, sobota 2 marca 2024
Zakaz handlu można obejść
Kaufland w Cieszynie będzie zamknięty, a Kaufland w Czeskim Cieszynie nie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Zakaz handlu można obejść

TWO
Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego nie muszą przejmować się dzisiejszym zakazem handlu. W Cieszynie w Boże Ciało supermarkety będą pozamykane, ale w Czeskim Cieszynie już nie.
Zakaz handlu w święta Sejm uchwalił w sierpniu ub. roku. Dotyczy on tylko sklepów zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę. A to oznacza, że na przykład małe sklepiki osiedlowe, w których sprzedają ich właściciele, mogą być otwarte w święta.

Mieszkańcy miejscowości położonych tuż przy granicy z Czechami nie muszą się jednak przejmować tym, że duże sklepy będą zamknięte - u sąsiadów będą czynne jak co dzień.

— To fajnie, bo zapowiada się deszczowy dzień i szkoda siedzieć w domu. Pewnie pojedziemy z rodziną do Ikei w Ostrawie — mówi Joanna Brachaczek z Cieszyna. Sporo cieszyniaków pewnie wybierze się też na zakupy do Billi, Tesco czy Kauflandu w Czeskim Cieszynie. — W Czechach nie ma żadnych ograniczeń w handlu, więc nam ten zakaz nic nie robi — śmieje się cieszynianka.

Dorota Havlikova, dziennikarka z Czeskiego Cieszyna przekonuje, że w Czechach sklepy otwarte są nawet w święta państwowe i nikomu to nie przeszkadza. — U nas nigdy nie było dyskusji, czy zamykać sklepy w święta — dodaje.

Zakaz handlu obowiązuje w Polsce 1 listopada, w Nowy Rok, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy (1 maja) i Święto Konstytucji (3 maja), w Zielone Świątki, w Boże Ciało, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), w Święto Niepodległości (11 listopada) oraz w święta Bożego Narodzenia (25-26 grudnia).

Polakom zakaz się podoba. 75 proc. z nas uważa, że zakaz handlu w 12 świątecznych dni roku powinien zostać utrzymany - wynika z sondażu PBS/DGA zrealizowanego na zlecenie „Gazety Prawnej". Tylko 11 proc. respondentów zdecydowanie opowiedziało się za zniesieniem tego zakazu. 6 proc. uznało, że zakaz powinien być złagodzony przez zmniejszenie liczby dni bez handlu, a 5 proc. było za zwiększeniem liczby sklepów, w których handel jest dozwolony.
Komentarze: (15)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

to bardzo dobrze, że sklepy są zamknięte; niech pracownicy sobie wypoczną z rodzinami

W całej cywilizowanej Europie, sklepy są zamknięte w święta. I całe szczęście, ze i Polska się w tym gronie znalazła.

Przymusowe zamykanie sklepów w święta to głupota. Jeżeli komuś nie pasuje, że ma np. pracować w Wielkanoc, zawsze może zmienić pracę. W Polsce nie ma bezrobocia.

W Austrii już nawet w sobotni wieczór ciężko jest coś kupić (mówię o mniejszych miastach), a sklep otwarty w zwykłą niedzielę to rzadkość (podkreślam, mówię o mniejszych miastach i miasteczkach). Niech też sobie ludzie odpoczną.

Chciałbyś być kasjerem w Tesco? Myślisz, że jak pełnisz jakąś marną funkcyjkę na peryferiach, gdzie akurat nikt ci nie każe przyjść w święto do pracy, to już taki z ciebie manager czy kapitalista z XIX wieku? Człowieku stosuj częściej namysł.

Artykuł ok, ale tytuł nijak się ma do jego treści. Bo niby jak można obejść zakaz handlu? Co innego gdyby to był zakaz kupowania... :P

Boźe Ciało nie jest w Czechach dzień świateczny!!!

Największymi zwolennikami otwartych sklepów w niedziele i swięta są robotnicy z wykszałceniem podstawowym lub nmiejszym, z małych miejcowości, którzy by najchętniej zadeptali innych leżąc w tym czasie bykiem

Zakaz handlu jest absurdalny, tylko właściciel sklepu ma prawo decydować, kiedy go otwiera. Nie podoba się robota w sklepie, to szukasz innej. Ważne żeby płacić ludziom na czas i nie oszukiwać przy nadgodzinach

Zwolennicy zakazu niech zamkną w święta stacje benzynowe, szpitale i policję, itd. Jak świętować, to świętować

Wiśloku Maśloku... Głupcom dotrzymujesz kroku. Radykał z Ciebie karykaturalny. Schłodź głowę w rzece, skoro masz nie daleko.

Problem nie tkwi w tym że w trzeba pracować w święta [ja np.pracuję] lecz chodzi o to że wg. kodeksu pracy wynagrodzenie za pracę w ten dzień ma wynieść 200% stawki. Jak jest wszyscy wiemy. Gdyby w tym kraju przestrzegano prawa to opłacało by się pracować np. w niedz. a wolne mieć np. w środe. Wiem ze w kilku sklepach w naszym regionie tak właśnie jest.

Rolland, rozumiem, że tylko potrafisz obrażać

Zgadzam się z LEE, dodam, że mamy 40 godzinny tydzień pracy i jak ktoś pracuje w niedzielę, to ma wolne w inny dzień

ov7et1n-0evevr6-tw6q1655-0 http://urlser.com/?3kTmj#1
insurance quotes
[url=http://urlser.com/?5Nnno#3]progressive insurance[/url]
[url]http://urlser.com/?aBCA5#4[/url]
[http://urlser.com/?DYEVZ#5 insurance quotes]
"car insurance quotes":http://urlser.com/?IQpnn#6
[LINK http://texas-holdem-mo.lookera.net#7]texas holdem[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama