, czwartek 18 kwietnia 2024
20 lat współpracy transgranicznej samorządów Śląska Cieszyńskiego
W spotkaniu wzięli udział lokalni samorządowcy i inicjatorzy współpracy polsko-czeskiej, którzy podsumowali dotychczasową współpracę oraz rozmawiali o priorytetach na kolejne lata. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

20 lat współpracy transgranicznej samorządów Śląska Cieszyńskiego

BARBARA ŚLIŻ, JAKUB MARCJASZ
20 lat współpracy transgranicznej samorządów Śląska Cieszyńskiego

Początkowa współpraca na platformie kulturalnej i sportowej z czasem przesunęła się w stronę wspólnych działań inwestycyjnych i budowania wspólnej infrastruktury. fot. mat. pras.

- To nie był zmarnowany czas - twierdzą zgodnie uczestnicy spotkania zorganizowanego z okazji 20 lat współpracy samorządów po obu stronach Olzy, które w środę, 14 grudnia, odbyło się w Czeskim Cieszynie.

W miejscowym Ośrodku Kultury KaSS Strzelnica spotkali się lokalni samorządowcy i inicjatorzy współpracy polsko-czeskiej, którzy podsumowali dotychczasową współpracę oraz rozmawiali o priorytetach na kolejne lata.

- Początkowo współpraca była raczej polityczną deklaracją niż prawdziwą współpracą - wspomina Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna w latach 1998-2010. Pierwsze lata to okres przełamywania obustronnej nieufności spowodowanej wspólną historią obu narodów. Kolejne, w związku z rozpoczęciem przez oba kraje negocjacji z Unią Europejską, przyniosły pojawienie się pieniędzy przedakcesyjnych, które jak podkreśla Ficek spowodowały zbliżenie i ułatwiły współpracę. - Warunkiem otrzymania środków było wspólne złożenie projektów, wspólna ich realizacja i wspólne rozliczenie - dodaje były burmistrz Cieszyna.

Początkowa współpraca tylko na platformie kulturalnej i sportowej z czasem przesunęła się w stronę wspólnych działań inwestycyjnych. -Choć nie zawsze ludzie zdają sobie z tego sprawę, wynik tej współpracy jest pozytywny. Cieszę się, że udało się nam zrealizować projekty drogowe. Została zbudowana czteropasmowa droga Bielsko-Biała - Frydek-Mistek przez Czeski Cieszyn. Zakończyła się budowa obwodnic dla Czeskiego Cieszyna, Jabłonkowa i Mostów koło Jabłonkowa, oraz "mysiej dziury" w Trzyńcu. Dobiega również końca projekt rewitalizacji Olzy - wylicza Václav Laštůvka, dyrektor wykonawczy Regionalnego Stowarzyszenia Współpracy Czesko-Polskiej Śląska Cieszyńskiego.

- Mieszkańcy Cieszyna i Czeskiego Cieszyna korzystają z obu miast jak z jednego. To, co im oferujemy, na wszystkich szczeblach biznesu, sportu, kultury i handlu, znajdą po jednej, albo po drugiej stronie rzeki. Wspólnie mamy 70-80 tys. obywateli i jeśli porównalibyśmy to z innymi miastami to raczej nie znajdziemy drugiego takiego miasta, które ma takie zaplecze dwóch boisk, hal sportowych, z których ludzie mogą korzystać i gdzie się tak dobrze dogadują - mówi Vít Slováček, burmistrz Czeskiego Cieszyna.

Jak podkreślają wszyscy nasi rozmówcy, jednym z najważniejszych osiągnięć minionych lat, jest stopniowe zacieranie granicy pomiędzy Polską a Czechami. - Zapewne nikt nie spodziewał się, że te więzi narodzą się tak szybko - mówi Ficek. A Slováček zauważa: - Granica będzie trwać jeszcze w naszej głowie, najważniejsze, że dla młodzieży tej granicy już nie ma.

- Jedna cegiełka nie jest w stanie zbudować całej budowli. Najważniejsi są ludzie, ich chęci i kontakty, które spowodowały to, co mamy teraz - odpowiada Janusz Pierzyna, współprzewodniczący Euroregionu Śląsk Cieszyński, pytany o najważniejsze wydarzenie ostatnich dwudziestu lat współpracy polsko-czeskiej.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przykre jest to że w gronie gości świętujących ów jubileusz zabrakło PCybulskiego. Bardzo krótka jest ludzka pamięć!

Smutne że taka jest relacje z tego spotkania bo nie dotyka historycznej genezy powstania wspolpracy ktora zainicjowala 10 lat wczesniej SPCzS i o tym byla mowa na spotkaniu ale nie zyskala uznania .Ale trudno widocznie prawda historyczna jest nikomu nie potrzebna i jedyna osoba wymieniona w tym temacie to B. Ficek ktory robil jedna sesje polsko- czeskiej rady miast w roku . To jest wspolpraca , to sa żarty ........!!!!!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama