, czwartek 25 kwietnia 2024
350 piw z całego świata można było skosztować podczas tegorocznego festiwalu Birofilia 2012
Co roku kilka tysięcy ludzi z całej Polski, a także innych krajów Europy przyjeżdża do Żywca, aby wziąć udział w największym polskim festiwalu piwa. fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

350 piw z całego świata można było skosztować podczas tegorocznego festiwalu Birofilia 2012

350 piw z całego świata można było skosztować podczas tegorocznego festiwalu Birofilia 2012

Piwa, które zasmakowały najbardziej dostępne były w sprzedaży na specjalnym stoisku. fot. BŚ


350 piw z całego świata można było skosztować podczas tegorocznego festiwalu Birofilia 2012

Birofilia 2012 przygotowała dla każdego uczestnika mnóstwo niespodzianek. fot. BŚ


350 piw z całego świata można było skosztować podczas tegorocznego festiwalu Birofilia 2012

Birofilia organizowana jest niezmiennie od 17 lat, zawsze w trzecim tygodniu czerwca. fot. BŚ

Złoty trunek o smaku wędzonej szynki? Dlaczego nie? Wszystkiego trzeba przecież spróbować. W specjalnie przygotowanej Alei Piw Świata smakosze mieli okazję kosztować i kupić ponad 350 gatunków piw w kilkudziesięciu stylach piwnych. Piwosze degustację rozpoczynali od tradycyjnych, jasnych lagerów, a kończyli na piwach wędzonych i dojrzewających w beczkach.

Co roku kilka tysięcy ludzi z całej Polski, a także innych krajów Europy przyjeżdża do Żywca, aby wziąć udział w największym polskim festiwalu piwa oraz spróbować wyjątkowych gatunków, często niedostępnych na polskim rynku. Birofilia 2012 przygotowała dla każdego uczestnika mnóstwo niespodzianek. Goście Festiwalu mieli szeroki wybór piw z Czech, Austrii, Belgii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Organizatorzy postarali się również o obecność produktów z bardziej nietypowych miejsc, takich jak Trynidad, Mauritius czy Sri Lanka.

Każdy z uczestników degustował piwa w specjalnym kufelku o pojemności 0,1 l. Wcześniej jednak musiał nabyć żetony, dzięki którym, na stoiskach w Alei Piw Świata, można było próbować najciekawszych smaków na Ziemi. Te, które zasmakowały najbardziej dostępne były w sprzedaży na specjalnym stoisku.

Podczas dwóch festiwalowych dni poza zwiedzaniem Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu i Muzeum Browaru uczestnicy degustowali piwa uwarzone przez piwowarów domowych i restauracyjnych. Zwiedzali wystawy kolekcjonerskie (od kapsli i etykiet przez podkładki pod piwo aż po kufle). Każdy z nich mógł wziąć udział w warsztatach warzenia piwa, a co najważniejsze porozmawiać z największymi autorytetami w piwnym świecie.

Degustacje i niespodzianki to tylko dodatkowe atrakcje festiwalu. Najważniejszym punktem Birofilii było wybranie, przez międzynarodowych mistrzów piwowarstwa Grand Championa Birofilii 2012, najlepszego piwa domowego w Polsce. W tym roku aż 131 piwowarów domowych zgłosiło 371 piw (dla przypomnienia w 2011 zgłoszono - 200 piw). Zwycięzca, w tym roku został nim Andrzej Miller ze Szczecina, uwarzy swoje piwo w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie.

Grand Champion Birofilii 2012, Rauch Bock, czyli Koźlak Wędzony, trafi na sklepowe półki w Mikołajki.

Birofilia organizowana jest niezmiennie od 17 lat, zawsze w trzecim tygodniu czerwca. Kolejny festiwal już za rok.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Och, rzeczywiscie klasa - piwo z plastikowego kubka pite pod namiotem z logo wyrobu piwopodonego. Dziekuje - wole sie napic w domu.

Nikt nie kazał pić z plastiku, a z kiija był nie tylko zwykły Żywiec, ale i porter i cały przegląd Pinty. Chyba, że Pintę z kija a do tego kilkadziesiąt piw piwowarów domowych masz w domu...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama