, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Ocalą żydowską przeszłość Śląska Cieszyńskiego od zapomnienia
Jednym z miejsc, które warto utrwalić w pracach konkursowych i ocalić od zapomnienia jest cmentarz żydowski w Cieszynie fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Ocalą żydowską przeszłość Śląska Cieszyńskiego od zapomnienia

EM
Uczniowie szkół średnich i gimnazjów z całego Śląska Cieszyńskiego jak również z Czeskiego Cieszyna mogą zgłaszać swoje prace do transgranicznego polsko-czeskiego konkursu pod hasłem Dzieci Cieszyna – odkrywanie żydowskiej przeszłości. Jego organizatorami jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”.

Konkurs ma zachęcić młodzież do odkrywania i poznawanie lokalnego żydowskiego dziedzictwa oraz wspólnej żydowsko - polsko - czeskiej historii. Inicjatorką projektu jest urodzona w 1931 roku w Cieszynie Helena Weiss Foster, która jako jedyna z rodziny Weissów ocalała z zagłady. Ideą konkursu jest między innymi utrwalenie pamięci o dzieciach żydowskich, które zginęły w Auschwitz. Wśród nich był prawdopodobnie Dawid Weiss, brat pomysłodawczyni konkursu.

Zadaniem uczniów będzie zebranie informacji na temat dziejów żydowskiej społeczności regionu, a następnie indywidualne i twórcze ujęcie wątków dotyczących życia codziennego, obyczajów, świąt żydowskich, relacji polsko-żydowskich, opowieści o ciekawych osobach, intrygujących wydarzeniach, wyglądzie miasta, jego architekturze i topografii.
Prace konkursowe powinny składać się z tekstu oraz ilustracji, wykonanych w dowolnej technice i przy użyciu dowolnych materiałów. Mogą to być fotografie, reprodukcje lub prace plastyczne. W konkursie można brać udział indywidualnie oraz zespołowo. Drużyna może liczyć maksimum trzy osoby.

Na podstawie prac uczestników powstanie przewodnik po miejscach związanych z żydowską historią Cieszyna i regionu.
Nagrodami w konkursie są: tablety multimedialne, aparaty cyfrowe oraz nagrody książkowe. Prace konkursowe należy nadsyłać listem poleconym do 8 czerwca na adres: Muzeum Historii Żydów Polskich, 00-157 Warszawa, ul. Anielewicza 6, z dopiskiem „Dzieci Cieszyna”.

Prace konkursowe można także dostarczać osobiście w terminie do dnia 8 czerwca 2014 roku do Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy”, 43-400 Cieszyn, Rynek 12(w godzinach pracy Ośrodka).
Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej gali 24 czerwca 2014 r. w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy”.
Regulamin konkursu znajduje się na stronach: www.jewishmuseum.org.pl, www.szih.org.pl, www.domnarodowy.pl.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Muzeum Historii Żydów Polskich powstało uroczyście otwarte w Warszawie, jak można przeczytać w sieci, kosztem ok. 320 milionów złotych (dla porównania koszt Muzeum Powstania Warszawskiego to ok. 52 milionów zł). Muzeum kosztowało polskiego podatnika sporo, a eksponatów w nim jak na lekarstwo. Nie należy się zatem dziwić, że pracownicy muzeum zbierają każde istniejące jeszcze materiały historyczne tanią metodą organizując podobne konkursy.

Wracając jeszcze do tzw polskich obozów zagłady , jestem wkurzony, .Reakcja polskiego rządu nijak, Żydkom w to graj,
Niemcy udają, że hitlerowcy to nie byli Niemcy a durne Polaczki jeszcze płacą miliony na utrzymanie tych miejsc masowych
morderstw Niemców na narodach Europy.

Niech sobie Żydzi sami swoje cmentarze porządkują, my Polacy nie jesteśmy im nic winni.

Ptasi móżdżku, ci Żydzi to też Polacy

Po cholerę nam pamięć o Żydach , może lepiej niech pamiętają młodzi o nazwanych ulicach cieszyńskich , daję przykład
Przepilińskiego , Dobka itd, kto rozpowszechnia o nich wiedzę, zamiast tego karmią nas opowiastkami o obcych nacjach.

Zamiast prac plastycznych proponowałbym zainteresowanej tą tematyką młodzieży udać się na cieszyński kirkut i go uporządkować, ściąć chwasty, wywieźć śmieci. Przede wszystkim w ten sposób można "utrwalać pamięć".

Swoją opinię na temat Żydów wyraziłem pod art. "Żyd tułacz", Po co my kultywujemy ich historię , tradycje, itp skoro oni
nigdy nie chcieli się integrować/większość/ z narodami na których terenie zamieszkiwali, a wręcz traktowali je jak dawni koloniści Afrykę.
Żydzi mają teraz swoje państwo i niech sobie tam mieszkają, a my dajmy sobie z nimi spokój, mamy wiele piękniejszych
kart naszej kultury i nie musimy się ekscytować obcymi.

racja

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama