, piątek 22 listopada 2019
Co z Wojskami Obrony Terytorialnej w Cieszynie?
Czy Cieszyn jest nadal realnym kandydatem do ulokowania tutaj takiej jednostki? fot: pixabay.comDodaj do Facebook

Co z Wojskami Obrony Terytorialnej w Cieszynie?

DR
W maju tego roku pojawiły się doniesienia o przyspieszeniu utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, które miałyby powstać m.in. w województwie śląskim już w 2018 roku. Czy Cieszyn jest nadal realnym kandydatem do ulokowania tutaj takiej jednostki? Co wiadomo na dzień dzisiejszy?

Na ten temat wypowiedział się Starosta Cieszyński Janusz Król podczas ostatniej konferencji prasowej (22.11). - Celem jest, żeby Wojska Obrony Terytorialnej były w Cieszynie. Cieszyn zawsze był związany, jak nie z Wojskami Obrony Pogranicza to ze Strażą Graniczną. Staramy się o to, żeby wojska obrony terytorialnej znalazły się na tym terenie. W zasadzie wydaje się, że ta decyzja zapadła i prowadzimy rozmowy, jeżeli chodzi o przekazanie nieruchomości była by to nieruchomość przy Wojska Polskiego 5.

Przypomnijmy, że początkiem maja jeden z Radnych Powiatu Cieszyńskiego, Krzysztof Neścior wystąpił do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o informację dotyczącą powierzchni dostępnej infrastruktury w dawnych koszarach, które zlokalizowane są przy ulicy Wojska Polskiego w Cieszynie. Budynki są naturalnie przystosowane do przyjęcia jednostki wojskowej ze względów historycznych oraz funkcjonalnych.

- Jesteśmy właścicielami tego obiektu, jest to darowizna na określony cel. Musimy jakoś zweryfikować nasze plany i dostosować je do tego, że wojsko chce przejąć cały obiekt. Na początku myśleliśmy, że być może nie potrzebują całej tej nieruchomości. Praktycznie ta ponad hektarowa nieruchomość przejdzie w zasób Skarbu Państwa, a ten już stosownie od strony formalno-prawnej poprowadzi procedury, żeby przekazać to Ministerstwu Obrony Narodowej. My z kolei staramy się pozyskać własności Skarbu Państwa, to jest działka ponad 70 arów, poniżej działki przy Wojska Polskiego 5. - dodaje Janusz Król.

Część działalności Powiatu Cieszyńskiego, która miała miejsce przy Wojska Polskiego 5, przyszłych budynkach WOT, zostaną przeniesione do nowych obiektów. Powiat stara się również o to by otrzymać rekompensatę wydanych środków na remonty, które były tam przeprowadzone. - Myślę, że taką rekompensatę otrzymamy z MON-u by nie być też narażonym na zarzut tego, że wydaliśmy środki na remont, a teraz to przekazujemy komuś innemu. - mówi Starosta Cieszyński. - Łącznie z tym, że próbujemy określić potrzeby finansowe na remont tych obiektów, które przejmiemy. W tym zakresie będziemy się starali o formę dotacji na sfinansowanie tej części prac związanych z przeniesieniem instytucji. - dodaje.

WOT to niezależna struktura podległa Ministerstwu. Samorząd Cieszyński wyraźnie sprzyja temu, żeby WOT tutaj był. Zaznacza, że to szansa na 100 nowych miejsc pracy (około 80 mundurowych i 20 cywilnych). Dodatkowo, 300 osób, które raz lub dwa razy w miesiącu będą skoszarowane na maksymalnie dwudniowych ćwiczeniach. Starosta Cieszyński na konferencji również podkreślał korzyści, które miały by płynąć z WOT. - Będzie łatwiejsze pozyskanie żołnierzy dla potrzeb samorządu w zarządzaniu kryzysowym, chociażby przy wszystkich zagrożeniach powodziowych, skutkach huraganów. Uważam, że wojska są potrzebne na granicy państwa każdego. - przyznaje Janusz Król. - Niestety sytuacje geopolityczna się zmieniła. Niestety. Też jestem za Szengen i otwartymi granicami, bez szlabanu, bez kontroli, ale niestety widzimy, że w międzyczasie nasz świat się zmienił – na naszych oczach. Są potrzebni ludzie, którzy będą strzec, już nie bez pośrednio granic, a naszego bezpieczeństwa.

Czy mieszkańcy faktycznie skorzystają na obecności Wojsk Obrony Terytorialnej w Cieszynie? Przekonamy się o tym najprawdopodobniej już w drugim kwartale 2018 roku.

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Weteran ty się powstrzymaj z takimi wrednymi komentarzami dot. kobiet. Macho się znalazł, wielki znawca, co to tylko znieważać potrafi. Schowaj sobie do kieszeni takie podteksty.

Te wojska to jakaś farsa i zabawa, a granice obronia z takim skutkiem co ochroniarz z Intermarche.

Członkowie WOT mogą jedynie w prawdziwym wojsku pełnić rolę sprzątaczki.

tera wiadomo skad pieniądze na dworzec i boisko sie znalazły, zołnierzyki muszą czym przeyjechać a jak już przyjadą to muszę miec gdzie pocwiiczyc, gratulacje sprzedawczyki

Pudło. Kobiety "wyzwolone" z Cieszyna przyciągają wojaków sto razy bardziej niż najbardziej odpicowany dworzec.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama