, piątek 26 kwietnia 2024
Miliony na Szlaku Zabytków Techniki
Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny województwa. Łączy najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie. fot: Tomasz Żak/SLASKIE.PL



Dodaj do Facebook

Miliony na Szlaku Zabytków Techniki

JM
W 2012 roku obiekty zlokalizowane na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego odwiedziło ponad pół miliona osób. To o prawie 44 tysiące turystów więcej niż rok wcześniej. W sumie w ciągu ostatnich 4 lat szlak odwiedziły ponad 2 miliony osób, czyli tyle, co połowa mieszkańców województwa śląskiego.

Szlak Zabytków Techniki to flagowy produkt turystyczny województwa. Łączy najważniejsze i najciekawsze obiekty przemysłowe w regionie. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Tylko tu w tak łatwy sposób można dotknąć, poczuć i zobaczyć przemysłowe korzenie województwa śląskiego.

Liczba osób gotowych do odkrywania Szlaku Zabytków Techniki ciągle rośnie. W 2012 r. szlakowe obiekty odwiedziło ponad 580 tys. osób, czyli ponad 40 tys. więcej niż w roku 2011. - W ciągu ostatnich czterech lat zajrzały do nas ponad 2 miliony turystów. Aby przewieźć taki tłum zwiedzających, trzeba by było prawie 29 tysięcy autobusów. Gdyby wszystkie te osoby złapały się za ręce, utworzyłyby łańcuch sięgający z Katowic prawdopodobnie aż do Madrytu - mówi Jerzy Gorzelik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Przykładem tego, że znalezienie się obiektu na Szlaku Zabytków Techniki to świetny chwyt marketingowy, jest Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, które na szlaku znalazło się w 2010 roku. Karol Franek, pomysłodawca i założyciele muzeum, opowiada, że od tego czasu liczba odwiedzających muzeum rośnie. W ubiegłym roku, mimo częściowego remontu, muzeum odwiedziło 6 tys. osób. Dla porównania w 1996 roku, na początku działalności, było ich sześć razy mniej. - Wielu turystów mówi wprost, że dowiedziało się o nas z publikowanych informacji na temat Szlaku Zabytków Techniki - zauważa Franek, który podkreśla, że wpływ na ilość turystów miało również nowe wejście do muzeum, bezpośrednio z ul. Głębokiej. W podobnym tonie wypowiada się Lidia Szkaradnik, dyrektorka Muzeum Ustrońskiego, które również znalazło się na szlaku. Muzeum co roku odwiedza około 9 tys. osób. - Nie zauważyliśmy zdecydowanego wzrostu liczby odwiedzających. Jednak gdyby nie obecność na szlaku to może byłoby ich mniej, bo mimo że bilety nie są u nas drogie, to coraz trudniej zdobyć zainteresowanie turystów, którzy co chwilę pytają o bilety ze zniżką - podkreśla Szkaradnik.

Obiekty szlaku zapraszają cały rok, a szczególną okazją do ich poznania jest odbywająca się od trzech lat INDUSTRIADA. IV edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się 8 czerwca. W roku ubiegłym tylko tego jednego dnia w imprezach organizowanych w obiektach szlaku uczestniczyło ponad 62 tys. osób.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama