, środa 26 luty 2020
"Vademecum" Małgorzaty Łuczyny w Galerii Uniwersyteckiej
Inspiracją do powstania filmu pt. "Vademecum" był stary, żydowski cmentarz w miejscowości Głogówek na Opolszczyźnie.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

"Vademecum" Małgorzaty Łuczyny w Galerii Uniwersyteckiej

TOMASZ KIPKA
"Vademecum" Małgorzaty Łuczyny w Galerii Uniwersyteckiej


"Vademecum" Małgorzaty Łuczyny w Galerii Uniwersyteckiej


"Vademecum" Małgorzaty Łuczyny w Galerii Uniwersyteckiej


"Vademecum" Małgorzaty Łuczyny w Galerii Uniwersyteckiej

Od 16 kwietnia 2014 w Galerii Uniwersyteckiej przy ul. Bielskiej 62 w Cieszynie (budynek Uniwersytetu Śląskiego) można oglądać multimedialną wystawę "Vademecum" Małgorzaty Łuczyny.

Autorka o wystawie:

Inspiracją do powstania filmu pt. "Vademecum" był stary, żydowski cmentarz w miejscowości Głogówek na Opolszczyźnie. Miasteczko jest powiązane z historią i kulturą Żydów (wg źródeł żyli w mieście już w XIV wieku). Po licznych pogromach i wypędzeniach, gmina żydowska odtworzyła się w XVII w., a w XIX w. przydzielono jej teren na cmentarz poza obrębem miasta, gdzie ruiny nagrobków zachowały się do dziś.

Zainteresowałam się tym miejscem w czasie pobytu na plenerze studenckim. Jednak nie ze względu na jego kontekst historyczny czy kulturowy, a raczej dlatego, że cmentarz, po tylu latach nieużywania, wyglądał bardziej jak zaniedbany ogród niż miejsce pochówku. W maju, kiedy miałam okazję być tam po raz pierwszy, to miejsce tętniło życiem - kwitnące kwiaty i młode drzewa wyrastały na grobach i zasłaniały kamienne macewy.

Praca składa się z filmu oraz obiektów będących wynikiem jego powstania - gablot entomologicznych z kolekcją korzeni, zielnika i suchych liści i kwiatów. Ostatnia część projektu powstała kilka miesięcy później - jest to zapis wideo spotkania ze znajomym z Izraela, który w tej pracy odkrył zupełnie nowe dla mnie znaczenia.

Mgr Małgorzata Łuczyna jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Sztuki i Fotografii Artystycznej Instytutu Sztuki (Wydział Artystyczny w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach). Małgorzata Łuczyna (1980) jest absolwentką edukacji artystycznej na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM, obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Fotografii Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie. Zajmuje się fotografią, sztuką nowych mediów, oraz różnymi formami działania w przestrzeni publicznej (street art, instalacja, happening). Uczestniczyła w wystawach, m.in. w: Bielsku-Białej, Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, Wrexham i Wilnie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama