, piątek 26 kwietnia 2024
Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?
Dla żyjących nad Olzą ptaków mroźna zima to ciężki czas. fot: JM



Dodaj do Facebook

Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?

JM
- Im bardziej pokarm jest naturalny lub zbliżony do naturalnego tym lepiej - mówi Aleksander Dorda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Cieszynie i apeluje do wszystkich dokarmiających ptaki zimą o rozwagę.

Bez pomocy człowieka wiele ptaków może nie przetrwać zimy i utrzymujących się od kilkunastu dni silnych mrozów. Cieszyńscy urzędnicy apelują jednak do wszystkich dokarmiających je osób o rozwagę i pamiętaniu o kilku podstawowych zasadach. Dotyczą one zarówno ptaków na co dzień żyjących w mieście jak i tych przebywających w okolicach zbiorników wodnych.

Po pierwsze ptaki należy dokarmiać tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to potrzebne. W innych okresach taka "pomoc" jest im kompletnie niepotrzebna. Należy również pamiętać o tym, czym je karmimy. - Im bardziej pokarm jest naturalny lub zbliżony do naturalnego, tym lepiej - mówi Aleksander Dorda, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Dla ptaków wodnych najlepsze są drobno pokrojone, surowe lub gotowane bez dodatku soli warzywa, otręby, ziarna kukurydzy. Nie wskazany jest jednak chleb. Ten zawiera bardzo szkodliwą dla ptaków sól oraz substancje ulepszające. Urzędnicy przypominają, że pokarm nie powinien mieć kontaktu z wodą i najlepiej podawać go na brzegu. Aleksander Dorda zauważa, że wiele osób dokarmia ptaki podczas spacerów, kiedy pogoda jest sprzyjająca, a nie robi tego, kiedy się pogarsza. - To błąd, ponieważ przyzwyczajamy je do pewnych zachowań - zauważa.

Podobne zasady dotyczą również ptaków żyjących w mieście. W Cieszynie od kilku już lat w okresie zimowym ustawiane są dla nich karmiki, które systematycznie są uzupełniane. Mogą to robić również sami mieszkańcy. I w tym przypadku powinni oni jednak pamiętać o kilku zasadach: pokarm musi być zawsze świeży, nie może być zepsuty, spleśniały, ani też solony; najlepszą karmą są nasiona (słonecznika, zbóż, owsa, prosa, konopi, rzepaku, lnu, maku, pestki owoców, dyni, kukurydzy, drzew iglastych), suche lub namoczone płatki ryżowe i owsiane, pokrojone jabłka i gruszki, jarzębiny, ogryzki, jarzyny gotowane bez soli, małe kawałki mięsa, mieszanka tłuszczowa z nasionami oleistymi, niesolony smalec, surowa słonina lub łój (nie margaryna czy tłuszcze techniczne!).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama