, piątek 5 czerwca 2020
Współpraca transgraniczna na Śląsku Cieszyńskim
Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, podziękowała wszystkim partnerom gminy za wieloletnią współpracę i przyjaźń. fot: Bartek KukuczDodaj do Facebook

Współpraca transgraniczna na Śląsku Cieszyńskim

KATARZYNA KOCZWARA/Strumien.pl
Anna Grygierek, burmistrz Strumienia, spotkała się ze wszystkimi partnerami gminy. Była to okazja do podziękowania za wieloletnią współpracę i wspólnie zrealizowane przedsięwzięcia. Jak wygląda faktycznie współpraca z sąsiadami? O ocenę działań transgranicznych poprosiliśmy Jana Olbrychta, europosła ze Śląska Cieszyńskiego.

Gmina Strumień zrealizowała 12 projektów transgranicznych z czego 4 to projekty inwestycyjne: Galerię pod Ratuszem, Centrum Kulturalno-Rekreacyjne, modernizację auli w Gimnazjum im. Powstańców Śląskich w Strumieniu oraz utworzenie nowoczesnej pracowni fizyko-chemicznej. Pozostałe projekty, to projekty kulturalno-oświatowe. Wszystkie przyczyniły się do poznania kultury, historii, tradycji jak również wspólnego promowania walorów turystycznych. Z terenu gminy Strumień w różnego rodzaju wycieczkach, i warsztatach uczestniczyło ok. 800 dzieci.

W spotkaniu, 22 grudnia, wzięli udział partnerzy: ze strony czeskiej przedstawiciele miasta Pietwałd, Domasłowic Dolnych, miasta Szonów oraz Szkoły Podstawowej w Szonowie, ze strony słowackiej zastępca przewodniczącego Województwa Żylińskiego oraz przedstawiciele gminy Hryczów Dolny.

Jan Olbrycht o współpracy transgranicznej
Kiedy dyskutowaliśmy o współpracy transgranicznej między Austrią a Czechami, Austriacy przyznali, że współpraca rozwijać się będzie bardzo dobrze do czasu, kiedy będą pieniądze europejskie. Bez nich przestanie funkcjonować. To zasadniczo różni współprace transgraniczne na granicach zachodnich od współpracy, którą my budowaliśmy, która daje efekty.

Nasza współpraca była budowana z innego powodu. Budowana była przy nieustającym zapewnieniu, że się kochamy, równocześnie podtrzymywana była ilość napięć i konfliktów. Chodziło o to, by przełamać braki zaufania, stereotypy, trudności, szczególnie tu na Śląsku Cieszyńskim z tak skomplikowaną historią. Chodziło o to, by krok po kroku przekonywać ludzi, by chcieli ze sobą rozmawiać, pracować, podejmować pewne działania. Dopiero później pojawiły się pieniądze europejskie. One są dodatkiem. Dopiero później pojawiła się możliwość budowanie wspólnych ścieżek rowerowych, promocji turystycznej, czy podejmowanie inwestycji takich jak aula w Gimnazjum w Strumieniu, to jest konsekwencja. Kluczową kwestią jest poszukiwanie partnerów, przekonanie ich do siebie. Ludzie wzajemnie się poznają, odwiedzają, poznają swoją kulturę, szczególnie tam, gdzie są granice trudne.

Będąc w Strumieniu z dużym zainteresowaniem śledziłem to, że razem siedzieli partnerzy polscy i czescy, znający się od lat przyjaciele, równocześnie nie zabrakło przedstawicieli ze Słowacji. To daje najlepsze efekty, a przy okazji robi się trochę inwestycji. Jestem przekonany, że w odróżnieniu od tego austriackiego przykładu, gdy skończą się środki zewnętrzne, ta współpraca będzie dalej funkcjonować.

Efekty współpracy transgranicznej oceniam bardziej przez pryzmat wzajemnego zaufania niż przez inwestycje. To jest pokonywanie pewnych barier, szczególnie przez dzieci, które nie mają oporów, nie są wychowywane w duchu dużych napięć. Dla nich współpraca z Czechami, Słowakami jest czymś zupełnie naturalnym, która daje dobre efekty, przy okazji mają lepsze wyposażenie szkoły. Chodzi o to, by myślały inaczej o sobie i swoich sąsiadach.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama