, poniedziałek 29 kwietnia 2024
Mapy, narty i przewodniki w Książnicy Cieszyńskiej
Wystawę, którą przygotowali Krzysztof Kleczek i Rafał Cholewa, będzie można zwiedzać do do 27 września od wtorku do piątku od godz. 8.00 do 18.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00. fot: Anna Fedrizzi-Szostok



Dodaj do Facebook

Mapy, narty i przewodniki w Książnicy Cieszyńskiej

MMT
Mapy, narty i przewodniki w Książnicy Cieszyńskiej

Kiedy jest mowa o eksponatach związanych z historią Śląska Cieszyńskiego, zawsze musi paść nazwisko księdza Leopolda Szersznika. fot. Anna Fedrizzi-Szostok


Mapy, narty i przewodniki w Książnicy Cieszyńskiej

Uzupełnieniem wystawy jest kolekcja przewodników i map turystycznych, metalowych plakietek na laski turystyczne, odznak turystycznych, plakatów i pocztówek. fot. Anna Fedrizzi-Szostok


Mapy, narty i przewodniki w Książnicy Cieszyńskiej

Przedstawiciele Oddziału PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie oraz PTTS "Beskid Śląski" w Republice Czeskiej zaprezentowali dorobek obu organizacji.fot. Anna Fedrizzi-Szostok

W piątek, 28 czerwca, w Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy „Łysa góra, piękna góra, kopieczku wysoki…”. Z dziejów turystyki na Śląsku Cieszyńskim. - Solą tej wystawy są eksponaty - mówił Krzysztof Kleczek, jeden z organizatorów.

Wskazywał laskę turystyczną z początku XX wieku, pochodzące z tego samego okresu narty wypożyczone od Alojzego Szupiny oraz na przewodniki - od tego autorstwa Josefa Matzury po te, które wyszły spod pióra Władysława Sosny, który był zresztą obecny na wernisażu.

Kiedy jest mowa o eksponatach związanych z historią Śląska Cieszyńskiego, zawsze musi paść nazwisko księdza Leopolda Szersznika, żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku. Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej, przypomniał, że to właśnie ze zbiorów tego eks-jezuity pochodzi pokazywany na wystawie XVIII-wieczny poemat o Łysej Górze, autorstwa księdza Ludwika Heimba. Zwrócił też uwagę na inny ciekawy eksponat - autograf wiersza Marii Konopnickiej o Beskidach.

Zasadniczą część wystawy otwiera pokaz wybranych utworów literackich i artykułów z prasy krajoznawczej poświęconych Śląskowi Cieszyńskiemu i Beskidom. - Na uwagę zasługują rękopisy poematów Ludwika Heimba i Marii Konopnickiej. Szczególną rolę w rozwoju turystyki odegrały podróże do źródeł Wisły i powstanie uzdrowisk. Prezentujemy zatem relacje Apoloniusza Tomkowicza zamieszczone w Sławianinie, Ludwika Zejsznera w Bibliotece Warszawskiej oraz rękopiśmienne opisy spacerów wokół Cieszyna Leopolda Jana Szersznika z lat 1798-1804 i wycieczki na Czantorię Andrzeja Kotuli z 1868 r. - informuje Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

Uzupełnieniem wystawy jest kolekcja przewodników i map turystycznych, metalowych plakietek na laski turystyczne, odznak turystycznych, plakatów i pocztówek. Nieodzownym elementem tego typu wystawy jest również sprzęt i wyposażenie turystyczne. Eksponowane są więc pochodzące z 1912 r. narty, rower i naczynia turystyczne z lat 30. XX wieku, pochodzący z lat 40. XX wieku plecak i wiele innych atrakcyjnych eksponatów.

Wystawę, którą przygotowali Krzysztof Kleczek i Rafał Cholewa, będzie można zwiedzać do 27 września od wtorku do piątku od godz. 8.00 do 18.00 oraz w soboty od 9.00 do 15.00.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama