, piątek 17 maja 2024
Zdrowe odżywianie: O śniadaniu
Kiedy wstajemy rano, jesteśmy wygłodzeni i nasz organizm jest gotowy, aby przyjąć królewskie śniadanie.  fot: sxc.hu



Dodaj do Facebook

Zdrowe odżywianie: O śniadaniu

IWONA DEPERAS
Kto z nas nie zna powiedzenia: "Śniadanie jedz jak król, obiad jak szlachcic, a kolację jak żebrak", a jeśli się z tym powiedzeniem zgadzamy, ilu ją stosuje? Jest jeszcze inne powiedzenie: "Człowiek głodny, człowiek zły" i tak jest w rzeczywistości.

Kiedy wstajemy rano, jesteśmy wygłodzeni i nasz organizm jest gotowy, aby przyjąć królewskie śniadanie. Ale jakie czeka go zaskoczenie, gdy zamiast pożywnego śniadania dostaje mocną kawę, słodką drożdżówkę, albo batonik. Na dodatek, zaspaliśmy, spóźniliśmy się na autobus i gdy wpadamy do pracy czy szkoły jesteśmy już wyczerpani a tu ktoś nam mówi: "skup się, rusz głową, zacznij myśleć". Jesteśmy rozdrażnieni, nie możemy zapanować nad swoimi emocjami, trudno się nam skoncentrować, czujemy się jakby "uszła z nas cała energia" a to przecież dopiero początek dnia. Może więcej uwagi poświęcilibyśmy śniadaniom a szczególnie tym co na nie zjadamy, gdybyś zrozumieli jak wiele nam dają.

Nasz organizm wytwarza energię z glukozy. Może ją wytworzyć z węglowodanów, białek i tłuszczy, ale nasz mózg czerpie energię tylko z węglowodanów i jeśli będzie to białe pieczywo, drożdżówka, batonik, słodka herbata czy kaszka manna to na pewno w tym dniu nie dokonamy wielkich odkryć i zbyt wiele nie zdziałamy. Dlaczego? Bo nasz organizm potrzebuje minerałów i witamin, a nasz mózg jeszcze dodatkowo dobrej jakości roślinnych kwasów tłuszczowych. Co nam swą budową przypomina orzech włoski czyż nie mózg?
Prawidłowe funkcjonowanie komórek mózgu jest uzależnione od zaopatrzenia ich w glukozę. Nieregularne odżywianie może prowadzić do wyczerpania zapasów glukozy w organizmie i zmniejszenie jej dopływu do mózgu, co w konsekwencji może być przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. Najwięcej narażone są właśnie te osoby, które nie jedzą śniadań, które pozwalają odbudować zapasy glukozy po nocnym wypoczynku. Kłopoty z koncentracją, brak energii życiowej to tylko niektóre objawy niedostatecznego zaopatrzenia organizmu w glukozę.

Glukoza to nasze paliwo. Zjedzone śniadanie przywraca właściwy poziom glukozy w organizmie i pozwala być aktywnym na resztę dnia. Badania o roli śniadań, prowadzonych na dzieciach wykazały, że regularne jadanie śniadań poprawia wyniki nauczania, zwiększa zainteresowanie dzieci nauką jak i motywację do niej. Podobnie dorośli, którzy jedzą regularnie śniadania lepiej pracują, są mniej rozdrażnieni, bardziej skupieni, popełniają mniej błędów i mają więcej energii przez cały dzień.

Wiele czasu upłynęło zanim naukowcy ustalili i udokumentowali, znany już od starożytności związek między naszym samopoczuciem a sposobem odżywiania. Teraz wiadomo, że to co jemy, jak się odżywiamy, ma wpływ na procesy myślowe, inteligencję i pamięć. Dlatego w poprzednim numerze „Wieści Skoczowskich” podałam przepis na ulubioną w moim barze wegetariańskim pastę warzywną. Może sekretem, jej popularności są drożdże piwne, które zawierają wszystkie wit. z grupy B niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego jak i przemiany węglowodanów w energię. Ale wit. B znajduje się nie tylko w drożdżach piwnych, ale w tych produktach, które właśnie powinniśmy spożywać na śniadanie: pełne ziarna zbóż czyli w pełnoziarnistym chlebie, bułkach, makaronie, płatkach, ciemnym ryżu i pełnoziarnistych kaszach, roślinach strączkowych, orzechach, mleku sojowym, awokado, zielonym groszku, szpinaku, brokułach, brukselce czy soku pomarańczowym.

Ponieważ zjedzenie śniadania jak i jego jakość są tak ważne, dlatego jako bar promujący zdrowie przygotowujemy przeróżne pasty do chleba jak: pasztet z pestek dyni, pasta z migdałów, surowej marchewki z majonezem sojowym, pastę z cieciorki, słonecznika, twarożek z sera sojowego z soczewicy i wiele innych, które zjedzone z bułką graham i warzywami dostarczają wszystko to czego nasz organizm potrzebuje.

Co ja najbardziej lubię na śniadanie i co bym poleciła? Granolę. Jak ją przygotowujemy? Oto przepis:

Granola
2 szkl. płatków owsianych
sezam, słonecznik, wiórki kokosowe, orzechy włoskie lub laskowe
2-3 łyżki miodu, ¼ szkl. oleju
rodzynki

Wszystkie suche składniki bez rodzynek wsypujemy do miski i mieszamy. Miód płynny i olej mieszamy na tyle ile da się je pomieszać i wlewamy do płatków. Całość dokładnie mieszamy, wsypujemy do brytfanki i rozkładamy niezbyt grubo. Pieczemy ok. 20 minut w temp.120 stopni a potem zmniejszamy do ok.100 stopni i pieczemy ok.20 minut na złoty kolor. Granolę możemy dodawać do musli, jeść z mlekiem, jogurtem lub startymi owocami. Możemy posypać ciasto, budyń lub wykorzystać do innych potraw. O wartościach odżywczych granoli w kolejnym artykule.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A pan Wojtek Cejrowski mówił ostatnio dokładnie odwrotnie - że jeśli się chcemy uczyć i myśleć to nie należy nic jeść, bo od jedzenia człowiek robi się senny ...

Glukoza nie tylko jest paliwem dla mózgu, ale i dla mięśni. Glukokoza "ocukrza" wątrobę tworząc w niej glikogen, który jeśli nie jest spalany, odkłada się w organiźmie w postaci tłuszczu. Tak więc węglowodany (m.in. glukozę) należy polecać jedynie osobom aktywnym fizycznie. Dla nieaktywnych, nadmiar węglowodanów w diecie oznacza otyłość. Dlatego lepiej dla nich, by spożywali tłuszcze pokarmowe, nie węglowodany.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama