, czwartek 21 czerwca 2018
Trwa jubileuszowy rok 500 – lecia reformacji
Zbliża się Cieszyńska Noc Muzeów, która otworzy dla zwiedzających podwoje cieszyńskich placówek muzealnych w piątek 26 maja od godz. 19 wieczorem do godz. 01 po północy. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Trwa jubileuszowy rok 500 – lecia reformacji

CS
Rok wielkiego jubileuszu 500 –lecia reformacji nie jest jakoś szczególnie akcentowany w przestrzeni miejskiej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, które noszą w tym roku zaszczytny tytuł Miast Reformacji. Tym bardziej musi cieszyć, że jeszcze w tym miesiącu odbędzie się w Cieszynie kilka wydarzeń związanych z tą wyjątkową rocznicą. Polecamy najbardziej interesujące z nich.

Zbliża się Cieszyńska Noc Muzeów, która otworzy dla zwiedzających podwoje cieszyńskich placówek muzealnych w piątek 26 maja od godz. 19 wieczorem do godz. 01 po północy.W programie cieszyńskiej Nocy Muzeów wśród licznych atrakcji zaplanowano także grę miejską Szlakami Reformacji w Cieszynie, którą organizuje Towarzystwo Ewangelickie.

Po nocnych emocjach niezwykłej gry miejskiej już następnego dnia, w sobotę 27 maja, można będzie wybrać się do cieszyńskiego Domu Narodowego na ciekawą konferencję naukową historyków reformacji pod tytułem My Wacław Adam książę cieszyński uznaliśmy reformację religii i nabożeństwa przeprowadzić... Jej tematem będą dzieje protestantyzmu na Śląsku Cieszyńskim do początków XVIII wieku, czyli do czasów budowy ewangelickiego Kościoła Jezusowego w Cieszynie. Organizatorami konferencji są Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie oraz Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

A w niedzielę 28 maja z głową pełną nowych, interesujących i ciekawie zinterpretowanych wiadomości o dziejach luteranizmu w Księstwie Cieszyńskim, można będzie wziąć udział w obchodach 308 rocznicy wytyczenia miejsca pod budowę ewangelickiego Kościoła Jezusowego w Cieszynie, które organizuje tutejsza Parafia Ewangelicko-Augsburska. Zwieńczeniem całodziennego programu ( składającego się m.in.z nabożeństwa, spotkań i wykładów ) będzie współorganizowany przez Filharmonię Śląską koncert pod tytułem Karol Stryja in memoriam w 500. Rocznicę Reformacji. O godz. 17:00 w Kościele Jezusowym wystąpi Śląska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem „Harmonia” Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

W dodatku już od 7 maja do końca tego miesiąca w bocznej nawie Kościoła Jezusowego w Cieszynie oglądać można objazdową wystawę 500 lat protestantyzmu na Śląsku przygotowaną przez Schlesisches Museum w Görlitz oraz Deutsches Kultur-forum östliches Europa w Poczdamie w ramach projektu Reformacja w Europie Środkowo – Wschodniej. Dla wszystkich zainteresowanych reformacją w Cieszynie przyszły tydzień może więc okazać się intensywny. Na ostatnie dni maja przygotowano dla nich szereg wydarzeń, które będą jedną z kulminacji cieszyńskich obchodów 500-lecia reformacji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama