, poniedziałek 6 maja 2024
Ślązacy chcą być mniejszością etniczną
Marszałek Sejmu, Ewa Kopacz przyjęła zawiadomienie o utworzeniu obywatelskiego komitetu tej inicjatywy ustawodawczej 18 kwietnia br. fot: mat.pras.



Dodaj do Facebook

Ślązacy chcą być mniejszością etniczną

MB
Musieli zebrać 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, który zakłada uznanie Ślązaków za grupę etniczną. Tymczasem wczoraj, 12 lipca, Ruch Autonomii Śląska i inne organizacje z Rady Górnośląskiej poinformowały o zdobyciu już 124 tys. podpisów zwolenników tej ustawy i zapowiadają, że to jeszcze nie koniec.

Od zebrania minimum 100 tys. chętnych zależało, czy posłowie pochylą się nad projektem, który być może znajdzie prawne rozwiązanie dla osób deklarujących narodowość śląską i uzna tę społeczność za grupę etniczną. Obecnie w Polsce funkcjonują cztery mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, romska i tatarska. Nowelizacja ustawy wiązałaby się z dopisaniem do tej grupy piątej mniejszości etnicznej - śląskiej.

Marszałek Sejmu, Ewa Kopacz przyjęła zawiadomienie o utworzeniu obywatelskiego komitetu tej inicjatywy ustawodawczej 18 kwietnia br. Od tego dnia trwał trzymiesięczny okres dostarczenia 100 tys. podpisów. Jak się okazuje, zebrało się znacznie więcej chętnych, bo 124 tys. Najwięcej podpisów zebrano w Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach, Piekarach Śląskich, Katowicach i Mysłowicach.

Za przedsięwzięciem stoi Rada Górnośląska, która zrzesza 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń m.in. Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski i Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Działania te wspierają także niektórzy posłowie i samorządowcy.

Podczas wczorajszego, 12 lipca, VIII Marszu Autonomii w Katowicach ta grupa wyszła na ulice. Finał marszu miał miejsce na Placu Sejmu Śląskiego, tam wystąpili przewodniczący organizacji Rady Górnośląskiej i inni zwolennicy nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych. - Łączy nas przekonanie, że rozumny patriotyzm skupia się na człowieku i nie dopuszcza bezwzględnego podporządkowania obywateli wspólnot lokalnych i regionalnych scentralizowanemu państwu - mówił przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik. Przewodniczący RAŚ podkreślał m.in. ostatnie zdarzenia z całego województwa związane z, jak się wyraził, "drenażem środków finansowych” ze śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po manifestacji sił kolejnym krokiem Rady Górnośląskiej będzie złożenie zebranych 124 tys. podpisów do Sejmu nie później niż 18 lipca br.

Obowiązująca od 2005 r. ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym odróżnia mniejszość narodową od etnicznej poprzez kryterium utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie. Osoby należące do mniejszości mają prawo m.in. do używania i pisowni imion oraz nazwisk zgodnie z zasadami języka mniejszości, swobodnego posługiwania się tym językiem w życiu prywatnym i publicznie oraz nauki w tym języku lub samego języka.

Prawne uznanie śląskiej mniejszości etnicznej zapewniłaby też fundusze m.in. na śląską edukację regionalną, działalność kulturalną i artystyczną, tworzenie śląskich programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz ochronę miejsc związanych ze śląską kulturą.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Kolej na Kaszbów

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama