklu . Szkolni amatorzy swoje przedstawienia mają na większym poziomie, a Burmistrz jakoś ich nie przedsięwzięć nie dofinansowywał.

Burmistrz Cieszyna jest inżynierem. W przyszłości powinien objąć być może resort komunikacji, ale jeśli chodzi o życie kulturalne miasta, to od pierwszej kadencji doprowadza je do ruiny. Najpierw pozwolił na zniszczenie kilku zabytkowych obiektów, później stwierdził, że festiwal filmowy nie zostanie dofinansowany i zaprzepaścił wielką szansę, a teraz sępi na resztki kultury pod postacią CST. Najgorszy burmistrz po 1990r. Zrobił z Cieszyna sypialnię dla emerytów i twierdzi, że trwa na niego nagonka.

Straszne buractwo sie robi w Naszym kochanym CIESZYNIE! Powiadają że to taki MINI KRAKÓW>Ale KRAKÓW kojarzy się z Kulturą i Sztuką w Europie. a 1200 letni Cieszyn niszczy swoje dziedzictwo kulturowe coraz bardziej! Jak nie perełkę klasycystycznej architektury jakim był ZABYTKOWY DWOREK. To za zarządów Ficka bleeeee -> Burmistrza zero humanisty i kłamczucha padły FESTIWALE : ERA NOWE HORYZONTY, NOWA MUZYKA .i co teraz TEATR ? .Coraz lepiej nie ma co! Niedługo będzie się mówiło że jedyne co ciekawe pozostało i godne uwagi w Cieszynie to ROTUNDA ROMAŃSKA z 20 złotówki. Najlepiej to się nachapać w korycie kasy z wyższego stołka i czekać jak upływa kadencja.Obyś spadł z niego szybko BF! Czas na zmiany .Czas na rozwój umysłu w kulturze i SZTUCE ! A nie rozwój miasta w postaci nowych sklepów kosztem HISTORII !

Kto powiada, że Cieszyn to mały Kraków? Ja słyszałam, że to maciupeńki Wiedeń albo maciupeńki Paryż.

Mały Wieden? Raczej małe zapyziałe g... i wicocha zamieszkała przez tępych stelan , ktorzy solidarnie zniszczą wszystko co przerasta ich zakute łby. Wstyd na cała Polskę....

Mały Wieden? Raczej małe zapyziałe g... i wiocha zamieszkała przez małych, tępych "stelan" , którzy solidarnie zniszczą wszystko co przerasta ich zakute łby. Wstyd na cała Polskę....

Mam pytanie co należy do sukcesów obecnych władz miasta? Biedronki nie liczymy!

Jeszcze raz zachęcam CST do wizyty w Domu Ludowym przy remizie w centrum Pogwizdowa. Obiekt super na siedzibę- to nic ,że od ręki 8km, za to bedziecie mile widziani i oglądani- przez Cieszyniaków również.To obiekt MZC zupełnie pusty a jakże nadający się do tego typu działalności- wielkość sali porównywalna z Domem Narodowym no i układ podobny.

Lista cieszyńskich debilątek: Cannon, tak to je, Eda, Wiślok, xyz....

Chcecie się przekonać CIESZYNIACY jak nas pokażą w TELEWIZJIi TVN 24---> To oglądajcie jutro tj. 30 XII .jeszcze 2008 roku (wtorek) program "PROSTO Z POLSKI" w godzinach od 17:10--18:00. Tam będą padały wypowiedzi różne, włącznie z BURMISTRZEM Fickiem o sytuacji jaka zaistniała w mieście jak Burzono XIX wieczny DWOREK i Dlaczego to zrobiono? Mnie BF zapewniał tydzień przed wyburzaniem że DWOREK miasto chętnie wykupi bo jest taką piękną wizytówką miasta Cieszyn jak wjeżdża się do niego z Bielska Białej.itd.itp. Telewizji powiedział jednak coś innego .Tak polityka tego miasta oparta na układach i kłamstwach! Mnie REDAKTORZY ZAPEWNIALI że emisja będzie jutro .A co z montażem? Teraz przyjdzie czas na piękne słowa co do TEATRU zapewne i co znów ma dojść do wyniszczenia? POPATRZMY SOBIE I OCEŃMY SAMI. Jest jeszcze czas na zmiany ,a nie na ciche przytakiwnie władz .Po fakcie to najlepiej marzekać co ? CIESZYN to piękne i wartościowe miasto z kiepskimi rządami jedynie! WILL SEE ! Polecam ;) Przynajmniej się pośmiejemy brrrrrrr! HA HA HA

Cieszyńskie Studio Teatralne z Domu Ludowego przy remizie w centrum Pogwizdowa.

Myślę ,że to jest lepsze miejsce jak Zagrzybione Piwniczne Cieszynskie Studio Teatralne. Jeśli byś znał historię wlaśnie tych Domów Ludowych nie ironizowałbyś z tego. Ale ty nie jesteś tustela więc pozostaje ci jedynie marzenie o splendorze "Piwnicy Pod Baranami" na które ta amatorska scena musi jeszcze długo pracować. To propozycja, macie nadal piwnicę i w niej możecie pozostać . O teatrze prze najbliższe dwa lata- co może się okazać zabójcze dla Waszego teatru musicie zapomnieć.

A co wy aktiory i ich obrońcy potraficie zrobić z sensem? Bo zrobienie ze stelan zdrajców to już było-patrz Tusk w wehrmachcie. A do obrony dworku was wzięło jak było już jasne, że go zburzą

Kultura... albo nie kultura... oto jest...

Oczywiście Burmistrz w populistyczny sposób mógłby wybronić się z zarzutów, np. przypisując sobie sukces wybudowania wspaniałej hali sportowej - lodowiska. Faktem jednak jest, że Cieszyn umarł. Pozostało kilka finansowanych prywatnie festiwalików, np. żałosne wakacyjne kadry dla mieszkańców okolicznych wiosek, którzy poza tym przyjeżdżają do Cieszyna nachlać się koszmarnego lokalnego piwa smakującego jak aluminium z beczek, w których było przechowywane, pokręcić się na hałaśliwych karuzelach, od których pęka tynk w pobliskich kamienicach i nażreć się kiełbasy podczas koszmarnego festynu trzech braci. Od 7 - 8 lat Cieszyn to zabita dechami wiocha pokroju o wiele mniejszych miasteczek. Powstało też kilka kretyńskich inwestycji, m.in. rondo na ulicy Frysztackiej, po którym najrozsądniej jechać na wprost. To, co się dzieje w Cieszynie to dno, po prostu dno, sam w to nie mogę uwierzyć. Ratusz nie wykazuje ŻADNEJ inicjatywy we współpracy ze studentami, co nie jest w żaden sposób usprawiedliwione - przecież studenci to duża szansa, zwłaszcza, że kierunki na UŚ-u są stricte humanistyczne i artystyczne. Niemniej studenci wolą spędzać czas w campusie niż w nieprzyjaznym kulturze mieście. Taka jest niestety prawda, sam studiowałem i wiem jaka jest opinia studentów na temat życia miasta. Tylko w piątki i w soboty pijane drechy z okolicznych wiosek wydzierają się po wyjściu z retra czy metra i łatwo dostać w ryja za to, że nie jest się wieśniakiem. Cieszyn jest miejscem nudnym i mało rozwijającym. Wielokroć próbowaliśmy podjąć JAKĄKOLWIEK inicjatywę, ale po czasie najtwardszy epigon kultury zrezygnowałby z przekonywania twardogłowych o wartości kultury. Życzę PAnu Burmistrzowi wszystkiego dobrego, ponieważ niewątpliwie starał się i zapewne jest mądrym i prawym człowiekiem, ale szczerze nie mogę się doczekać włodarza z humanistycznym poczuciem misji.

Warsie, czyżbyś miał realny pomysł - czy na pewno go przemyślałeś - czy po prostu jesteś jakimś radnym, który czeka do następnych wyborów i szuka, oj jak szuka wsparcia i wyborców. Mam nadzieję, że Pan Słupczyński nie nabierze się na ten tani chwyt. Pozdrawiam CST. Wasze miejsce jest w Cieszynie i oczywiście na scenie Teatru A. M. Bez kompromisów!!!

Umiejscowienie teatru 8 km od miasta jest równie dobrym pomysłem jak wybudowanie stacji paliw na osiedlu domków jednorodzinnych z dala od tras przelotowych. Można, ale po co? W strefie podmiejskiej najlepiej sytuować montownie rowerów, a nie nie teatr.

panie Bartoszu, rewelka. Jak pan cierpi w tym Cieszynie, hehe, niezła komedia. pana wypowiedź to seans nienawiści pod adresem Cieszyniaków, rozumiem, że wypowiedź frustrata Cynika i jęki oraz stęki trupy teatralnej, że jej miasto nie utrzymuje to logiczna całość. A co wy do jasnej cholery prezentujecie poza komunistyczną mentalnością "dajcie nam" ? Miasto ma dać za friko teatr na próby, ma wykupić dworek od Lidla, itd. A wy w podzięce zrobicie z Cieszyniaków hitlersynów , jak z Gdańszczan(Tusk). W najlepszym razie nadacie im do wieśniaków, itd.
Nie przepadam za Fickiem i zdaję sobię sprawę z tego, że może być lepiej, ale wasza krytyka to czysty populizm, lepperiada

Jak chcę rozwijać się to nie rezygnuję z propozycji rozwijania się. Liczę proporcję kosztów do efektów i działam. Wy się hadryczycie o coś co w utrzymaniu jest drogie. Nie oczekuję poklasku dla moich propozycji ale ich przemyślenia. Piwnicę zamienić można na Pogwizdow albo na inna scenę w Polsce dla utalentowanych i docenianych grup teatralnych. Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma. Scena Polska w Czeskim Cieszynie też by aspirowała do Cieszynskiego teatru- byly już takie propozycje; ma zespół teatralny o dużym dorobku i doświadczonych aktorow nie amatorów prowadzonych przez zawodowca. Ostatecznie Pan Słupczyński mógł by realizować swe ambicje za Olzą jeśli członkowie CST gardzą Domami Ludowymi. A to właśnie za Olzą w Wedryni w takim domu jest jedna z najleopszych polskich scen amatorskich o wiekowym już doświadczeniu. Wy ,niektórzy z CST tej ziemi nie znacie i dlatego wyskakujecie z postami ,ktore zamiastpomagać sprawie jej szkodzą.

Ci z CST to prymitywy nie artyści. Przeczytałem i mam doś pyszałków.

Wars, masz szlachetne serce i taki grzeczny jesteś, taki...miły i taki uprzedzająco uprzejmy. zadziwiasz mnie swoją troską o CST i kulturę Pogwizdowa. Nie za często przebywasz na Placu Teatralnym ? Bo czuć w twoich wypowiedziach tę charakterystyczną słodycz mało męskich perfum.

Grzeczny inaczej.

tylko mi się odwal od Brackiego :)

Złapałaś Go ! Andrzej ty... menedżerze "pogwizdowskiej kultury", widzę Cię szczwany lisie !!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama