, piątek 26 kwietnia 2024
Wybory samorządowe 2014: Kandydatka o przyszłości Dębowca
W Dębowcu wystartuje dwoje kandydatów na wójta: Tomasz Branny (35 l.) zamieszkały w Dębowcu z KWW Rozwój i Przyszłość oraz Jadwiga Brudny (58 l.) zamieszkała w Simoradzu z KW Platforma Obywatelska RP.  fot: www.debowiec.cieszyn.pl



Dodaj do Facebook

Wybory samorządowe 2014: Kandydatka o przyszłości Dębowca

MAŁGORZATA BRYL
W tegorocznych wyborach samorządowych w Dębowcu wystartuje dwoje kandydatów na stanowisko wójta. Na nasze pytania zdecydowała się odpowiedzieć kandydatka Jadwiga Brudny.

Dlaczego zdecydowała się Pani startować w wyborach na stanowisko wójta gminy Dębowiec?

A dlaczego nie? Bo jestem kobietą, bo nie mam trzydziestu lat? A może właśnie teraz jest ten moment. Może właśnie jako kobieta dostrzegam lepiej to, co umyka „męskim" oczom. Nie brak mi też doświadczenia w pracy w samorządzie, ponieważ już od ponad 20 lat zgłębiam jej tajniki, pracując jako urzędnik w sąsiedniej gminie. A muszę przyznać, że nauczycieli zawodu miałam znakomitych. Te osoby wpoiły mi zasady, jakimi powinien się kierować dobry urzędnik, na co powinien zwracać szczególną uwagę w kontaktach z ludźmi oraz najważniejszą rzecz, że to urząd jest dla ludzi, a nie odwrotnie. Mogłabym przenieść swoje doświadczenie zawodowe do urzędu w Dębowcu, a tam naprawdę przydałoby się wprowadzić sporo zmian, które nie tylko usprawniłyby pracę urzędu, ale głównie pomogłyby w załatwianiu spraw mieszkańcom. Jest też wiele niepokojących informacji o nierównym traktowaniu nie tylko poszczególnych sołectw, ale też organizacji społecznych i mieszkańców, a także wyprzedaży majątku gminnego i nie do końca dobrze wydawanych pieniędzy. Może to dobry moment na zmianę na fotelu wójta gminy Dębowiec.

Jakie będą najważniejsze zadania i inwestycje w gminie Dębowiec w ciągu najbliższych lat?

Trudno mi w tej chwili szczegółowo odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie znam aż tak dokładnie rozmiaru potrzeb oraz możliwości finansowych gminy. Jedno wiem na pewno, że trzeba zająć się w pierwszej kolejności wyrównywaniem dysproporcji, jakie w ciągu tych kilku lat powstały. W skład gminy wchodzi siedem sołectw, które powinny być traktowane w miarę równo i nie może tu być żadnych wyjątków. Już samo to, że Urząd Gminy ma swoją siedzibę w Dębowcu stawia go w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ właśnie tam i tak dzieje się najwięcej. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na inne wioski, które nie mają takiej siły przebicia, a równie duże potrzeby. To samo dotyczy klubów sportowych, które przez czyjś brak wyobraźni utraciły możliwość szkolenia nowych kadr, a tym samym przyciągnięcia dzieci i młodzieży. To w nich jest nasza przyszłość. Jeżeli dziś nie zapewnimy im wszechstronnej możliwości rozwoju i to nie tylko poprzez szkoły, to po prostu zostaniemy tu sami, a przecież nie o to nam chodzi. W kwestii planów inwestycyjnych, to na pewno oprócz budowy nowych i remontów obecnych dróg oraz chodników ważną sprawą będzie też ich oświetlenie, bo jest jeszcze na terenie gminy wiele miejsc, w których panują tzw. „egipskie ciemności". Może warto by pójść w tym przypadku w zastosowanie nowych technologii, tak aby oświetlenie zrobić w miejscach, gdzie nie ma sieci energetycznych. Z własnych obserwacji wiem, że na pewno trzeba będzie przyjrzeć się inwestycjom, które powstały wiele lat wcześniej, takim jak np. oczyszczalnie ścieków czy budynek gimnazjum w Dębowcu, bo ich czas świetności już minął i na pewno wymagają modernizacji. Wielkim wyzwaniem będzie też pozyskiwanie funduszy z zewnątrz, bo tylko w ten sposób będzie można to wszystko osiągnąć.

W którym kierunku powinna rozwijać się gmina Dębowiec? Jakie ma Pani konkretne pomysły na prowadzenie promocji tej gminy?

Uważam, że gmina powinna rozwijać się głównie w kierunku turystycznym. Piękne położenie, bliskość gór, sąsiedztwo pięknego Cieszyna i Zaolzia, a także bogactwo naturalne, jakim są solanki, to najlepsza droga do rozwoju tak małej gminy, jaką jest Dębowiec. Nie dążmy do tego, aby zabudować naszą gminę, tylko starajmy się pomóc w rozwijaniu agroturystyki, aby ściągnąć jak najwięcej turystów, bo to oni pomogą nam jeszcze bardziej upiększyć naszą Małą Ojczyznę, pozostawiając tu pieniądze. Mamy piękne tereny, trasy rowerowe, trasy spacerowe nordic walking i oczywiście tężnię solankową, która powinna działać przez cały rok, a nie tylko od wiosny do późnej jesieni, czyli tak długo, jak pozwoli na to pogoda. Brakuje nam tylko zaplecza noclegowego i gastronomicznego w najbliższym sąsiedztwie tężni, co umożliwiłoby przyjeżdżającym do nas turystom pozostać u nas dłużej niż kilka godzin. Powinniśmy też zwrócić większą uwagę na tradycje regionalne.
Moim zdaniem najlepszą i najtańszą, a jednocześnie docierającą do najszerszego kręgu odbiorców, formą promocji gminy jest internet, który jest dziś „oknem na świat". Skuteczne są też tradycyjne formy promocji, tzn. foldery i gazeta gminna, które powinny znaleźć się w informacjach turystycznych wszystkich sąsiednich miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych, takich jak Ustroń czy Brenna.

W Dębowcu wystartuje dwoje kandydatów na wójta: Tomasz Branny (35 l.) zamieszkały w Dębowcu z KWW Rozwój i Przyszłość oraz Jadwiga Brudny (58 l.) zamieszkała w Simoradzu z KW Platforma Obywatelska RP. Na dzień dzisiejszy na nasze pytania nie odpowiedział drugi kandydat, Tomasz Branny.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Widzieliśmy już uczynki Wójtów Dębowca i Jeden się tylko wywiązywał "Aktualny Wójt" Tyle mam do powiedzenia.

,,Już samo to, że Urząd Gminy ma swoją siedzibę w Dębowcu stawia go w uprzywilejowanej pozycji, ponieważ właśnie tam i tak dzieje się najwięcej'' Nie no inteligencją kandydatka nie powala...... A gdzie ma być stolica w Łączce, Kostkowicach??? To może stolicę powiatu ta Pani też widziałaby np. w Chybiu. Reszta to stare utarte schematy bla bla bla bla.
Nowoczesność no to fajnie ale czy potrafi Pani jako urzędnik umiejętnie korzystać z nowoczesności, nie potrafiąc znaleźć odpowiedzi na pytanie jakie są możliwości lokalnego budżetu.
Oświata, szkolnictwo - a co to moje dzieci nie chodzą do szkoły?? Czy nie mają dostępu do komputerów?? Szkoła ma nauczyć myślenia, dać dobre podstawy moralne. A tableta to ja już kupię synowi sam. Utrzymano szkoły podstawowe i przedszkola w wioskach mimo że klasy są malutkie.... a to czy dyrektor jest w Dębowcu czy w Simoradzu mnie jako rodzica nie obchodzi. No chyba że pod hasłem rozwoju oświaty chodzi o głosy nauczycieli lub zrobienie(no bo przecież nie studiowanie) wyższego wykształcenia, którego kandydatce brakuje.
Nowoczesny urzędnik bez dobrych państwowych studiów to mierny urzędnik.
Ta kandydatura sprawia wrażenie chaotycznej, nieprzemyślanej, chyba bardziej chodzi o dociągnięcie do emerytury.
Możliwe , że ktoś tę biedną kobietę wystawił w wyborach dla swoich małych prywatnych interesów.

A co ma wykształcenie do umiejętności? Bo to chyba najlepiej pokazuje ilość magistrów na kasach w supermarketach... Poza tym jak długo żyję nie widziałem studiów o profilu "Wójt/Burmistrz" ;)

Czy gdzieś w tym tekście są jakiekolwiek obiekcje co do tego gdzie jest centrum Gminy? Chodzi tylko o to że w samym sołectwie Dębowiec wydaje się więcej pieniędzy niż we wszystkich pozostałych 6 wziętych razem...

Szanowna Redakcjo...zdjęcie które zamieściliście, to budynek w Dębowcu, ale w woj. podkarpackim!!! Proponuję więcej staranności dziennikarskiej:)))
Szanowna Pani, proponuję najpierw zaznajomić się z budżetem i możliwościami gminy, nie prawić morałów o zrównoważonym rozwoju gminy i 7 sołectwach co to niby takie zaniedbane i biedne, ciemno i cicho wszędzie!! gdyby Pani zechciała spojrzeć w budżet i zadania inwestycyjne na przestrzeni kadencji, to może Pani by z nich wyczytała, że wszędzie coś się działo w miarę możliwości najmniejszej gminy w powiecie, rolniczej na dodatek! Ciekawi mnie, jak chce Pani rozwijać tą turystykę w gminie bez większych geograficznych atrakcji, drugiej Równicy Pani nie wybuduje ani wyciągu na Czantorię. Samym chodzeniem z kijkami i Nordic walking raczej sławy w powiecie nie zdobędziemy, na tym się dużego biznesu nie zrobi. Co do ciemności egipskich i zastosowania nowych technologii...sama Pani wie, ile kosztuje ta nowa technologia, gdyby Pani znała budżet gminy, to może by Pani znalazła komu wziąć żeby inni mieli jasno, ale to wymaga uwagi i zainteresowania, a jak widać stanowisko urzędnicze piastowane od 20 lat nie wystarczy, żeby być dobrym analitykiem i patrzeć perspektywicznie. "Powinniśmy też zwrócić większą uwagę na tradycje regionalne" - co ma Pani na myśli, chce Pani przez to powiedzieć, że ośrodek kultury, lokalne organizacje np. koła gospodyń wiejskich, szkoły i całe grono pasjonatów nie dba w Dębowcu o tradycję? Proponuję się zastanowić zanim Pani coś napisze, bo taka postawa to najwyraźniej brak szacunku i zainteresowania dla mieszkańców. Strona na fb i w innych portalach społecznościowych gminie nie przyniesie dochodu, co najwyżej może trochę będzie nowocześniej, tutaj trzeba mieć głowę na karku i być dobrym zarządcą, a nie spokojnie przetrwać do emerytury, ale życzę powodzenia mimo wszystko.

W imieniu redakcji przepraszam za mylną fotografię dodaną do artykułu.

Moim zdaniem Kandydatka poległa zaraz na początku mówiąc, że nie zna możliwości finansowych gminy - przecież to są dane ogólno dostępne, a jako doświadczony urzędnik powinna wiedzieć jak je znaleźć, następny zwrot jaki ją skompromitował to, że nie zna potrzeb więc, jak można mówić o programie dla mieszkańców jak nie wie się, a przynajmniej nie ma wyobrażenia o potrzebach mieszkańców. Cała reszta to standardy, środki z UE, agroturystyka etc...., a i tanie medium reklamy- Internet - jak ma być skuteczny w dzisiejszych czasach to niestety kosztuje, tak piszą/mówią ci co o tym nie mają pojęcia. Zbudowanie strony www, profil na FB to za mało, to musi "żyć" tym się trzeba zajmować, za tym muszą stać konkretnie ludzie, czas i środki - ciekawe o to zrobi za darmo? Nie jestem z Dębowca, ale przez gminę często przejeżdżam i gmina robi na mnie pozytywne wrażenie, ma w miarę posprzatany miejscowy plan przestrzenny zagospodarowania (to jest ważne dla inwestorów), fakt potrzeb mieszkańców nie znam, ale zdecydowanie bardziej przemawia do mnie obecny Wójt.

Widocznie przejeżdżasz tylko przez Dębowiec a nie wszystkie sołectwa gminy ponieważ tam już nie jest tak pięknie i kolorowo.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama