, czwartek 25 kwietnia 2024
Muzeum Drukarstwa - jedyne takie miejsce w kraju
Muzeum Drukarstwa jako jedyne w kraju może pochwalić się bardzo bogatym zbiorem eksponatów, nadal sprawnie funkcjonujących.  fot: Paulina Ogłódek



Dodaj do Facebook

Muzeum Drukarstwa - jedyne takie miejsce w kraju

BARBARA ŚLIŻ
Muzeum Drukarstwa - jedyne takie miejsce w kraju

O konserwację urządzeń, tak samo, jak o samo miejsce dbają pracownicy społeczni. Na zdjęciu Karol Franek. fot. ARC

Powstało w 1996 roku, zaś w 2010 roku, jako jedyne z Cieszyna, zostało wpisane do Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. Jego siedziba mieści się w jednej z kamienic na ul. Głębokiej w Cieszynie. Jest cieszyńską perełką. Muzeum Drukarstwa, bo o nim mowa, przygotowuje się do zmian. Powiększy się metraż placówki, stanie się ono bardziej dostępne dla mieszkańców i turystów.

Dzięki obecności na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki Muzeum Drukarstwa zyskało większą promocję, a co za tym idzie już zwiększyła się liczba odwiedzających to miejsce. - W samym tylko 2011 roku odwiedziło nas ok. 6 tys. osób. Zauważamy, że z roku na rok odwiedzających jest coraz więcej, ale nam nie chodzi wyłącznie o liczenie odwiedzających, tutaj liczy się coś innego - mówi Karol Franek, długoletni pracownik Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej. - Celem muzeum jest przede wszystkim zabezpieczenie wartości historycznej, którą udało się ocalić - dodaje.

Muzeum Drukarstwa powstało dla zachowania dóbr kulturowych i materialnych cieszyńskiego drukarstwa. Najistotniejsze jest to, że udało się uchronić całą typograficzną drukarnię i przenieść ją w bezpiecznie miejsce. - Nasze zbiory żyją, to czynna ekspozycja, cały czas można na nich pracować, a to zwiększa zainteresowanie zwiedzających. Samo przedstawienie przedmiotu nie wystarczy. Od samego początku naszym założeniem było, by te maszyny funkcjonowały, wtedy są bardziej wartościowe, widowiskowe. W niektórych przypadkach dopuszczamy zwiedzających do maszyn, mogą sami sobie coś wydrukować - komentuje Franek.

Muzeum Drukarstwa jako jedyne w kraju może pochwalić się bardzo bogatym zbiorem eksponatów "na chodzie". Wśród nich znajdują się urządzenia drukujące, maszyny odlewnicze oraz introligatorskie. Zbiór uzupełniają m.in. matryce, klisze chemigraficzne i drzeworytnicze, urządzenia i maszyny odlewnicze. - To kompletna stara drukarnia, którą uzupełniamy o niektóre eksponaty. Niespotykanym jest to, że najpierw zabezpieczyliśmy eksponaty, a potem stworzyliśmy muzeum - mówi Karol Franek.

O konserwację urządzeń, tak samo, jak również o samo miejsce dbają wyłącznie pracownicy społeczni, którzy poświęcają swój wolny czas, by zachować to, co udało się ocalić od zniszczenia. - Sprzęt naprawiają ludzie nawet spoza Cieszyna, ostatni specjaliści. Pasjonaci uczą się, poznają coś nowego, a wszyscy robią to społecznie. To jest zwykłe zrozumienie sensu: jeśli zachodzi taka potrzeba, należy zadbać o to, by świadectwa naszej historii przetrwały dla następnych pokoleń - wyjaśnia Franek.

W tym roku muzeum ma zyskać osobne, bezpośrednie wejście do budynku. W miejscu, gdzie do niedawna mieścił się sklep "wszystko po 2 złote" znajdować się będzie wejście dla gości muzeum. - Chcielibyśmy urządzić tu również małą galerię, w której prezentowalibyśmy prace miejscowych twórców grafiki - zdradza opiekun muzeum.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A ja wolałbym żeby zamiast muzeum czy wspomnianej gdzie indziej drukarni wielkoformatowej była normalna drukarnia, gdzie drukuje się książki jak dawniej w CDW, a i mieszkańcy mieliby gdzie pracować.

historia upadku cieszynskiej drukarni kto o tym napisze ?

Sprawa Muzeum jest fajna! Wiele można się nauczyć o czarnej sztuce. Wielki szacun dla tych co to tworzą i utrzymują w ruchu. Także duże dzięki dla sposorów, jeśli takowi są!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama