, piątek 26 kwietnia 2024
Dzięki stypendium mają szansę spełnić swoje marzenia
Karolina Kania (pierwsza z prawej) w Saint-Leu - w mieście w zachodniej części wyspy Reunion. To tam studentka chce przeprowadzić badania terenowe do swojej pracy licenciackiej. fot: Archiwum prywatne Karoliny Kani



Dodaj do Facebook

Dzięki stypendium mają szansę spełnić swoje marzenia

BARBARA ŚLIŻ
Każdy z nich ma inne cele. Walczą o pieniądze, które przeznaczą na prowadzenie warsztatów artystycznych, stworzenie świetlicy twórczej dla dzieci czy wyjazd na wyspę Reunion, w celu przeprowadzenia badań do pracy licencjackiej. O kim mowa? O studentach, którzy, dzięki głosom internautów mogą spełnić swoje marzenia.

Stypendium z Wyboru to unikalny program stypendialny skierowany do studentów i absolwentów, którzy indywidualnie lub grupowo walczą o fundusze na realizację wybranego celu. Warunkiem uczestnictwa jest stworzenie aplikacji w formie filmiku, nagrania, prezentacji lub tekstu. Im ciekawsza forma, tym większe szanse na dużą liczbę głosów.

W tym roku o stypendium walczy ponad 700 studentów i absolwentów z całej Polski i zza granicy. Do podziału jest pula ponad 110 tysięcy złotych. Wśród chętnych do skorzystania ze stypendium znalazła się także spora reprezentacja z Cieszyna.

Barbara i Sylwia aplikują o kwotę 3 tys. zł. Pieniądze chcą przeznaczyć na własne centrum twórczości. CZADD czyli Centrum Zabawy i Animacji Dzieci i Dorosłych to miejsce, w którym będzie można rozwinąć talent i pobudzić swoją kreatywność. - Za uzyskane pieniądze chciałybyśmy kupić między innymi materiały do filcowania, farby do tkanin czy Chustę Klanzy - mówią. O kwotę 3 tys. zł prosi również Monika. Stypendium pomogłoby jej wyposażyć świetlicę twórczą dla dzieci.

Uczestnicy programu stypendialnego wykazują się ogromną kreatywnością i pomysłowością, zarówno w metodach tworzenia aplikacji, jak i celach, na jakie chcą pozyskać pieniądze. - Wśród prac aplikacyjnych znalazły się między innymi: filmy poklatkowe, komiksy, teledyski, filmiki, prezentacje, eseje - wymienia Katarzyna Godlewska, prezes Fundacji Absolvent.pl.

Karolina Kania
postawiła na krótki filmik opisujący ją samą i cel, na który chce wydać pieniądze. - Swoją pracę licencjacką chciałabym poświęcić badaniom terenowym na wyspie Reunion. Stypendium w wysokości 4 tys. 224 złotych pokryłoby koszty podróży - mówi Karolina.

O 5 tysięcy złotych ubiegają się Anna, Zdzisław i Radosław. Stypendium jest im potrzebne na promocję i reklamę 1. Międzynarodowego Zjazdu Studentów Etnologii i Antropologii Kulturowej Europy Środkowej. - Zaplanowaliśmy, że zjazd odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia w Cieszynie. Naszym celem jest zacieśnianie kontaktów i rozwijanie współpracy między studentami i ośrodkami akademickimi, zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym także współpracy międzyuczelnianej w ramach programów MOST i ERASMUS - wyjaśniają studenci.

O tym kto dostanie stypendia, zadecydują internauci i mecenasi w demokratycznym, otwartym głosowaniu. Na każdą z osób można zagłosować raz przyznając jej od 1 do 5 gwiazdek na www.stypendiumzwyboru.pl. Stypendium otrzymają te osoby i grupy, które zdobędą najwięcej głosów.

II edycja Stypendium z Wyboru potrwa do 22 stycznia. - Każda z aplikacji jest inna, bo odzwierciedla indywidualne pasje i marzenia uczestników stypendium. Dlatego tak trudno zdecydować, czy na głos bardziej zasługuje wolontariat w azjatyckim kraju, czy sprzęt komputerowy, który pozwoli na realizację wyjątkowych projektów - komentuje Agata Landzwójczak, specjalista ds. personalnych Grupy Allegro, przedstawicielka Mecenasa II edycji Stypendium z Wyboru.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Sfrustrowany Paweł G proponuje: Wszyscy do łopat!

Moim zdaniem akurat tego typu program ma większy sens niż bezmyślne przyznawanie stypendiów socjalnych przez uczelnie. Tutaj trzeba się postarać, wykazać odrobiną chęci, dobrym pomysłem na autopromocję etc. A dla przykładu maksymalne stypendium socjalne na UŚ to 900 PLN w zamian za wykazanie braku dochodów w rodzinie (co w Polsce nie jest kłopotem)... O wiele niższe jest stypendium naukowe, choć kwoty z pamięci nie podam. Tak oto Państwo czyni ze szkół wyższych instytucje charytatywne, bo lepiej być biednym niż dobrze się uczyć...

Ja mam wątpliwości, czy jest sens inwestować jeszcze stypendia dla przyszłych najlepiej wykształconych bezrobotnych na świecie.
Już sam kierunek, który studiują, jest wesoły. Nie jestem przekonany, czy praca z badań terenowych na wyspie Reunion jest niezbędna naszemu społeczeństwu do dalszej egzystencji.
Jak się nauczą już za młodu wyżebrywać kasę, to w życiu dorosłym sobie nie poradzą bez socjalizmu.
System stypendialny, jeśli w ogóle powinien istnieć, to nie powinien sprzyjać tworzeniu nowych warchołów i socjalistów.

tak dobrze ująłeś moje zdanie - o tak w każdym calu

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama