, piątek 26 kwietnia 2024
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie: Gdzie możemy szukać pomocy?
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie, dla wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia i pomocy przygotował informacje na temat cieszyńskich placówek działających w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z alkoholizmem i narkomanią. fot: BS



Dodaj do Facebook

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie: Gdzie możemy szukać pomocy?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Uzależnienie od środków psychoaktywnych należy do coraz powszechniejszych problemów otaczającego nas świata. Alkoholizm i narkomania są problemami wielowymiarowymi, niezależnie od ogólnych skutków społecznych. Zażywanie środków psychoaktywnych wywołuje wiele różnych problemów rodzinnych, społecznych, a także zdrowotnych. Uzależnienia od alkoholu i narkotyków są niepokojącym zjawiskiem, które dotyczy wszystkich grup społecznych, bez względu na region, wiek, wykształcenie i status finansowy. Gdzie szukać pomocy?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie, dla wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia i pomocy przygotował informacje na temat cieszyńskich placówek działających w obszarze profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z alkoholizmem i narkomanią. - Mamy nadzieję, że ułatwi to dotarcie do właściwych miejsc, w których zapewnia się profesjonalną pomoc wszystkim osobom, które jej potrzebują. W miejscach tych prowadzone są specjalne programy, a pracownicy i wolontariusze zajmują się nie tylko terapią, ale również wsparciem dorosłych, dzieci i młodzieży, profilaktyką i edukacją.

Lista instytucji, organizacji działających w zakresie rozwiązywania problemów uzależnień w których można uzyskać bezpłatną pomoc.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie

Ul. Skrajna 5, Tel. 33 479 4900

Do Ośrodka mogą się zgłaszać po pomoc wszystkie osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Pomoc udzielana jest osobom z różnymi problemami, w tym związanymi z uzależnieniami i przemocą domową, w formie m.in. pomocy socjalnej, psychologicznej oraz prawnej.

Punkt wolontariatu przy MOPS w Cieszynie ul. Srebrna 4, Tel. 500261507, realizuje następujące programy: Program Douczanie, Program Junior (wsparcie dla dzieci i rodziców), Program Ziomek (pomoc dla osób starszych, niepełnosprawnych), Program Grupa Szpitalna (organizacja czasu dzieciom przebywającym w szpitalu), Program Wolontariat Akcyjny (pomoc w sytuacjach kryzysowych np. zbiórki żywności, ubrań).

Więcej informacji na stronie.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

Ul. Skrajna 5 Tel. 33 479 49 31

Komisja podejmuje czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu. Tutaj przyjmowane są zgłoszenia o przypadkach wystąpienia nadużywania alkoholu powodującego rozpad życia rodzinnego, demoralizację, zakłócanie spokoju i porządku publicznego. Komisja prowadzi również m.in. kontrolę przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Niepubliczny Zakład Opieki Psychiatryczno-Psychologicznej "Variusmed" s.c.,

Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia ul. Mennicza 20, Tel. 33 858 13 86

Poradnia realizuje program podstawowy, program terapii pogłębionej dla osób uzależnionych od alkoholu, Program "after care" - dla osób, które przebyły terapię w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego, program dla osób
współuzależnionych, Program dla Dorosłych Dzieci Alkoholików, Program
terapeutyczny dla ofiar przemocy domowej, oraz sprawców przemocy domowej.

Samopomocowe Grupy Anonimowych Alkoholików

Grupę tworzą ludzie, których celem jest zaprzestanie picia alkoholu, trwanie w trzeźwości i udzielanie wzajemnego wsparcia w utrzymaniu abstynencji.

GRUPA AA "LOCUS" - Cieszyn, ul. Szersznika 3, spotkania: wtorek, godz. 18.00, sobota godz. 17.00
GRUPA AA "WATRA" - Cieszyn, ul. Błogocka 30A, spotkanie w piątek o godz.18.00
GRUPA AA "DROMADER" - Cieszyn, ul. Ks. Janusza 3, spotkanie w niedzielę o godz. 17.00
GRUPA AA "AL-ANON" - Cieszyn, ul. Błogocka 3A, spotkanie w piątek o godz.17.30

Cieszyńskie Stowarzyszenie Klub Abstynentów Familia

Ul. Błogocka 30, Tel. trzeźwości 33 852 40 00

Stowarzyszenie świadczy pomoc osobom uzależnionym oraz współuzależnionym, m.in poprzez organizację zajęć terapeutycznych, pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, prowadzenie grup wsparcia, terapii indywidualnej,
organizacji czasu wolnego.

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być Razem"

Szczegóły na stronie.

- Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii "Kontakt" ul. Ks. Janusza 3, Tel. 33 479 54 55
Placówka oferuje m.in. pomoc psychologiczną, prawną i terapeutyczną dla osób i rodzin z problemem uzależnień oraz dotkniętych przemocą w rodzinie.

- Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie ul. Mała Łąka 17a, telefon zaufania: 33 851 29 29
Ośrodek wsparcia jest placówką interwencyjną, udzielającą pomocy osobom i rodzinom dotkniętym przemocą domową - mieszkańcom powiatu cieszyńskiego.

- Centrum Edukacji Socjalnej ul. Błogocka 30, Tel. 33 851 44 30
To miejsce, którego celem jest udzielanie wsparcia i długofalowej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb pomocy, w tym zapewnienie schronienia, posiłków, edukacji osobom zagrożonym wykluczeniem i wykluczonym społecznie.

- Dom Matki i Dziecka "Słonecznik" ul. Dworkowa 8, Tel. 33 858 02 82
Dom Matki i Dziecka "Słonecznik" stworzony został dla kobiet w ciąży oraz matek samotnie wychowujących swoje dzieci - znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

- Punkt Konsultacyjny ds. Narkomanii ul. Ks. Janusza 3, Tel. 33 479 54 55
W Punkcie świadczona jest pomoc w formie, m.in. psychoedukacji, konsultacji indywidualnych i rodzinnych, udzielania informacji na temat możliwości leczenia, prowadzenia terapii uzależnień od środków psychoaktywnych.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Środowiskowe Ogniska Wychowawcze

Działalność Ognisk polega na m.in. organizowaniu zajęć sportowo-rekreacyjnych, kulturotwórczych i plastycznych, organizowaniu douczania, współpracy ze środowiskiem rodzinnym dziecka, współpracy ze szkołą, organizowaniu letniego i zimowego wypoczynku, organizowaniu imprez okolicznościowych dla dzieci, organizowaniu zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży, z wykorzystaniem elementów programów profilaktycznych.

Od poniedziałku do piątku od godz.14.00 do 18.00, w sobotę od godz. 9.00 do 13.00

- Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr 1, ul. Szymanowskiego 7
- Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr 2, ul. Nowe Miasto 12
- Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr 3, ul. Bobka 12
- Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr 4, ul. Polna 3C
- Środowiskowe Ognisko Wychowawcze nr 5, ul. Z. Kossak 6

Od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 17.30, w sobotę od godz. 10.00 do 13.00

- Środowiskowa Świetlica "Przytulisko", ul. Wojska Polskiego 1

Działania z zakresu profilaktyki oraz rozwiązywania problemów uzależnień organizowane są w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Jego celem jest zapobieganie powstawaniu nowych problemów alkoholowych, zmniejszenie rozmiarów i natężenia tych, które aktualnie występują oraz rozwijanie zasobów niezbędnych do radzenia sobie z już istniejącymi.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama