, wtorek 25 luty 2020
Walczy ze smogiem… na rowerze
Radny Tomasz Pszczółka chce zwrócić uwagę na zły stan powietrza w Skoczowie i innych gminach powiatu cieszyńskiego. fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Walczy ze smogiem… na rowerze

KT
Temperatury coraz niższe, nie zachęcające do ruchu na świeżym powietrzu. Zwłaszcza, że o świeżym powietrzu ciężko tu mówić. Mamy coraz większy problem ze smogiem. W ciekawy sposób zwrócił na to uwagę w poniedziałkowy mroźny dzień radny Skoczowa Tomasz Pszczółka, jadąc na sesję Rady Miejskiej Skoczowa… rowerem.

Radny Tomasz Pszczółka chce zwrócić uwagę na zły stan powietrza w Skoczowie i innych gminach powiatu cieszyńskiego. Planuje spotkać się z mieszkańcami domów ogrzewanych węglem i nauczyć ich rozpalać piec metodą palenia od góry. Rozpalanie od góry może być sposobem na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie węgla oraz drewna w najpopularniejszych piecach, kotłach, kominkach. Cały trik polega na przeniesieniu warstwy żaru z dołu na górę paleniska. Żar pomału schodzi ku dołowi. Dym wydostający się z warstwy zimnego jeszcze opału musi przejść przez żar, a tam ulega prawie całkowitemu spaleniu. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przezroczyste spaliny nie oznaczają zerowej emisji zanieczyszczeń, ale mogą je ograniczyć nawet o ponad 50 procent.

Radny Tomasz Pszczółka wierzy, że przez zmianę nawyków i złych przyzwyczajeń mieszkańców, będą oni w stanie drobnymi krokami zrobić więcej dla zdrowia i środowiska. Pamiętajmy, że na początku warto zacząć od siebie, poprawiając swoją świadomość na temat tego czym oddychamy, a co za tym idzie podjąć odpowiednie działania, takie jak wymiana źródła ciepła czy ograniczenie jazdy samochodem na tyle ile to możliwe.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Walka ze smogiem- jak najbardziej, nie da się oddychać w tym smrodzie, trujemy się wszyscy :(
Profil na portalu spolecznosciowym- zdjęcia zaparkowanego roweru, fotki tabletu, pisma o jakimś powołaniu, fotki basenów w Czechach i tak dalej. Odnosze wrażenie, jakby kampania wyborcza ( promocyjna) wciąż trwała.
Czas się wziąsć do roboty- zakasać rękawy i działać. Mniej fotek, haseł i słów a więcej skutecznych działań. Tego radnym życzę! Wszystkim bez wyjątku!

Skoczowska radna T. Papkala od 2 kadencji tj. od 8 lat jeździ na rowerze, nie tylko na sesje ale i na wszystkie komisje i inne zebrania. Nie robi z tego materiału do portali. Wielu radnych / miejskich/ chodzi pieszo od lat. Do głowy by im nie przyszło, żeby z Górnego Boru czy zza Wisły jeździć autem, no proszę, cóz to za akcja (?) Jeżeli radny napisze, że do pracy jeżdzi na 2 kołach- jak np. p. prezydent Biedroń - to to może być ewent. materiał na artykuł.

Jest też inna droga do poprawy stanu powietrza w mieście. Zamiast inwestować w wymianę małych, ale za licznych indywidualnych kotłowni w Skoczowie, co robi z upodobaniem ratusz, można rozwinąć istniejącą sieć ciepłowniczą. W Skoczowie są dwie ciepłownie węglowa i gazowa, obie pracują w sezonie na pół gwizdka. Będzie na pewno łatwiej kontrolować duże ciepłownie niż nisko emisyjne kotłownie.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama