, niedziela 5 maja 2024
Zdrowe odżywianie: O musli
Musli to połączenie granoli, owoców i mleka niekoniecznie krowiego. fot: sxc.hu



Dodaj do Facebook

Zdrowe odżywianie: O musli

IWONA DEPERAS
W poprzednim tekście, zwróciłam uwagę na odżywczą wartość śniadania, podając przepis na granolę. Coraz więcej osób na śniadanie sięga po musli, gdzie granola jest jej częścią oraz surowe owoce lub płatki śniadaniowe. Obie potrawy powstały na początku XIX w. a ich twórcy - pionierzy nauki o żywieniu propagowali idee, które dziś w XXI w. są nadal mało popularne.

Obaj panowie propagowali wegetarianizm w czasie, gdy dieta opierała się na białku zwierzęcym. Amerykański adwentystyczny lekarz John Harvey Kellogg (1852-1943) leczył depresje, nerwice, otyłość jak i inne cywilizacyjne choroby w Sanatorium Kellogg w Battle Creak, Michigan propagując nowy zdrowy styl życia. Wynalazca płatków owsianych i 175 innych artykułów zdrowej żywności.

Maximilian Bircher-Benner (1867-1939) szwajcarski lekarz, którzy leczył przeróżne schorzenia również dietą wegetariańską prowadząc sanatorium w Szwajcarii niedaleko Zurychu. Choć ich twórców już nie ma obie kliniki nadal działają, skutecznie lecząc ludzi prostą dietą roślinną. Maximilian Bircher-Benner dla swoich pacjentów opracował cudowną potrawę zwaną musli, która nie tylko była przepisem na śniadanie lecz stanowiła skuteczna formą terapii doktora. Musli to połączenie granoli, owoców i mleka niekoniecznie krowiego, gdyż właśnie dr Benner w swojej klinice wymyślał przeróżne rodzaje napojów zastępujących krowie mleko dla dzieci uczulonych na krowie mleko (więcej w książce: "Leki z Bożej Apteki - dzieciom").

Dlaczego dr Bircher-Benner zalecał jedzenie musli? Wzór do swojego musli zaczerpnął ze starego szwajcarskiego obyczaju, jadania na posiłek wieczorny potrawy złożonej z owoców, kaszy owsianej i mleka. Owoce, stosownie do pory roku: jabłka, gruszki, jagody, lub suszone, z kaszą pszenną, owsianą lub jęczmienną zalane mlekiem dla wegan mlekiem sojowym, migdałowym, z orzechów laskowych, owsianym lub innym uzupełnione orzechami. Ta jedna potrawa łączy wszystkie niezbędna dla zdrowego odżywiania grupy pokarmowe. Jej skład uzasadnia nowoczesna wiedza o żywieniu a wszystkie wartości pokarmowe znajdują się w niej we właściwych proporcjach.

Na czym polega wartość takiego śniadania? Owoce dostarczają substancji organicznych, które aktywizują enzymy trawienne, poza tym dostarczają składników mineralnych i witamin antyoksydacyjnych jak beta-karoten oraz wit. C i E. Te właściwości antyoksydacyjne sprawiają że wolniej się starzejemy, lepiej pracuje nasz mózg a nasze komórki są chronione przed uszkodzeniem kodu genetycznego, co może być przyczyną chorób nowotworowych. Płatki zbożowe również dostarczają wit. E zwanej witaminą młodości oraz tak ważnych witamin z grupy B, które wpływają na zrównoważenie flory jelitowej jak i jej regenerację. Niedobory witamin z tej grupy jak B1, B2, niacyny, B6, B12 i kwasu foliowego, mogą być przyczyną upośledzenia różnych funkcji naszego układu nerwowego. Zmęczenie, utrata apetytu, osłabienie pamięci, zmienność nastrojów, zmniejszenie zdolności do koncentracji, zachowania agresywne i zaburzenia osobowości to tylko niektóre symptomy niedoboru wit. B1. Zboża to najlepsze źródło wit. B a jej właściwa podaż poprawia pamięć, zwiększa inteligencję i koncentrację. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy jedzmy kasze pełnoziarniste nie pozbawione witamin B, które biorą udział w przemianie węglowodanów w energię a nie w zbędny tłuszcz. Jeśli już o tłuszczach mowa, to stanowią one prawie 60 proc. wszystkich składników budulcowych mózgu. Za trudności z pamięcią, logicznym myśleniem, zapamiętywaniem, skupieniem uwagi odpowiada brak dostatecznej ilości tzw, Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych w skrócie NNKT, które znajdują się tylko w roślinach a najwięcej w przeróżnych orzechach. Czy kształt orzecha włoskiego nie przypomina nam naszego mózgu? Witaminy antyoksydacyjne chronią wbudowane w nasz mózg tłuszcze przed jełczeniem. Mleko sojowe dostarcza ostatniej grupy pokarmowej jaka stanowią rośliny strączkowe dostarczając pełnowartościowego roślinnego białka. I to wszystko w jednej potrawie śniadaniowej.

Ta jedna potrawa może poprawić działanie naszego układu nerwowego. Prawidłowo działające komórki naszego układu nerwowego możemy porównać do tysięcy zapalonych światełek zamkniętych w pomieszczeniu. Gdy kilka z nich zgaśnie nadal jest widno i nie widzimy różnicy w oświetleniu, ale im więcej światełek gaśnie, tym trudniej poruszać się w nim i znaleźć drogę do drzwi. Podobnie jest z naszym mózgiem, źle odżywiony, pozbawiony witamin, minerałów, NNKT i białka w miarę upływu lat funkcjonowanie naszego mózgu przypomina szukanie po omacku drogi do drzwi w ciemnym już pokoju.

Gdy zjemy tak odżywcze śniadanie nie będziemy potrzebować pobudzającej nas kawy. Odżywiony będzie nasz mózg i nasze mięśnie a jeśli po musli zjemy kromkę razowego chleba z pasztetem z pestek dyni poprawimy wygląd naszej skóry, włosów i wzmocnią się nasze paznokcie. Jak przygotować pasztet z pestek dyni oto przepis:

Pasztet z pestek dyni

1 bułka grahamka
20-30 dag ziaren dyni
2 cebule
2 łyżki drożdży Tebi
3 łyżki mąki sojowej
woda
sól, pieprz ziołowy

Bułkę należy namoczyć, pestki z dyni zmielić i również zalać wodą, aby napęczniały, cebulę poddusić na oleju. Gdy mamy już wszystko gotowe wrzucamy do blendera: namoczoną i nie odciśniętą bułkę, zmielone i namoczone pestki z dyni, uduszoną cebulę i pozostałe składniki dolewając tyle wody, aby uzyskać rzadką konsystencje (pasztet po upieczeniu powinien dobrze się rozsmarowywać ). Wszystko wylewamy na formę ( nie powinien być grubszy niż 3-4 centymetry) i pieczemy w piekarniku ok. 1 godziny w temp. 150-180 stopni. Smacznego!

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jakie zdrowe odżywianie? Napiszcie uczciwie, że celem tej serii artykułów jest promowanie wegetarianizmu. I że jest to tylko reklama.

U nas w siłowni większość jada musli w gargantuicznych ilościach. Jednak oni muszą zjadać conajmniej 5 posiłków na dobę i owszem idzie im masa, ale są strasznie zalani fatem i muszą potem redukować obcinając jakieś 200g węglowodanów na dobę.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama