, czwartek 22 sierpnia 2019
Telegram w XXI wieku to już wyłącznie banalna rzecz
Prelegent Krzysztof Kleczek przedstawił w bardzo ciekawy sposób tematykę związaną z powstaniem telegramu oraz jego rozwojem na przełomie XIX i XX w. fot: FJDDodaj do Facebook

Telegram w XXI wieku to już wyłącznie banalna rzecz

FJD
Telegram w XXI wieku to już wyłącznie banalna rzecz


Telegram w XXI wieku to już wyłącznie banalna rzecz

Cykliczne spotkanie w Cieszyńskiej Książnicy, które odbyło się 30 listopada, tym razem poświęcone było telegramom z okresu plebiscytowego w 1920 roku na Śląsku Cieszyńskim.

Prelegent Krzysztof Kleczek przedstawił w bardzo ciekawy sposób tematykę związaną z powstaniem telegramu oraz jego rozwojem na przełomie XIX i XX w. Głownie jednak swoje wystąpienie poświęcił grupie stu telegramów, pochodzących z okresu przygotowywań do planowanego plebiscytu na Śląsku Cieszyńskim wiosną 1920 roku. Prezentowane telegramy głownie związane są z działalnością Głównego Komitetu Plebiscytowego w Cieszynie. Można z nich się dowiedzieć o kulisach przygotowań do rzeczonego plebiscytu, z których wynika jak bardzo ważne w ówczesnej dobie były sprawy ekonomiczne i społeczne. Omawiane telegramy są także skarbnicą wiedzy o ówczesnej telekomunikacji i jej wpływu na bieg wydarzeń. Prelekcja ta wpisuje się także w cykl wydarzeń z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, przypominając jak żmudny i trudny to był okres. Jako ciekawostkę należy także przypomnieć to, że prezentacja zbiegła się w czasie, w którym to Poczta Polska zlikwidowała usługę telegramów. W trakcie tego bardzo interesującego wykładu prelegent uzupełniał go różnymi ciekawostkami o powstaniu telegrafu i telegramów. Wspomniał także o twórcy alfabetu, którym był Samuel Mors. Co ciekawe ten system kreskowo-kropkowy przetrwał do dzisiejszych komputerowo-smartfonowych czasów i stosowany jest jeszcze na świecie przez radioamatorów. Największy jednak bum telegramowy zanotowano w okresie I Wojny Światowej. Doszło do tego, że operatorzy nie byli w stanie obsłużyć wszystkich klientów. Najlepiej jednak tą technikę telegraficzno-telegramową opanowali Japończycy w czasie wojny z Rosją w 1905 roku i dzięki temu Rosjanie nie zajęli Mandżurii.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama