, wtorek 7 maja 2024
Stop przemocy! Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie radzi, co robić i gdzie szukać pomocy
Osoba dotknięta przemocą w rodzinie, może korzystać z różnego rodzaju wsparcia, także anonimowo.  fot: Garvid/Wikimedia Commons



Dodaj do Facebook

Stop przemocy! Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie radzi, co robić i gdzie szukać pomocy

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Masz prawo do pomocy. Zahamowanie przemocy w rodzinie jest możliwe! Nie musisz cierpieć - poproś o pomoc. Nie musisz szarpać, krzyczeć, irytować się i złościć, poniżać, bić - spróbuj inaczej! Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie radzi, co robić i gdzie szukać pomocy.

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie definiuje pojęcie przemoc w rodzinie jako jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą. Z badań dotyczących problematyki rodziny wynika, iż ludzie bardzo niechętnie przyznają się do przemocy wewnątrz rodziny, ukrywając powyższy fakt.

Przemoc w rodzinie może przybierać różne formy:
Przemoc fizyczna np.: popychanie, kopanie, szczypanie, bicie
Przemoc psychiczna np.: wyśmiewanie poglądów, pochodzenia, narzucanie własnych poglądów, stała krytyka, ograniczenia snu i pożywienia, stosowanie gróźb, odmowa uczuć, szacunku, własnego zdania
Przemoc seksualna np.: wymuszanie stosunku lub nieakceptowanych form pożycia seksualnego,
Przemoc ekonomiczna: odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej lub świadome nie łożenie na utrzymanie rodziny.

Przemoc ukierunkowana jest głównie w stosunku do osób słabych fizycznie, psychicznie, o niskim poczuciu własnej wartości i uzależnionych od sprawcy. Ofiarami przemocy zostają dzieci, kobiety, a także mężczyźni. Szczególnie narażone na ataki przemocy są osoby niepełnosprawne i ludzie starzy. Bardzo często przemoc związana jest ze spożywaniem przez sprawcę alkoholu.

Jest to problem trudny do zdiagnozowania. To zadanie specjalistów. Rozmiary i szkodliwość zjawisk związanych z przemocą w rodzinie wskazują, że jest to jeden ze szczególnie ważnych problemów społecznych w Polsce. Wymaga on podjęcia szerokiego, dobrze zorganizowanego i zaplanowanego na wiele lat programu przeciwdziałania.

Osoba dotknięta przemocą w rodzinie, może korzystać z różnego rodzaju wsparcia, także anonimowo.

Formy wsparcia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - 33 479 4900
Punkt Konsultacyjno – Informacyjny do spraw przeciwdziałania przemocy - 33 479 4918
Komenda Powiatowa Policji - 33 851 6200, 997
Prokuratura Rejonowa - 33 851 4616
Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem":
Centrum Profilaktyki, Edukacji i Terapii "Kontakt" - 33 4795455
Powiatowy Ośrodek Wsparcia - 33 851 2929
Poradnia Leczenie Uzależnień - 33 858 1386
Telefon Zaufania - 33 851 2929
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" - 801 12 00 02
Policyjny telefon zaufania - 0800 120226

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Cieszynie

Burmistrz miasta powołał do niego przedstawicieli: jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia i organizacji pozarządowych. W skład zespołu interdyscyplinarnego wchodzą także kuratorzy sądowi jak również prokuratorzy oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy. Obsługę organizacyjno-techniczną zespołu zapewnia ośrodek pomocy społecznej.

Zespół ma za zadanie m.in. diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, następnie podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w celach zapobiegawczych bądź podejmowanie interwencji w środowisku dotkniętym patologią. Konieczne jest opracowywanie i ealizacja indywidualnych planów pomocy i inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc, a następnie monitorowanie sytuacji w tych rodzinach.

Pamiętaj!

- Nic nie usprawiedliwia aktów przemocy. Sprawca przemocy wobec najbliższych, gdy czuje się bezkarny, nie zmieni się będzie dalej stosował przemoc, bez względu na składane obietnice. Następnym razem może być gorzej!
- Bądź bardziej wrażliwy na zjawisko przemocy w rodzinie, aby szybciej reagować i pomagać!
- Szukaj innych rozwiązań, ucz się innych reakcji, pytaj, jak radzą sobie z tym problemem inni, czytaj fachową literaturę i czasopisma, weź udział w proponowanych seminariach, pogadankach, skorzystaj z pomocy fachowców!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie kładzie nacisk na zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie i poszerzenie wiedzy na temat jej skutków. Więcej informacji na stronie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama