, sobota 27 kwietnia 2024
Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz prezydenta Ukrainy w Wiśle
Podczas dwudniowego spotkania prezydenci czterech krajów podsumowali polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, które skończyło się 30 czerwca. fot: UM WISŁA



Dodaj do Facebook

Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz prezydenta Ukrainy w Wiśle

UM WISŁA
Spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz prezydenta Ukrainy w Wiśle

Po zakończeniu obrad prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej udali się do Krakowa. fot. UM Wisła

W dniach 2-3 lipca w Rezydencji Prezydenta RP w Wiśle spotkali się prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej - Polski, Czech, Słowacji i Węgier: Bronisław Komorowski, Miloš Zeman, Ivan Gašparovič i János Áder. W drugim dniu spotkania do obradujących dołączył prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Podczas dwudniowego spotkania prezydenci czterech krajów podsumowali polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej, które skończyło się 30 czerwca. - Chcę wyrazić satysfakcję z obecności w Wiśle prezydentów całej Grupy Wyszehradzkiej. Spotkaliśmy się, by podsumować miniony rok, ocenić działalność Grupy i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Z zadowoleniem mogę stwierdzić, że Grupa Wyszehradzka nabiera na znaczeniu i odgrywa coraz istotniejszą rolę w polityce regionalnej i europejskiej. Naszym wspólnym sukcesem był realny wpływ Grupy na korzystny dla czterech krajów kształt wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-2020. To Grupa Wyszehradzka była trzonem, wokół którego budowaliśmy klub przyjaciół Funduszu Spójności, co pozwoliło uzyskać satysfakcjonujący nas efekt z punktu widzenia budżetu Unii Europejskiej - powiedział na konferencji prasowej Bronisław Komorowski.

Prezydent Polski dodał, iż ważnym wydarzeniem w październiku 2012 roku było podpisanie memorandum of understanding w kwestii tworzenia zintegrowanego systemu przesyłu gazu w ramach Grupy, ale także powstanie "mapy drogowej" powstawania wspólnego rynku gazowego. - Te rozwiązania są ważne z punktu bezpieczeństwa energetycznego naszych krajów - podkreślił w Wiśle Bronisław Komorowski. Zdaniem prezydenta Polski sukcesem Grupy Wyszehradzkiej jest m.in. porozumienie w sprawie powołania wspólnej grupy bojowej. - Mamy zamiar, by uzyskała ona gotowość do dyżurów w roku 2016. To jest obraz naszej determinacji i zachęcania UE do przyjęcia zdecydowanego kursu w kierunku wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony - mówił. Odrębnym tematem było zacieśnienie współpracy społeczeństw państw Grupy Wyszehradzkiej, która zdaniem Bronisława Komorowskiego powinna iść w parze z ożywioną współpracą polityczną czterech krajów. - Dobrą okazją do tego będą przyszłoroczne rocznice 25-lecia odzyskania wolności i 10-lecia przystąpienia naszych krajów do Unii Europejskiej - powiedział prezydent.

W drugim dniu spotkania na Zadnim Groniu prezydenci Grupy Wyszehradzkiej spotkali się z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Na konferencji po spotkaniu prezydent Komorowski poinformował, że prezydent Janukowycz przedstawił stan zaawansowania w wykonaniu zobowiązań warunkujących podpisanie umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską i Ukraina oraz mówił m.in. o poszukiwaniu "rozwiązania problemu" Julii Tymoszenko w zgodzie z prawem ukraińskim. - Jesteśmy życzliwie zainteresowani postępem przygotowań Ukrainy do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Poznaliśmy stan zaawansowania realizowanych przez Ukrainę zobowiązań, warunkujących podpisanie tej umowy, oraz usłyszeliśmy deklarację, że prezydent Janukowycz "poszukuje drogi" na rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko w zgodzie z prawem ukraińskim albo poprzez ewentualną jego korektę. Wiążemy z tą deklaracją daleko idące nadzieje - powiedział Bronisław Komorowski.

Po zakończeniu obrad prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej udali się do Krakowa, gdzie zwiedzali Bazylikę Mariacką i Muzeum Narodowe, a także do Wieliczki. W kopalni soli Bronisław Komorowski z małżonką Anną podjęli gości obiadem.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

przy całej dobrej woli i życzliwości dla każdej czującej istoty, górę bierze moja słabość i poprawka, jak rzeczy się mają w świecie polityki...zdanie - premier Janukowicz "poszukuje drogi", na rozwiązanie problemu w sprawie Julii Tymoszenko... brzmi groteskowo, jak fragment sztuki w stylu S. Becketta - ecce homo - wstyd, zażenowanie i żal nad nizinnymi i depresyjnym lotami ludzkiej natury, m .in. w "wielkiej" polityce, właśnie...
Jerzy Oszelda

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama