, czwartek 25 kwietnia 2024
Muzeum Drukarstwa zyskało nowy blask i osobne, widoczne wejście
Obiekt poza wspomnianym wejściem zyskał także nową galerię. fot: Barbara Śliż



Dodaj do Facebook

Muzeum Drukarstwa zyskało nowy blask i osobne, widoczne wejście

Muzeum Drukarstwa zyskało nowy blask i osobne, widoczne wejście

Karol Franek, opiekun muzeum, wraz ze współpracownikami od 1995 roku starał się o widoczne, odrębne wejście do obiektu. fot. Barbara Śliż

W styczniu pisaliśmy o planach cieszyńskiego Muzeum Drukarstwa w sprawie ubiegania się o nowe, bezpośrednie wejście do budynku od strony ulicy Głębokiej. W poniedziałek, 16 kwietnia, po wielu latach starań udało się zrealizować ten cel, a nawet otworzyć osobną galerię.

Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa, którego pomysłodawcą i założycielem jest Karol Franek, to jedyne muzeum w Polsce i nieliczne na świecie, w którym, jak głosi szyld "nie znajdzie się nieboszczyków". Dlaczego? Wszystkie znajdujące się w muzeum maszyny drukarskie są sprawne, pracownicy, w większości społecznicy, na bieżąco konserwują zabytki i prezentują ich funkcjonowanie zgromadzonym turystom. Muzeum jako jedyne zostało wpisane na listę Szlaku Zabytków Techniki.

Muzeum Drukarstwa powstało dla zachowania dóbr kulturowych i materialnych cieszyńskiego drukarstwa, dotąd wejście do tego obiektu znajdowało się w jednej z kamienic przy ul. Głębokiej. Karol Franek, od dłuższego czasu starał się o to, by uzyskać odrębne wejście, znacznie bardziej dostępne i widoczne dla turystów. W końcu się udało. - Na tę chwilę czekaliśmy od 1995 roku. Prace trwały od końca stycznia, teraz zyskaliśmy więcej miejsca, a przede wszystkim wejście, dzięki któremu turyści nie muszą nas szukać - komentował Karol Franek, opiekun muzeum. - Musiałem się bardzo mocno zastanawiać nad decyzją o przyznanie środków na ten cel, muzeum jest niewątpliwie perełką Cieszyna, całego powiatu, województwa, cieszę się, że udało się to wszystko pomyślnie zrealizować - dodał Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna.

Obiekt poza wspomnianym wejściem zyskał także nową galerię. Prace autorstwa Emilii Skupień jako pierwsze zostały pokazane zwiedzającym. Na wystawie autorka prezentuje zarówno projekty okładek, ilustracji, rysunków, jak i gotowe książki wydrukowane według ówczesnych i współczesnych możliwości. Poza dziełami wykonanymi w tradycyjny sposób zobaczyć także można te z wykorzystaniem technik komputerowych.

"Przystanek Grafika" to wystawa łącząca twórczość artystyczną z pracą drukarza i pokazuje cały ciąg zdarzeń: od pomysłu do produktu finalnego, czyli książki. - Od samego początku chcieliśmy urządzić tutaj małą galerię, w której prezentowalibyśmy prace miejscowych twórców grafiki - mówił opiekun muzeum. - To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie, że mogłam zainaugurować otwarcie tej galerii. Jestem pełna podziwu dla ludzi, którzy stworzyli to miejsce i zachowali ten niepowtarzalny klimat starego drukarstwa - dodała Skupień.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama