, piątek 10 lipca 2020
Cichy protest: zamknięte granice /Tichý protest: zavřené hranice
Nadzieja na powrót do normalności prysła, a daty kiedy będziemy mogli bez testów przekraczać granice nikt nie podaje. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego po raz kolejny staną przy granicy w proteście.  fot: Facebook.plDodaj do Facebook

Cichy protest: zamknięte granice /Tichý protest: zavřené hranice

UM
O otwarciu granic, a raczej o ich nie otwarciu dla Śląska zrobiło się głośno. Jeszcze w piątek rano posty umieszczane na stronach społecznościowych o otwarciu granic przepełnione były zbyt wczesną radością. Nadzieja na powrót do normalności prysła, a daty kiedy będziemy mogli bez testów przekraczać granice nikt nie podaje. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego po raz kolejny staną przy granicy w proteście. W milczeniu chcą wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji czeskiego rządu. Możesz dołączyć do protestujących już w poniedziałek 15 czerwca o godz. 18:00.

Przed kolejnym problemem stanęli przede wszystkim pracownicy transgraniczni. Mija miesiąc odkąd mogli wrócić do pracy w Czechach i mija również ważność testów na COVID-19. By móc nadal pracować muszą wykonać kolejny test, a to wiąże się z kosztami. Cennik wykonania testu się nie zmienił, a nadal nie jest znana data kiedy ten wymóg zostanie zniesiony.
Nie mamy również szans na odwiedziny u przyjaciół czy rodziny. Musimy odłożyć na bok, chęć zrobienia po drugiej stronie rzeki zakupów, czy skorzystania z propozycji teatralnych na Polskiej Scenie. Znaleźliśmy się po raz kolejny w sytuacji, która uderza w nas bezpośrednio, a na pewno budzi frustrację i żal. Dość mocno nadszarpnięte zostały również relacje miedzy polsko –czeską społecznością. Dzisiaj odbudowanie ich powinno być dla mieszkańców i samorządowców najważniejszym zadaniem.

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego po raz kolejny wyjdą w proteście na ulicę. Nie chcą na spotkaniu polityki i polityków, bo to właśnie ona jest odpowiedzialna za obecną sytuację. Koronawirus i zamknięte granice, które miały chronić stały się kartą przetargową na arenie politycznej, a kolejne działania są dla ludzi niezrozumiałe i krzywdzące.

W utworzonym przez organizatprów wydarzeniu na portalu społecznościowym czytamy:

Wyraźmy razem swój sprzeciw wobec najnowszych ustaleń czeskiego rządu dotyczących przekraczania polsko-czeskiej granicy.

Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego z wielkim zdziwieniem i oburzeniem przyjęli piątkową informację Rządu Republiki Czeskiej podaną w ostatniej chwili przed otwarciem granic przez Polskę. Względy bezpieczeństwa są zrozumiałe, ale trudno zgodzić się ze sposobem, stylem wprowadzenia zmian, a także z samymi obostrzeniami dotyczącymi województwa śląskiego.

Zróbmy więc coś razem! Kiedy i jak?

W poniedziałek 15 czerwca, w dzień, w którym wedle pierwotnych ustaleń mieliśmy się cieszyć na powrót otwartą granicą i przywróceniem swobodnego ruchu turystycznego, wybierzmy się nad Olzę o godz. 18:00

UWAGA! Cicho!

Nie będziemy się gromadzić, trzymać banerów, wykrzykiwać haseł. Nie organizujemy oficjalnego protestu, ale każdy z nas może wyrazić swój sprzeciw, stojąc cicho w bezpiecznych odstępach na obu brzegach Olzy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie od Mostu Przyjaźni do Mostu Wolności. Będzie to symboliczny łańcuch sprzeciwu. Niech każdy spojrzy w milczeniu i z tęsknotą na drugi brzeg. Pamiętajmy – to apolityczna forma cichego protestu. Nie hejtujemy, nie mówimy o politykach i nie bawimy się w ekspertów. Każdy przychodzi nad Olzę na własną odpowiedzialność i sam zachowuje się odpowiedzialnie.

Vyjádřeme společně svůj nesouhlas s novými nařízeními české vlády ohledně pohybu přes česko-polskou hranici.

Proč?

Páteční rozhodnutí české vlády o dalších omezeních přeshraničního pohybu, které se objevilo těsně před otevřením česko-polských hranic, vyvolalo u občanů Těšínského Slezska překvapení a nesouhlas. Obavy o bezpečnost jsou na místě, ale jen stěží je možné souhlasit s formou a způsobem komunikace těchto změn, ani se samotnými omezeními týkajícími se slezského vojvodství.
Udělejme tedy něco společně! Kdy a jak?

V pondělí, 15. června, v den, kdy jsme se podle původních vyjádření mohli těšit na opětovné otevření hranic a návrat svobodného pohybu, se vydejme v 18:00 ke břehům Olzy.

POZOR! V tichosti!

Nebudeme se shlukovat, držet transparenty ani vykřikovat slogany. Neorganizujeme oficiální protest, ale každý z nás může vyjádřit svůj nesouhlas, stoje tiše a v bezpečných rozestupech na obou březích Olzy v Českém Těšíně i Cieszynie, od Mostu Přátelství až k Mostu Svobody. Vytvoříme tak symbolický protestní řetěz. Ať každý z nás mlčky a teskně pohlédne na druhý břeh.
Pamatujme, že se jedná o apolitický tichý protest. Vyvarujme se bez „hejtu“, nemluvme o politicích, nehrajme si na experty. Každý z nás k Olze přijde na vlastní zodpovědnost a sám se chová zodpovědně.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dobrý den, já chápu, že Poláci z obou stran Olzy si chystali gajdy a trombity na oslavu otevření hranic. Bohužel, s ohledem na situaci s koronavirem na vaší straně hranice, budou hranice otevřeny až po zlepšení hygienické situace.

To by si měly uvědomit obě starostky Gabriely z Cieszyna i Českého Těšína, že mají udělat vše pro ochranu zdraví svých obyvatel, radovat se na mostě budou někdy v budoucnu.

Pan Walach, jehož firma vyrábí vitaminy a minerály na posílení imunity proti koronaviru, má nyní velký odbyt těchtovýrobků.

Na slasku nikt nie umiera a skorumpowane media strasza slaskiem caly swiat!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama