, piątek 23 kwietnia 2021
Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców
O swoje utrzymanie martwią się przedsiębiorcy. Samorządy by im pomóc, ale też ratować gospodarkę przygotowują pakiety wsparcia. fot: MMDodaj do Facebook

Pakiet pomocowy dla przedsiębiorców

UM
Z powodu panującej epidemii koronawirusa SARS-Cov2 zmuszeni jesteśmy do kwarantanny, a sklepy i małe przedsiębiorstwa są zamknięte. Spadła sprzedaż nawet produktów spożywczych, a ludzie oszczędzają w obawie utraty płynności finansowej. Zwolnienia z pracy i brak możliwości szukania nowej, budzi spore społeczne niepokoje. O swoje utrzymanie martwią się również przedsiębiorcy. Samorządy by im pomóc, ale też ratować gospodarkę przygotowują pakiety wsparcia.

Śledząc decyzje samorządów w Polsce można z pewnością zobaczyć różnice w działaniach. Za przykład pomocy w czasie epidemii można postawić Kraków, który wykazał się dużym wsparciem i zwolnieniami z opłat dla przedsiębiorców. Wstrzymano również wszystkie podwyżki czynszów dla mieszkańców, które zaplanowano od kwietnia. Małe miejscowości niestety nie mając w perspektywie nadrobienia strat przygotowują pakiety pomocowe na miarę swoich możliwości.

Ustroń

Burmistrza Miasta Ustroń w zarządzeniu z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie ustalenia wysokości stawek czynszu za najem i dzierżawę nieruchomości stanowiących własność Miasta Ustroń, zarządzono obniżkę czynszów o 70% od ceny dotychczasowej.

- Nie trzeba składać wcześniej żadnych wniosków, nie trzeba również wykazywać żadnej straty, a czynsz i tak będzie obniżony. Dotyczy to nie tylko obniżki czynszów w lokalach miejskich dla działalności gospodarczej o -70%, ale także obniżki dzierżawy gruntów miejskich, na których działają firmy – poinformował Przemysław Wojtasik z UM w Ustroniu.

Zmienił się także termin płatności czynszów. Opłaty za kwiecień wydłużono do 25 maja, a termin płatności za maj wyznaczono na 25 czerwca.
W Ustroniu nadal trwają prace nad ochroną przedsiębiorców i miejsc pracy. Jednocześnie, burmistrz Przemysław Korcz apeluje do właścicieli prywatnych, komercyjnych przestrzeni, aby także zastosowali podobne rozwiązania w sprawie czynszów.

Zebrzydowice

Na stronie gminy pojawił się komunikat:

Wójt Gminy Zebrzydowice informuje, że osoby (firmy) prowadzące działalność gospodarczą na terenie gminy (w tym z wykorzystaniem mienia komunalnego), którym wprowadzone odgórnie przepisy utrudniły lub uniemożliwiły prowadzenie działalności, mogą zwrócić się z wnioskiem o:

 • odroczenie płatności podatku od nieruchomości, rozłożenie go na raty lub umorzenie powstałych zaległości podatkowych,
 • odroczenie płatności podatku od środków transportowych, rozłożenie go na raty lub umorzenie powstałych zaległości podatkowych,
 • odroczenie innych płatności (stanowiących dochód gminy) na uzasadniony wniosek przedsiębiorcy.

  Powyższe, dotyczy płatności, poczynając od miesiąca marca 2020 roku.

  Wisła

  Jeszcze dzisiaj, 8 kwietnia na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Miasta zostaną podjęte decyzje co do pomocy przedsiębiorcom.
  Jak zapowiada burmistrz Wisły, na sesji podjęte zostaną pierwsze kroki, które mają zminimalizować gospodarcze skutki epidemii koronawirusa dla mieszkańców Wisły i przedsiębiorców. Mowa tu m.in. o przesunięciu terminu płatności podatku od nieruchomości do dnia 30 września. Według harmonogramu płatność raty podatku przypada właśnie na kwiecień.

  - Musieliśmy odpowiedzialnie przeanalizować możliwości miasta, również te finansowe. Epidemia koronawirusa to także ogromny problem dla wiślańskiego samorządu. Już teraz, ostrożnie licząc, wiemy, że do budżetu wpłynie ok. 4 mln złotych mniej. Przesunięcia płatności podatków od nieruchomości to kolejne środki, które musimy zabezpieczyć w budżecie - mówi Tomasz Bujok.

  Cieszyn

  Władze Cieszyna przygotowały propozycje wsparcia dla cieszyńskich przedsiębiorców, którzy wynajmują lokale użytkowe od ZBM.

 • Jeżeli przedsiębiorcy zostali zmuszeni do zaprzestania działalności, mogą ubiegać się o obniżenie czynszu za marzec o 50% oraz zwolnienie z czynszu za kwiecień 2020.
 • Jeśli ich działalność została mocno ograniczona lub odnotowali spadek przychodu, mogą liczyć na obniżenie czynszu za marzec o 25% i kwiecień o 50%.
 • Ponadto przesunięte zostają terminy płacenia czynszu: do 31 maja za marzec, a do 30 czerwca za kwiecień.
 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama