, wtorek 21 maja 2024
W Czeskim Cieszynie powstanie wielkie centrum handlowe
Burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček, cieszy się, że wielkie centrum powstanie właśnie nad Olzą. Marek Santarius/Głos Ludu Dodaj do Facebook

W Czeskim Cieszynie powstanie wielkie centrum handlowe

ELŻBIETA PRZYCZKO/Głos Ludu
W Czeskim Cieszynie powstanie wielkie centrum handlowe

Centrum będzie miało ponad 57 tys. m kw. powierzchni. fot. ARC/Głos Ludu

Do końca 2010 roku w Czeskim Cieszynie ma powstać wielki kompleks Olza Multipark. Olbrzymie centrum handlowo-usługowe stanie pomiędzy osiedlem w Sibicy a Żukowem Dolnym, przy drodze na Frydek-Mistek.
Grupa zagranicznych inwestorów nieprzypadkowo postanowiła wybudować centrum na czesko-polskim pograniczu i w niedalekiej odległości od Słowacji. – W promieniu 75 km od miejsca, w którym powstanie centrum, mieszka ponad milion ludzi – mówi dyrektor spółki Olza Multipark Miloš Záruba. Jego zdaniem, w rejonie Czeskiego Cieszyna wyraźnie brakuje dużego centrum handlowego. Najbliższe są w Ostrawie i Bielsku-Białej.

– Przeprowadziliśmy badania, które potwierdziły zasadność inwestowania w tym miejscu. Jest to projekt deweloperski, unikalny w skali całej Republiki Czeskiej. Naszym celem jest wybudowanie nie tylko centrum handlowego, ale również stworzenie możliwości do uprawiania sportu, relaksu oraz aktywnego wypoczynku i spędzenia wolnego czasu. Żadne inne centra handlowe w okolicy nie oferują tak szerokiego wachlarza usług – dodaje Miloš Záruba.

Na ponad 57 tys. m kw. powierzchni znajdziemy sklepy, restauracje, miejsca zabaw dla dzieci, pomieszczenia biurowe, hotel, stację benzynową, multikino, park czy centrum sportowe. Powstaną też parkingi mogące pomieścić ponad 2 tys. samochodów. Inwestycja pochłonie około 200 mln koron. Dla porównania Avion Shopping Park w Ostrawie po rozbudowie będzie miał 123 tys. m kw. Centrum Sarni Stok w Bielsku-Białej ma 35 tys. m kw., a katowicka Silesia - 65 tys. m kw.

O swoich planach inwestycyjnych spółka Olza Multipark już oficjalnie poinformowała władze miasta. Inwestorzy zadeklarowali, że w nowym kompleksie handlowo-usługowym pracę znajdzie od 500 do nawet 1000 osób.

Burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček, cieszy się, że wielkie centrum powstanie właśnie nad Olzą. – Jeśli uda się zrealizować ten projekt, to będzie naprawdę wielka sprawa dla Czeskiego Cieszyna i dla całego regionu, ponieważ nigdzie w okolicy nie zrealizowano tak dużego przedsięwzięcia handlowego połączonego z ofertą kulturalną i sportową – stwierdza Vít Slováček.

Władze miasta nie obawiają się, że powstanie wielkiego centrum handlowego zagrozi sklepom w centrum. – Drobni handlarze z centrum miasta i tak mają już konkurencję w postaci dużych supermarketów, więc to centrum na pewno im jakoś znacznie nie zagrozi. Obiekt będzie leżał poza miastem i przyciągnie wielu klientów z całego regionu – uważa wiceburmistrz Stanisław Folwarczny.
Komentarze: (31)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wszędzie tam gdzie powstały centra handlowe centra miast są opustoszałe i zaniedbane wymarłe
wystarczy zobaczyć na śląsku ludzie poruszają sie tylko między miejscem zamieszkania a centrum handlowym centra miast są wymarłe i opustoszałe

Po to są centra handlowe w centrach miast.

Pożyjemy, zobaczymy...

a teraz centrum Czeskiego Cieszyna to Las Vegas,bo chyba czegos nie zauwazylem

i to nie jest tylko burmistrza Ficka wina

będzie nasza "elyta" się ślizgać i patrzeć, jak pieniążki uciekają za Olzę....

a kościół też tam będzie? czy może zapomnieli:-). Zaraz będą mogli się wyspowiadać, że grzeszą bo korzystają z luksusów tego grzesznego świata.

toż to chamstwo. jak mozna było tak działać bez godania z polokami. Jak bydziemy świentowac? Proponuje skleić szlaban zpowrotym

Zamek Przedsiębiorczości...

Autor: db Titulek: je to potřebné pro Český Těšín? 12.03.2009

Naprosto souhlasím!!! Máme tady málo obchodů. Další "obchodní centrum" se bude stavět na místě autobusového stanoviště. Ptám se tedy těch kteří toto schvalují, kdo v těch obchodních centrech bude nakupovat? Malá nápověda. Zajeďte se podívat do Tesca a prodejen naproti... Toto už je do nebe volající! Nevím ale do Avion s.p. v Ostravě případně Futurum to není až tak daleko. Kdy už ti politici ať už oranžády nebo modří ptáci začnou dělat něco co lidi skutečně potřebují a žádají. Mám takový pocit že z toho asi nebývá tučná provize. Jedni za 18 druzí bez dvou za 20

nie dajcie się ogłupić, co nas to obchodzi, to jest
jak z targiem , jak złoty tani to Czesi do nas,
jak złoty drogi to my do Czech, i tak w koło.
Przeciez większość z nas umie liczyć, po co tu
mieszać narodowe sentymenty, Wprawdzie pamiętam czasy gdy w koszyku w Ostrawie
miałe 2 czekolady to kasjerka mi mówiła -1 ną
bo dla Polaków neni 2.Ale co tam wybaczam im,
i tak zawsze będą wysrańcami z korunkami.

cieszyński!... i teatr i mosir i zamki, muzea,książnice, dupnice, domy kultury, biblioteki, zbm-, dróg zarządy. całą tą pasożytniczą ferajnę za 20 000 000 zł rocznie!!!

Autor: helenka Titulek: Nelíbí se mi název OLZA multipark 12.03.2009

Je to jistě nápad ortodoxní polské menšiny. Musíme se čelem postavit stále sílícím revašistickým tlakům. Viz usnesení 10. shromáždění Kongresu Poláků v ČR, které jim ukládá usilovat o změnu oficiálního názvu řeky Olše na Olza!

Kretyni/ki są wszędzie...

a u na 4 biedronka powstanie...hehehehe...ale spoko tez mozna sport uprawiać-np.wyścigi na wózkach do zakupów....hehehehe,jedyna słuszna polityka naszej kochanej władzy.......

Otóż kretynki są wszędzie,prawda to. Co zaś do kaplicy to nie sądzę aby tam powstała. Czesi są o tyle mądrzejsi od nas że nie stawiają kapliczek gdzie popadnie a ich pragmatyzm nie pozwala im na bezsensowne wydawanie kasy na zabobony. Debili jednak jak widać i tam nie brakuje (to o helence dla jasności wypowiedzi)

"Wielkie centrum handlowe" za 34 mln złotych to chyba coś na wzór "Juweni", ale tam będzie na pewno sama chińska tandeta co w Czeskiego Cieszyna i w ogóle Czeskich sklepach, zupełnie jak z za Husaka

W Bielsku nowa część Sfery będzie 4 razy większa, z Ostrawą Olza też nie wygra. Ale dobre i to

No to po Cieszynie nasi sprzedawcy albo się tam przeniosą albo zbankrutują bo lwia część dochodów naszych sklepów na mieście generują Czesi, bez nich mój i wiele innych sklepów by upadło,Cieszyńska starówka nie ma szans, wysokie czynsze przy niskiej rentowności no chyba że otworzą kolejne banki i apteki.

Wszystko zależy od kursu korony. Przy obecnym nic nam nie grozi. Jak już to padną sklepy w Cz.Cieszynie

Greg i tu się mylisz. Niedługo pójdziemy gospodarczo ostro do przodu. Krótko mówiąc wkrótce będziemy mieć u nas drugą Irlandię jak tylko uda nam się wejść do ERM2... W Irlandii stawka minimalnego wynagrodzenia miesięcznego wynosi 1403 €. Polska plasuje się na 14 pozycji, z 246€ / miesiąc. Już niedługo będziemy mogli kupować ile dusza zapragnie Hurraaaaa.

Małe miasta takie jak Cieszyn przegrywają na takich inwestycjach. Zabija się handel w centrum, gdzie zarabiają ludzie z okolicy i pieniądze tu zostają, a tak to idą w świat...

tak, Cieszyn na pewno przegra... wygra Czeski Cieszyn.

Wg tej informacji koszt m.kw centrum handlowego kosztuje w Czechach 3508 Koron. To oczywiście pomyłka. W Polsce, taki koszt to 5000-7000 zł. Swoją drogą, to rozumiem teraz postawę czeskich władz, wobec koncepcji Galerii Transgranicznej, zlokalizowanej na miejscu, gdzie miał powstać MosT Roche'a. A tak na marginesie, to do unikatowego projektu temu daleko. Fakt jest jednak taki, że galeria poza miastem wyludni centrum. Galeria na Olzie, miała by centra miast scalać i zaktywizować.

Prawda jest też jednak taka, że sukces galerii handlowej zależy od kilku zasadniczych czynników: po pierwsze komercjalizacja centrum w brandy. Jeśli są słabe, to centrum handlowe popada w ruinę. Po drugie wielkość galerii. W małych galeriach nie ma sieci handlowych, a jak nie ma tzw. dużych najmeców, czyli Reserverd, H&M, Zara itp, to nie ma też butików z rozpoznawalnymi brandami. To oczywiście się przekłada na wielkość galerii, co akurat w czeskim przypadku jest atutem. Następna sprawa to docelowa grupa klientów. 1 mln ludzi na teren bez konkurencji (bo Braat & Pedersen budujący galerię w Zampolu, to jednak mini scala). Kolejny atut czeskiego projektu. Jest duża. Istotnym czynnikiem sprzyjającym jest dojazd. Tu znowu punkt dla Czechów. I to, co teraz wiedzie ludzi do galerii, to oferta kulturalno-rozrywkowa. Kina, fitness, restauracje... Czeski projekt ma duże szanse powodzenia, jednak nie jest to coś unikalnego. Moim zdaniem, docelowa grupa, czyli 1 mln ludzi, to duży rynek i nie zamyka to furtki do alternatywnych projektów. Rzecz jednak w tym, by po czeskiej stronie znaleźć”klimat” dla tego pomysłu.

a my bedziemy dalej udawac, ze Czeskiego Cieszyna nie ma i zadnej konkurencji stamtej strony ...

nie filozofuj, jak będzie dla nas tanio to pojedziemy
i kupimy. a gówno nas będą obchodzić sentymenty
narodowościowe, to było i się nie sprawdziło przed II wojną światową,

ty lecz się Prahę na Pragę ,Paris na Paryż, a
chińczyków na kitajców, to nie zmieniaj, a z Sowiestskim Swiazem po wieczne czasy i jeszcze trochę.

Znam tylko jedno czeskie centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia to PANDA SHOP w Kavinie

Co tu komentować nasza władza skupiła się na pijaczkach, nierobach to jest dla nich priorytetowa sprawa to że Cieszyn tonie to ich nie interewsuje

Helenko, název Olza je krásný a to, že Rada Poláků v ČR má v usnesení zrovnoprávnění výrazu Olza s Olší vítám. Olza není výraz polský, ale původní - keltský, takže alespoň Rada Poláků má u mne v tomhle bod. Nezapomeň, že území, obývané cháskou ignorantů, začíná za Kostelcem a končí v Chebu.
:-)))
Jinak moc šancí na úspěch tomu projektu nedávám. Bude to komerční výbuch a jen se zaneřádí krajina dalšími eklhaft krabicemi...
Pozn: eklhaft není polský ani keltský výraz :)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama