, sobota 7 grudnia 2019
Zmiany w rozkładzie jazdy - wójtowie interweniują
Jak informuje Urząd Gminy Chybie, wszystko to jest wynikiem planowania kursów w relacji Cieszyn-Katowice z pominięciem stacji Czechowice-Dziedzice. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Zmiany w rozkładzie jazdy - wójtowie interweniują

21 lipca Koleje Śląskie opublikowały projekt rozkładu jazdy pociągów 2017/2018 dla Województwa Śląskiego. Zmiany z pewnością nie spodobają się mieszkańcom Gminy Zebrzydowice i Gminy Chybie, którzy dojeżdżają do szkół, na uczelnie czy też do pracy w Czechowicach-Dziedzicach i Bielsku-Białej. Sprawą zajęli się już: Wójt Gminy Chybie - Janusz Żydek oraz Wójt Gminy Zebrzydowice - Andrzej Kondziołka.

W nowym rozkładzie jazdy została zapowiedziana znacząca redukcja ilości kursów Kolei Śląskich na linii S58 Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice - Cieszyn, co znacznie ograniczy dojazd z gmin Zebrzydowice, Chybie do Czechowic-Dziedzic i do Bielska-Białej. Ten problem dotknie najbardziej mieszkańców wcześniej wymienionych gmin dojeżdżających do szkół ponadgimnazjalnych lub wyższych oraz tych, którzy dojeżdżają do pracy do Czechowic-Dziedzic i Bielska-Białej. Ponad to nie mogą oni na razie liczyć na alternatywną formę transportu publicznego.

Wójt Gminy Chybie i Gminy Zebrzydowice zdecydowali się na wspólne wystąpienie w sprawie przyszłego rozkładu jazdy Kolei Śląskich: (...) stanowczo protestujemy przeciwko takim działaniom, w wyniku których na odc. Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice w nowym, mającym obowiązywać od grudnia b.r. rozkładzie miałyby kursować 2 pociągi na dobę (przy czym w godzinach pomiędzy 7 a 14 na przedmiotowym odcinku nie będzie kursował żaden pociąg osobowy, a komunikacja całkowicie "zamiera" po godz. 15); z kolei w kierunku odwrotnym zaplanowano także tylko 2 pociągi na dobę (trzeci wieczorem w soboty), z podobnymi przerwami w ciągu doby. Powoduje to drastyczne ograniczenie możliwości skomunikowania z Zebrzydowic czy Chybia do Bielska-Białej najkrótszą trasą poprzez Czechowice-Dziedzice. Mieszkańcy gmin Chybie i Zebrzydowice nie powinni ponosić negatywnych skutków planowanych decyzji w zakresie regionalnej komunikacji kolejowej. - czytamy w piśmie skierowanym do Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi.

Jak informuje Urząd Gminy Chybie, wszystko to jest wynikiem planowania kursów w relacji Cieszyn-Katowice z pominięciem stacji Czechowice-Dziedzice. Takie działania mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia możliwości komunikacji pomiędzy Zebrzydowicami i Chybiem z Bielsko-Białą najkrótszą trasą poprzez Czechowice-Dziedzice.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

racja na maksa

Jeśli chodzi o Cieszyn jestem za. Pociągi jeżdżą PUSTE. Wiec lepiej żeby nie jeździły. Polska to nie Arabia na ropie nie leżymy. Obecnie przy przejeździe pociągów od strony Zebrzydowic na przejeździe przy ul. Zamkowej zwłaszcza rano przed 8 ustawia sie korek parudziesięciu samochodów. Więc kilka ulic w centrum jest zablokowanych całkowicie a paredziesiat pareset osób czeka az przejedzie pociag z 3 osobami.

Najwyższy czas, aby się przesiąść z samochodów do pociągów. Wtedy i mniej spalin będzie i krótsze kolejki przed 4Rszlabanem.

No to jedź teź pociągiem! Nie będziesz się denerwować źe stoisz przed przejazdem, będziesz czwartym pasaźerem w pociągu i jeźeli to samo zrobi choć połowa z owych paruset stojących to i kolejarze dołoźą po kilka połączeń. Wtedy następni będą mogli zostawić blaszaka w garaźu i będzie po korkach w mieście.
Albo.....aha, to jest Polska i tu samochód jest wartośćią najwyźszą. No dobra, to stoimy dalej....

Logika ponadprzeciętną brawo brawo..jak pkp otworzy linie liburnia sp1 a nastepnie przedszkolne nowe miasto z postojem na przystanku 10 minutowym i dalej kurs na Dębowiec to od razu kupuje bilet roczny dla calej rodziny. Kolej to przeżytek w tak malych miejscowosciach. To jest XXI wiek teraz wszystko ma działać szybko i byc na czas. Kolej ma sens w podróżach długodystansowych w aglomeracjach itd. Jesli ktos ma czas zeby isc na dworzec 2/3 km potem czekac na pociąg do bb , jechac nim 1.5h potem isc na autobus żeby dojechac np na uczelnie i cala podroz zajmuję mu 3h to gratuluje i zazdroszcze wolnego czasu naprawde...ta ssama operacje samochodem mozna zrobic samochodem w 40 min....2.h 20 min oszczednosci czasu. Samochod to dzis koniecznosc a nie widzimisie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama