, piątek 10 lipca 2020
Rozluźniony rygor sanitarny – rośnie liczba zakażeń
Kwarantanna i obostrzenia miały nauczyć nas bowiem trzech podstawowych reguł: dystansu, higieny i pozostawania w domu, jeśli nie musimy wychodzić. Liczba odnotowywanych dziennie przypadków koronawirusa nie spada.  fot: pixabay.plDodaj do Facebook

Rozluźniony rygor sanitarny – rośnie liczba zakażeń

UM
Mimo luzowania obostrzeń, eksperci i lekarze cały czas ostrzegają przed zbyt dużym rozluźnieniem rygoru sanitarnego. Znoszenie obostrzeń w Polsce nie było przecież sygnałem, że nic nam nie grozi. Kwarantanna i obostrzenia miały nauczyć nas bowiem trzech podstawowych reguł: dystansu, higieny i pozostawania w domu, jeśli nie musimy wychodzić. Liczba odnotowywanych dziennie przypadków koronawirusa nie spada.

Ludzie przestali wierzyć w COVID-19. Zaczęli zachowywać się tak, jakby choroba była wymysłem naukowców, a nie realną rzeczywistością. Pojawiające się w Internecie informacje podważające istnienie koronawirusa nie pomagają. Jesteśmy niewolnikami facebookowych newsów i wyłączyliśmy zdrowy rozsądek.

Z drugiej zaś strony powstała duża rozbieżność i ludzie słusznie mogą czuć się zdezorientowani. Skoro bowiem przy kilkunastu przypadkach zakażeń zamykano nas w domach i stosowano surowe obostrzenia, to gdy zachorowań dziennie jest kilkaset pozwala się na wesela liczące do 150 osób i spektakle teatralne w których może uczestniczyć nawet kilkuset widzów. Codziennie oglądając wiadomości widzimy trwającą kampanię wyborczą i tłumy ludzi na wiecach bez stosowania się do bezpiecznej odległości czy noszenia maseczek. Rząd również nie daje nam dobrego przykładu co dla wielu jest przyzwoleniem na podobne zachowanie. Przykład idzie z góry, ale tu o ten dobry, bardzo trudno. Liberalizacja obostrzeń i lekceważące podejście do pandemii władz państwa sprawiły, że obywatele przestają w nią wierzyć. Jeśli od początku próbuje się wzbudzić strach licząc, że to najlepszy sposób, to należy pamiętać, że to jest rozwiązanie krótkoterminowe.
Rozpoczął się więc narodowy konkurs w wymyślaniu coraz to nowych teorii spiskowych na temat koronawirusa, a liczba zakażeń szybuje w górę.

Pierwsza fala zakażeń koronawirusem minęła i szczyt zachorowań mają za sobą wszystkie państwa UE z wyjątkiem Polski i Szwecji - podaje Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Dokument ECDC wskazuje, że zakażenia Covid-19 w Polsce i Szwecji jest na najwyższym poziomie od początku pandemii w tych krajach. W przypadku Szwecji eksperci unijni podkreślają, że wytłumaczeniem może być wzrost liczby wykonywanych testów. Podobna sytuacja dotyczy Polski, testy wykonano w dużych zakładach pracy jak kopalnie. To kilkutysięczne załogi w których trudno o zachowanie dystansu i odpowiedniej higieny.

8 czerwca w Polsce padł rekord nowych potwierdzonych badaniami przypadków zakażeń koronawirusem. W ciągu doby odnotowano ich 599.

Województwo śląskie od dawna jest na pierwszym miejscu w ilości zakażeń. Z całego kraju spływa na nas fala hejtu, a konsekwencją jest zamknięcie przed Śląskiem granic i zakaz wjazdu na teren Republiki Czeskiej.
Powiat Cieszyński znalazł się więc w bardzo trudnym położeniu. Z jednej strony podlegamy wynikom z województwa, z drugiej zaś obowiązek testu i możliwość wejścia do Czech tylko pracownikom transgranicznym bardzo utrudnia nam życie.

Jednak podawane przez Sanepid wskaźniki zakażeń również powinny budzić spore obawy, a na pewno mieszkańcy nie powinni ich bagatelizować. Tu warto pokusić się o uczciwość i szczerość, a prawda jest smutna, bo nie przestrzegamy zaleceń co do odległości czy noszenia maseczek w sklepach i zatłoczonych miejscach. Coraz częściej można zauważyć liczne grupy biesiadników. Problemem jest też rosnąca liczba osób pozostających w kwarantannie czy nadzorze. Bywa, że łamana jest kwarantanna i tłumaczona „ bo ja wyszedłem tylko na chwilę”. Co rusz w opinii publicznej pojawiają się historie sąsiadów bądź kolegów, którzy nie przejmują się zasadami kwarantanny. Brak odpowiedzialności w nas samych przyczynia się do rosnących statystyk, a to od nas zależy jak długo będziemy tkwili w tak trudnej sytuacji. Starosta i wójtowie apelują do mieszkańców o rozsądek i stosowanie się do przepisów jednak nadal trudno ten społeczny rozsądek zauważyć.

Rośnie liczba zakażeń w Powiecie Cieszyńskim

Według raportu Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w piątek 12 czerwca odnotowano 54 przypadki potwierdzone wynikiem dodatnim. W sobotę 13 czerwca potwierdzono 41 zakażeń koronawirusem. Należy wziąć pod uwagę, że powiat liczy ok. 178 tyś. mieszkańców. Dla porównania w Krakowie który liczy ok. 774 tyś. mieszkańców, 12 czerwca potwierdzono tylko 4 przypadki. 13 czerwca sanepid poinformował o 2 zakażeniach w Krakowie. W całym województwie małopolskim odnotowano 18 zakażeń.

Do tej pory w naszym powiecie odnotowano 790 zakażeń. ( Najwięcej przypadków jest w Zebrzydowicach 182, a najmniej w Wiśle 6, gdzie od dłuższego czasu nie zaobserwowano przybywających zakażeń.) Według raportu sanepidu mamy 175 ozdrowieńców. Jeśli podawane wyliczenia nie mają błędu, jest to stosunkowo mała liczba do ilości zakażeń.

W Powiecie Cieszyńskim obecnie kwarantannie poddanych jest 1296 osób, a w nadzorze pozostaje 270 mieszkańców. Na oddziale zakaźnym z powodu koronawirusa leczeniem objęto 30 osób. To największa liczba hospitalizowanych od początku pandemii.
Z powodu koronawirusa zmarło do tej pory 18 mieszkańców powiatu.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama