, czwartek 27 luty 2020
Co warto zobaczyć na Festiwalu Bez Granic?
Międzynarodowy Festiwal Bez Granic to nie tylko spektakle, koncerty czy projekcje filmów, ale również interesujące wystawy. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Co warto zobaczyć na Festiwalu Bez Granic?

red.
Po rocznej przerwie nad Olzę wraca Międzynarodowy Festiwal Bez Granic. W tej edycji zobaczymy wiele wybitnych spektakli polskich, czeskich i słowackich scen teatralnych, świetne koncerty, wystawy, a także projekcje filmów. Nowością będzie Południe Mistrza...

WTOREK, 3.10.2017

Festiwal rozpocznie się koncertem "Historie Agnieszki Osieckiej" w wykonaniu Wiktorii Węgrzyn z zespołem w Teatrze im. Adama Mickiewicza o godzinie 17:30. Teksty poetki piosenki Agnieszki Osieckiej żyją nie tylko w nagraniach wielkich polskich przebojów sprzed lat. Wtorkowy koncert będzie dowodem na to, że jej twórczość inspiruje artystów również z najmłodszego pokolenia.

Następnie w Teatrze w Czeskim Cieszynie o godzinie 19:00 zobaczymy spektakl "Zabawa w koty" (Klicperovo divadlo - Hradec Kralove, CZ). To głośna tragikomedia węgierskiego dramatopisarza Istvana Örkeny ze sławnymi aktorkami zza Olzy: Pavlą Tomicovą i Zorą Valcharovą-Poulovą w rolach głównych.

ŚRODA, 4.10.2017

Drugi dzień festiwalu o godzinie 17:00 rozpocznie Południe Mistrza czyli spotkanie z Janem Nowickim w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie. Wstęp na to spotkanie jest bezpłatny, jednak wejściówki należy odebrać wcześniej w kasie Teatru im. A. Mickiewicza. Tam, gdzie będzie miało miejsce kolejne wydarzenie. O godzinie 19:00 zapraszamy na spektakl dyplomowy studentów IV roku specjalności wokalno-aktorskiej Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST, "Do dna". Rzadko się zdarza, żeby przedstawienie dyplomowe przyćmiło repertuar zawodowych teatrów. A tak się właśnie stało w Krakowie. „Do dna” stało się wydarzeniem, którego sława daleko wykracza poza mury szkoły teatralnej.

CZWARTEK, 5.10.2017

Tym razem organizatorzy przygotowali coś dla młodszych widzów. O godzinie 10:00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza wystąpi Teatr Animacji z Poznania ze spektaklem "Opowieści z niepamięci". To „Cudowna i pożyteczna” podróż, która każdemu dziecku pozwoli na lepsze poznanie otaczającego go świata i samego siebie.

Natomiast wieczorem zapraszamy na spektakl "Ostatni gasi światło" w wykonaniu Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola (17:30). Kristýna Leichtová, Vojtěch Štěpánek i Jan Hofman z aktorami opolskiego teatru proponują polsko-czeski kolaż obrazów scenicznych o poszukiwaniu szczęścia ponad granicami.

W tym samym dniu w Teatrze w Czeskim Cieszynie o godzinie 19:00 zobaczymy spektakl "Solo lamentoso". Sláva Daubnerová to wyjątkowa postać w środkowoeuropejskim życiu teatralnym. Reżyserka, autorka, performerka i aktorka – w swoich projektach solowych zajmuje się często postaciami wybitnych kobiet, które wywarły wpływ na swoje środowisko. W swoim najnowszym przedstawieniu skupia się na historii z pozoru godnej zapomnienia.

PIĄTEK, 6.10.2017

Piątek będzie dniem poświęconym przede wszystkim szkolnej młodzieży z Cieszyna i z Czeskiego Cieszyna, którzy w swoich szkołach zobaczą filmy dokumentalne, a także spektakl "Kolorowa, czyli Biało - Czerwona", który porusza problem stosunku młodych ludzi do własnego kraju oraz łatwości, z jaką mogą manipulować nimi skrajne hasła i organizacje. Spektakl będzie grany w salach lekcyjnych, w ramach zajęć.

O godzinie 10:00 zapraszamy wszystkich na projekcję filmu "Braciszek Karel". To nominowany do nagrody Czeski Lew fabularyzowany dokument ukazujący dramatyczne losy Karela Kryla - najsławniejszego czeskiego barda, autora takich piosenek jak: Miła, Jarzębiny, Salome, czy Braciszku, wielkiego przyjaciela Polaków. Ważnym wątkiem w filmie jest opowieść o okolicznościach powstania piosenki Organy w Oliwie, napisanej pod wpływem wydarzeń Grudnia 70 na Wybrzeżu. Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Po niej odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu.

Bílé Divadlo z Ostrawy to zespół często występujący na europejskich festiwalach teatralnych, już od 35 lat zajmuje się eksperymentami scenicznymi i tzw. parateatralnymi, często realizowanymi w plenerze. Tym razem zaprezentuje się w plenerze teatralnym w Browarze Zamkowym w Cieszynie o godzinie 17:00 z przedstawieniem "Ja, ja wieszczem beskidzkiego ludu...". Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

Na koniec dnia polecamy spektakl w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego "Lampka Oliwna". Na premierę zapraszamy do Czeskiego Cieszyna o godzinie 19:00. „Lampka oliwna”, tragedia w trzech aktach, była debiutem dramaturgicznym Zegadłowicza. Prapremiera miała miejsce 31 maja 1924 w reżyserii Stanisławy Wysockiej w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. „Lampka oliwna” to dramat o ludzkich namiętnościach, „dramat pierwotnych sił, niepohamowanych żądz, zbrodni”. Osadzona w realiach wsi beskidzkiej tragedia opowiada o kondycji człowieka targanego uczuciami miłości, zniewolenia i pragnienia wolności – za wszelką cenę.

SOBOTA, 7.10.2017

W tym roku przypada 40. rocznica Karty 77. Sobotnie elementy festiwalowego programu są związane z tą rocznicą. Najpierw w kawiarni Avion w Czeskim Cieszynie o godzinie 11:00 odbędzie się spotkanie z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 40 lat, w formie dyskusji panelowej (wstęp wolny). Następnie zachęcamy do obejrzenia spektaklu "Horrory z Hrádečku" w teatrze po czeskiej stronie Olzy (16:30). Sceny z życia Olgi Havlovej, kobiety, która nie wybierała swego trudnego losu, ale dumnie przyjęła to, co ją spotkało. Była pierwszą damą czeskiej opozycji demokratycznej, później – pierwszą damą państwa czeskiego.

Ostatnim elementem tego dnia będzie spektakl "Nie mów nikomu" Sceny Roboczej - Centrum Rezydencji Teatralnej z Poznania. To przejmujący spektakl o prawie do głosu, współtworzony przez osoby niesłyszące. Sprytny zabieg reżyserski pozwala „normalsom” przenieść się w nieznany im świat. Na to wydarzenie zapraszamy do Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie o godzinie 19:00.

NIEDZIELA, 8.10.2017

Ta niedziela będzie wyjątkowa, gdyż na deskach Teatru Adama Mickiewicza w Cieszynie stanie Jaromir Nohavica, piosenkarz i poeta. Nohavica gościł już na Festiwalu Bez Granic w 1999 roku, a w 2006 aktorzy z obydwu scen teatru Těšínské Divadlo zaprezentowali przebojowe przedstawienie złożone z jego piosenek. O popularność Nohavicy w Polsce świaczy fakt, że bilety na to wydarzenie są już całkowicie wyprzedane.

WYSTAWY

Międzynarodowy Festiwal Bez Granic to nie tylko spektakle, koncerty czy projekcje filmów, ale również interesujące wystawy. Już teraz możemy podziwiać wystawę "Polska fotografia teatralna" w Parku Pokoju w Cieszynie, która od 3 października przeniesiona zostanie do Galerii w Teatrze w Czeskim Cieszynie. Do 30 października we foyer Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie dostępna również będzie wystawa "Nie mogliśmy milczeć. Ludzie karty 77.".

Bilety są do nabycia w kasie Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie, najpóżniej na godzinę przed wydarzeniem oraz przez Internet.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama