, piątek 5 czerwca 2020
Coroczna  kwesta na cieszyńskim cmentarzu
Politycy, artyści, urzędnicy - w tym dniu wszystkich połączy jeden cel: kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Coroczna kwesta na cieszyńskim cmentarzu

UM
Już po raz 25 na cieszyńskich cmentarzach odbędzie się kwesta. Zebrane do puszek pieniądze będą przeznaczone na renowację zabytkowych nagrobków.

W dniu Wszystkich Świętych w alejach Cmentarza Komunalnego można będzie spotkać kwestujących znanych cieszynian. Politycy, artyści, urzędnicy - w tym dniu wszystkich połączy jeden cel: kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków. Datki będą zbierane w godz. 9:00 do 16:00 przy obu bramach cmentarza.

Co rok Społeczny Komitet Ratowania Cieszyńskich Cmentarzy zbiera nawet po 10 tyś zł. Zebrane datki pozwalają dbać o nagrobki zasłużonych dla miasta i regionu, m.in. Tadeusza Regera czy Jana Demla.
- W tej chwili zebrane środki idą głównie na restaurację Alei Zasłużonych, która jest w trakcie drugiego etapu. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie już odsłonięta choć sporo jest jeszcze do zrobienia - podkreśla Marian Dembiniok, przewodniczący Stowarzyszenia ROTUNDA w Cieszynie.

W tym dniu mieszkańcy oraz goście odwiedzają m.in. cmentarz komunalny, aby zapalić znicze na grobach bliskich. Przy tej okazji warto wybrać się również na spacer cmentarnymi alejkami, który może być jedyną z swoim rodzaju lekcją historii.
Cmentarz komunalny w Cieszynie założony został w 1891 roku. To tu chowani byli cieszyńscy działacze, politycy, pisarze i architekci, którym miasto zawdzięcza swój dzisiejszy wygląd. W zakamarkach cmentarza można też odnaleźć imponujące, piękne i często zapomniane groby.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama