, piątek 26 kwietnia 2024
Rozpoczęto warzenie Grand Championa Birofilii 2012
Rouchbock, czyli piwo o smaku wędzonej śliwki zostało wybrane przez międzynarodowe jury za najlepsze piwo w Polsce podczas tegorocznego żywieckiego festiwalu Birofilia. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Rozpoczęto warzenie Grand Championa Birofilii 2012

BŚ/ mat. pras.
Rozpoczęto warzenie Grand Championa Birofilii 2012

Rouchbock został wybrany najlepszym piwem podczas tegorocznej Birofilii. fot. mat. pras.

Podczas ostatniej Brackiej Jesieni w Cieszynie rozpoczęto warzenie Grand Championa Birofilii 2012, czyli najlepszego piwa żywieckiego festiwalu. Po fermentacji piwo w stylu Rauchbock trafi do podziemnych tanków leżakowych browaru, gdzie pozostanie do połowy listopada. Sprzedaż koźlaka ruszy 6 grudnia.

Rouchbock, czyli piwo o smaku wędzonej śliwki zostało wybrane przez międzynarodowe jury za najlepsze piwo w Polsce podczas tegorocznego żywieckiego festiwalu Birofilia. Przepis na ten złoty napój wymyślił Andrzej Miler, piwowar domowy ze Szczecina.

W Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie, w minioną sobotę, 8 września, rozpoczęło się wielkie warzenie rouchbocka. Na potrzeby produkcji Miller uwarzył 67 500 l Grand Championa. Piwo jest dość mocne i treściwe, idealne na zimę. Ma wyjątkowe dymione i śliwkowe aromaty, które z pewnością znajdą uznanie amatorów tego trunku. - Jestem dumny z tego piwa i nadal nie mogę uwierzyć, że przygotowuję je w cieszyńskim Browarze Zamkowym wokół wielu profesjonalistów i ekspertów, którzy mocno wspierają moją pracę. Nie ukrywam, że jest to dla mnie olbrzymie wyzwanie - mówi Andrzej Miller.

Tegoroczny koźlak jest już czwartym Grand Championem warzonym w Cieszynie. W ubiegłym roku debiutowało piwo Jana Szały w stylu kolońskim, w 2010 roku Dorota Chrapek uwarzyła Brackie Belgijskie Pale Ale, rok wcześniej z kolei Jan Krysiak podjął się warzenia Brackiego Koźlaka Dubeltowego. - Dostosowanie receptury domowej do parametrów produkcyjnych jest dość skomplikowanym procesem, ale my takie wyzwania lubimy. Uwarzyliśmy jedną warkę, a jeszcze w tym tygodniu planujemy rozpoczęcie kolejnych czterech partii - komentuje Dominik Szczodry, główny piwowar Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie.

Obecnie trwa proces fermentacji rauchbocka, czyli zamiany cukrów w alkohol przez drożdże. Po ok. 8-9 dniach trafi on do tanków leżakowych i będzie dojrzewał przez dwa miesiące w piwnicach browaru w temperaturze ok. 6 stop. C. W połowie listopada piwo zostanie rozlane do butelek.

Sprzedaż koźlaka o aromacie wędzonej śliwki rozpocznie się 6 grudnia tak, jak wszystkich poprzednich Grand Championów, a zakończy wraz z ostatnią kupioną butelką.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama