, piątek 14 grudnia 2018
Łokieć łokciowi nierówny
W piątkowe popołudnie 24 listopada w Cieszyńskiej Książnicy prelegentka Anna Rusnok przedstawiła miłośnikom starodruków “ XVII-sto wieczną księgę wykrojów cieszyńskich krawców. fot: FJDDodaj do Facebook

Łokieć łokciowi nierówny

FJD
Cykliczne cymelium zawitało jak co miesiąc w ostatni piątek do Cieszyńskiej Książnicy.

W piątkowe popołudnie 24 listopada w Cieszyńskiej Książnicy prelegentka Anna Rusnok przedstawiła miłośnikom starodruków “ XVII-sto wieczną księgę wykrojów cieszyńskich krawców. Księga ta prezentuje jedne z najstarszych wykrojów ubrań pochodzące jeszcze z XVI wieku, którą dr Barbara Poloczkowa bardzo zainteresowała się w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Poszukiwania tego starodruku skończyły się jednak niepowodzeniem i dopiero w czasie przeprowadzki i przeprowadzenia skontrum w latach 90-ych ubiegłego wieku ówczesny kierownik organizowanej książnicy Krzysztof Szelong natrafił na opisywany powyżej rękopis księgi wykrojów cieszyńskich krawców. W trakcie wykładu prelegenta przekazała zebranym bardzo wiele ciekawych informacji na temat krawiectwa w tamtych czasach. Do ciekawszych informacji zaliczyć należy rodzaje tkanin, oraz sposoby ich pomiaru. Ówcześni krawcy nie mieli tak łatwo jak dzisiaj, bo pomiar tkanin dokonywany był w łokciach z tym, że w każdym europejskim kraju miał on inny wymiar. Różnice dochodziły nawet do 20 cm i dlatego można śmiało powiedzieć, że w tamtych czasach łokieć łokciowi był nierówny. Co się natomiast tyczy tkanin to używane były różnego rodzaju aksamity różniące się między sobą osnową, a wyrabiane były z jedwabiu. Używane też były szczególnie do szycia drogich strojów takie tkaniny jak adamaszek, atłas i tabin. Z bardziej prozaicznej tkaniny jakim było płótno lniane krawcy na zamówienie wojska szyli namioty o różnych rozmiarach, a także konne okrycia zwane krokwiami.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama