, niedziela 12 lipca 2020
Cieszyńskie obchody. Co się będzie działo i za ile?
Podczas obchodów odbędą się takie wydarzenia jak: koncert galowy, premiera polska filmu pt. „Pierwsi Niepodlegli”, wiec historyczny, piknik artystyczny, czy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.  fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Cieszyńskie obchody. Co się będzie działo i za ile?

DR
Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od głównych obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski w Cieszynie. Potrwają one trzy dni, od 19 do 21 października br. To również okazja do świętowania 100. rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego. Poniżej przedstawiamy koszty całego wydarzenia i pełny program obchodów wraz z wydarzeniami towarzyszącymi.

Koszty przedsięwzięcia oscylują w granicach 500 tysięcy złotych. Do zorganizowania obchodów w Cieszynie dołożył się również powiat cieszyński, podejmując uchwałę w sprawie udzielenia gminie Cieszyn pomocy finansowej. Powiat postanowił przekazać środki finansowe w wysokości 100 tysięcy złotych. Cześć kosztów ponoszą również sponsorzy.

- Liczymy się z tym, że koszty tej imprezy będą poważne, ale proszę zważyć przede wszystkim na okoliczność. Raz na sto lat nam się trafia taka okazja, więc mamy zaszczyt być tym pokoleniem, które tego doświadczy. Oprawa musi być godna tej uroczystości. Postanowiliśmy postawić właśnie na tą imprezę, stąd pomysł zaangażowania profesjonalistów – zawodowe służby, zawodową technikę – żeby po prostu miało to odbicie nie tylko lokalne, ale promieniowało także na Polskę, bo chcemy pokazać kawałek naszej historii – mówił na jednej z konferencji prasowej Naczelnik Wydziału Kultury Piotr Gruchel.

Podczas obchodów odbędą się takie wydarzenia jak: koncert galowy, premiera polska filmu pt. „Pierwsi Niepodlegli”, wiec historyczny, piknik artystyczny, czy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

OBCHODY GŁÓWNE:

19 października:

· godz. 12.00 - Uroczyste składanie wieńców i kwiatów na Cmentarzu Komunalnym

· godz. 18.00 - Koncert Galowy w Teatrze im. A. Mickiewicza z okazji 100 lecia powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego - premiera polska filmu pt. "Pierwsi Niepodlegli".

20 października

· godz. 16.15 - Odsłonięcie tablicy na murze Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. Paderewskiego poświęconej pamięci Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego oraz upamiętniającej pobyt prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1938 r.

· godz. 17.00 - Wiec historyczny na cieszyńskim rynku z udziałem społeczności Śląska Cieszyńskiego. W programie część oficjalna oraz multimedialne widowisko artystyczne pt. "SZTANDARY NIEPODLEGŁOŚCI" autorstwa i w reżyserii Romana Kołakowskiego, (zaplanowana rejestracja telewizyjna oraz emisja w TVP 1) - przewiduje się udział Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza. W programie wystąpią m.in. aktorzy Olga BOŃCZYK, Iwona LORANC, Ewa SERWA, Natalia SIKORA, Olga SZOMAŃSKA, Robert GONERA, Marcin KOŁACZKOWSKI, Jerzy SCHEJBAL, członkowie Teatru Piosenki: Aleksandra RADWAN, Marcel BOROWIEC, Artur GOTZ, Marcin KĄTNY, Roman KOŁAKOWSKI, Damian ŁUKAWSKI, ORKIESTRA TEATRU PIOSENKI, ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ZIEMI CIESZYŃSKIEJ” im. Janiny Marcinkowej, CHÓR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO „HARMONIA”. Planuje się także bogatą oprawę wizualną z użyciem współczesnych środków medialnych. Scenariusz widowiska nawiązuje wprost do wydarzeń związanych z drogą Cieszyna do niepodległości. O godz. 17.00 zostanie wykonane zdjęcie zbiorowe uczestników wiecu, które można będzie otrzymać nieodpłatnie po imprezie.

21 października

• godz. 14.00 - Piknik artystyczny "W Cieszynie na rynku". Prezentacja zespołów artystycznych Śląska Cieszyńskiego - polskiej i czeskiej części, Koncert organizowany jest w partnerstwie z PZKO w RCz oraz Kongresem Polaków w RCz. Wystąpią zespoły: Rozmarynek, Dziecka ze Stonawy, Równica, ZT Trzanowice, Suszanie, Bystrzyca, Olza, Kapela Bukoń, Błędowice, Kapela „Bez miana”, Klezmer, ZPiT Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej, Ta Grupa, Orkiestra dęta Cieszynianka, Gimnaści.

• godz. 18.00 - Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem połączonych chórów Gorol“ z Jabłonkowa, „Ropica-Godulan“ z Ropicy, Chór Jubileuszowy ZPiT Ziemi Cieszyńskiej, Chóru Parafii św. Jerzego w Puńcowie, Chóru im. Jana Pawła II w Strumianach, z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Śląska Cieszyńskiego. W tej części liczymy na aktywny udział publiczności zgodnie z hasłem „Śpiewaj razem z nami!”

• godz. 19.00 - Koncert zespołu „AMPLI FIRE”

Realizacja projektu "Cieszyn 1918: powrót do Ziemi Obiecanej (koordynacja Książnica Cieszyńska, dofinansowanie z projektu MKiDN "Niepodległa")

12.10, godz. 12.45 - Otwarcie wystawy "Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego" oraz konferencja naukowa „Polskie organizacje społeczne na Śląsku Cieszyńskim a Niepodległość” (Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
16.10, godz. 09:00 - Debata edukacyjna dla szkół z udziałem uczniów i zawodowych naukowców (Stowarzyszenie Wszechnica)
17.10. godz. 17.00 - Otwarcie wystawy "Gospodarze. Cieszyńscy przedsiębiorcy w pierwszych latack Niepodległej" (Zamek Cieszyn)

18.10. godz. 16:00 Prezentacja albumu "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości" + prelekcja (Sala Sesyjna Ratusza)

19.10. godz. 16.00 - Otwarcie wystawy "Ziemia Obiecana. Śląsk Cieszyński w II Rzeczypospolitej 1920-1939" + prelekcja (Książnica Cieszyńska)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

27.09. godz. 19.30 XXVII Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” - „Msza Polska wg ks. Twardowskiego” - kościół Jezusowy (uwaga – zmiana miejsca!)

29.09. godz. 18.00 - XXVII Festiwal Muzyki Wokalnej „Viva il canto” - „Koncert Galowy – Muzyka Polska „ w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej w Nowym Sączu

05.10. Jubileusz 100 lecia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych (własny program)

12.10. godz. 13.30 - uroczyste odsłonięcie tablicy na budynku Banku Spółdzielczego w Cieszynie przy ul. Kochanowskiego 4.Tablica będzie poświęcona organizacjom tworzącym współczesny Bank Spółdzielczy, które wspierały finansowo i osobowo działanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

19.10. godz. 10.00 - akcja sadzenia drzewek w cieszyńskich szkołach podstawowych

26.10. godz. 9.00-16.00 - Gra miejska "Śladem bohaterów #Cieszyn1918" – org. Polskie Towarzystwo Historyczne i Macierz Ziemi Cieszyńskiej

28.10. godz. 14.00 - III Cieszyński Bieg Biało-Czerwona Godzinówka – org. Miasto Cieszyn

Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ojojojoj... biedne pokrzywdzone stela. Księstwo to już było i se nevrati. Cieszyniacy sami sobie zaprali i komunikację, i rozwój miasta złymi wyborami burmistrzów. A teraz jeszcze mają pretensje, że w ogóle ktoś chce zrobić uroczystowści. Jak się nie podoba, to zabierzcie się sami do roboty.
I przestańcie się wyzywać, bo wszyscy jesteśmy Polkami czy ktoś stela, czy ktoś nie stela.

Byłem na debacie z kandydatami na burmistrza na której co chwila mogłem usłyszeć że tego sie nie da bo to Województwo tamtego sie nie da bo to krajowe... wiec co to za niepodległośc z perspektywy Cieszyna? Stolica Księstwa musi prosić o zgodę wycięcia krzaków nad Olza. Indoktrynacja i manipulacja a nie niepodległość.

Volksdeutsche (w swoich kolejnych wcieleniach) przypominanie Cieszyniakom o Polsce i jej historii zawsze nazywali indoktrynacją i uznawali za niepotrzebne.

Oczywisty błąd starostwa i rady miasta. Gdyby w ramach obchodów rocznicy odzyskania Niepodległej zorganizowano np festiwal polskich zespołów klezmerskich to nikt nie odważyłby się wspomnieć o jakichkolwiek kosztach.

Cieszyńscy folksliściorze rachujóm fenigi i szczujóm?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama