, poniedziałek 30 listopada 2020
Cieszyn: Wycinka i pielęgnacja drzew na Wzgórzu Zamkowym. Ciąć czy ratować?
Urząd Miasta przeznaczył ponad 180 tys. zł na pielęgnację i usunięcie zamarłych drzew na Wzgórzu Zamkowym i stokach Góry Zamkowej.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Cieszyn: Wycinka i pielęgnacja drzew na Wzgórzu Zamkowym. Ciąć czy ratować?

URSZULA MARKOWSKA
Urząd Miasta przeznaczył ponad 180 tys. zł na pielęgnację i usunięcie zamarłych drzew na Wzgórzu Zamkowym i stokach Góry Zamkowej. Do wycinki przeznaczone są 58 drzewa zamierające, zamarłe i stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa odwiedzających Wzgórze i teren w pobliżu Open Air Museum i Alei Piastowskiej.

Wniosek o zgodę na wycinkę i pielęgnację drzew do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach został skierowany przez Gminę Cieszyn. Pojawiające się ostatnio informacje o tym, że drzewa zostaną usunięte nakazem konserwatorskim są nieprawdziwe, co dementuje rzecznik Mirosław Rymer.

- Wyjaśnić należy, że prace polegające na usunięciu (wycince drzew) i działań pielęgnacyjnych na wzgórzu zamkowym w Cieszynie, nie są prowadzone na polecenie czy zlecenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. W lutym br. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, na wniosek Gminy Cieszyn (podpisany przez Burmistrz Miasta Cieszyna) wydał pozwolenie na prowadzenie wyżej opisanych działań. Prace te są wg naszej wiedzy nadzorowane przez jednostkę organizacyjną Miasta – Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie. Do wniosku została załączona inwentaryzacja drzew, a pozwolenie wydane zostało po dokonaniu ich oględzin w terenie przez pracownika Delegatury wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Bielsku-Białej.

W świetle powyższego, pojawiające się w niektórych media informacje, że „Konserwator zabytków bierze się za zieleń na wzgórzu zamkowym „ itp. sugerujące, że to ŚWKZ nakazał, czy zlecił prowadzenie wycinki i pielęgnacji drzew na wzgórzu zamkowym w Cieszynie, są nieprawdziwe, a Konserwator w stosunku do wydawców umieszczających te informacje oraz ich autorów podejmie stosowne działania w ramach obowiązujących przepisów prawa – wyjaśnia doradca prawny i rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach

Mirosław Rymer.

Do decyzji o wycince drzew przychyliła się Rada Miasta

Na marcowej sesji sprawa wycinki została przedstawiona Radzie Miasta gdzie za jej wykonaniem opowiedzieli się radni większością głosów.

Uchwała NR VI/62/19 Rady Miejskiej Cieszyna z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie uzgodnienia prac wykonywanych w roku 2019 na potrzeby ochrony przyrody na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Bluszcze na Górze Zamkowej". Treść uchwały oraz jak głosowali radni można przeczytać: tutaj

Bez szans na nowe nasadzenia

Nowe nasadzenia na stoku Góry Zamkowej z uwagi na trudność w terenie, spore nachylenie, nie są przewidziane. Poza wycinką zaplanowano prace pielęgnacyjne, którymi objętych zostanie 249 drzew. Prace wykonane zostaną po okresie ochronnym ptaków (po 15 października) – w drugiej połowie października i na początku listopada. Za wykonanie prac odpowiada krakowska firma mająca doświadczenie z zielenią zabytkową.

Ciąć czy ratować?

Zieleń miejska w Cieszynie jest bardzo „gorącym” tematem. Mieliśmy okazję oglądać ścinane, zdrowe drzewa przy ul. F. Hajduka i na ul. Czarny chodnik. Mieszkańcy takim wycinkom mówią zdecydowane NIE. Zmieniający się klimat wyraźnie pokazuje jak cenne są szczególnie te dorosłe, a nawet stare drzewa. Każde z nich w miejskiej przestrzeni jest na wagę złota, a decyzja o jego wycięciu powinna być ostatecznością. Jednak przez susze i upały których doświadczamy w ostatnich latach pojawił się problem z odpowiednim nawadnianiem czego efektem jest ich zamieranie.

Procesy chorobowe i usychanie drzew, a w konsekwencji konieczność ich usunięcia, dotyczy zarówno okazów rosnących w typowo miejskim, zurbanizowanym środowisku, jak również drzew występujących w parkach, na terenach zieleni i w lasach, nawet tych będących prawdziwymi enklawami dzikiej przyrody. – W samym tylko rezerwacie przyrody Lasek Miejski nad Olzą odnotowano w ostatnim czasie kilkadziesiąt zamierających dębów. Tylko w 2018 r. z budżetu Gminy Cieszyn wydano ponad 50 tys. zł na nasadzenia 233 krzewów i 70 drzew, kolejnych kilkanaście tysięcy pochłonęły zabiegi pielęgnacyjne w lasach komunalnych i w obrębie pomników przyrody. Obecnie pracownicy urzędu jak i Miejskiego Zarządu Dróg obserwują coraz więcej problemów na alei Łyska, gdzie nieunikniona jest wycinka kilkunastu drzew. Tu konieczne będą nasadzenia drzewami „alejowymi”.

Jednak coraz głośniej mówi się o nowatorskich pomysłach wykorzystania wody deszczowej do stałego nawadniania. W przestrzeń miejską oprócz zieleni na stałe powinny wpisać się deszczowe ogrody, które będą nie tylko przyjazne dla mieszkańców ale ochronią drzewa przed zamieraniem. Zatem ciąć czy szukać sposobu by drzewa ratować?

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wszystko trzeba robić z głową. Nie można ciąć bez opamiętania, ale też nie można zakazać wycinek, bo one są potrzebne do utrzymana zdrowego drzewostanu. Panuje ogólne przekonanie ze wycinka jest zła bo znika drzewo, a tak nie jest bo w jego miejsce sadzi się nowe lub nawet dwa nowe. Kiedyś te nowe urosną przecież! Nasze dzisiejsze "stare" drzewa tez kiedyś były młode i prawdopodobnie zastąpiły jeszcze starsze. Także troszkę rozsądku w tym wszystkim.

Tak, kiedyś urosną za 100, 150 lat ....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama