, piątek 14 sierpnia 2020
Szpital Śląski – pomoc płynie z wielu stron
Od początku wiadomo było jednak, że skala problemu jest duża i takie zabezpieczenia nie wystarczą. Nie trzeba było długo czekać, by z pomocą przyszła nasza społeczność, przedsiębiorcy, fundacje i samorządy.  fot: arch.GCDodaj do Facebook

Szpital Śląski – pomoc płynie z wielu stron

UM
Szpital Śląski – pomoc płynie z wielu stron

Rozmowa z dyr.Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesławem Płygawko.

Pierwsza pomoc dla Szpitala Śląskiego w Cieszynie pojawiła się już 23 marca. Wcześniej ze strony Ministerstwa Zdrowia i odpowiednich służb Urzędu Wojewódzkiego dotarła oferta z agencji rezerw materiałowych. Od początku wiadomo było jednak, że skala problemu jest duża i takie zabezpieczenia nie wystarczą. Nie trzeba było długo czekać, by z pomocą przyszła nasza społeczność, przedsiębiorcy, fundacje i samorządy. Do tej pory szpital otrzymał pomoc w wysokości 1mln 600 tys.zł.

Rozmowa z dyr.Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesławem Płygawko.

Zaskoczyła Pana fala pomocy i zaangażowanie społeczeństwa?

-Muszę przyznać, że skalą i rozmiarem tej pomocy, którą szpital otrzymuje, zarówno w formie pieniężnej jaki rzeczowej, jestem szczerze poruszony. Samych wpłat finansowych od przeróżnych instytucji jest naprawdę dużo. Do dzisiaj odnotowaliśmy 1mln 600 tys.zł.

Wymienię kilka zaczynając według największych wpłat:

 • Fundacja Tauron 707 000 zł.
 • Fundacja Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej 300 000 zł.
 • Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej 250 000 zł.
 • dary złożone przez księży Diecezji Bielsko – Żywieckiej 200 000 zł.
 • Czanieckie Makarony sp.z.o.o. 100 000 zł.
 • Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego 70 000 zł

  -To jest naprawdę szokująca skala tej pomocy, ale nie zapominajmy też o darczyńcach, którzy dali nam dary rzeczowe, są to głównie środki ochrony osobistej, środki do dezynfekcji. Regularnie dostarczane są darmowe posiłki dla naszego personelu, który pracuje w trybie 24-godzinnym, nie wychodząc ze szpitala. Zaopatrywani jesteśmy również w napoje i kawę. Otrzymaliśmy w prezencie 3 ekspresy do kawy i szereg szereg innych artykułów. Już teraz mogę powiedzieć, że tych darczyńców jest 43, a to, co do tej pory otrzymaliśmy wyceniam na ok.300 000zł. Nie mogę pominąć pomocy jaką otrzymujemy od Castoramy. Obecnie wykonujemy szereg prac adaptacyjnych, przystosowujących nasze oddziały do przyjęcia chorych z podejrzeniem, albo z potwierdzonym zakażeniem koronawirusa. Jestem niezwykle wdzięczny wszystkim wymienionym, i tym, których nie wymieniłem – podkreśla dyrektor Płygawko

  Czy już wiadomo na co zostanę rozdysponowane te środki? Jakie są najpilniejsze potrzeby?

  Wszystkie środki pieniężne, które wpłynęły zostaną przeznaczone wyłącznie na sprzęt niezbędny do przygotowania szpitala na walkę z koronawirusem, na lepsze doposażenie oddziałów, na stworzenie nowych możliwości, tak na przykład :

 • mobilna pracownia diagnostyki obrazowej wyposażona została w nowy tomograf komputerowy,
 • zakup aparat RTG, który będzie dedykowany diagnostyce pacjentów podejrzanych albo już z potwierdzeniem zakażenia,
 • zakup aparatów tzw. Respiratorów, które są urządzeniami najbardziej potrzebnymi w przypadku ratowania życia pacjentów w cięższym przebiegu zakażenia koronawirusem,
 • zakup aparatu USG i pomp infuzyjnych,
 • zakup urządzeń do monitorowania kardiologicznego tych pacjentów,
 • zakup fumingatorów służących do dekontaminacji pomieszczeń,
 • zakup dodatkowych środków ochrony osobistej, które najlepiej zabezpieczą nasz personel.

  Największym problemem obecnie jest dostępność tego sprzętu. Zarówno w Polsce jak na rynku europejskim na realizację takiego zamówienia trzeba czekać od czterech do sześciu tygodni.

  Czekamy również na aparat do testów na koronawirusa. Kto go współfinansuje?

  -Powstała bardzo dobra inicjatywa, czyli porozumienie, naszego organu tworzącego powiatu cieszyńskiego, prezydenta Bielska-Białej, burmistrza Cieszyna, starosty bielskiego, starosty żywieckiego, oraz wójta Jasienicy, polegająca na wspólnym zakupie aparatu do testów ze sporą ilością testów do wykrywania zakażenia koronawirusa. Kiedy otrzymamy sprzęt, nie wiemy. Mamy nadzieję, że wkrótce wykonamy na nim pierwsze testy – mówi Czesław Płygawko.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama