, wtorek 30 kwietnia 2024
Walczą o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej
Obecnie w Polsce funkcjonują cztery mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, romska i tatarska. Nowelizacja ustawy wiąże się z dopisaniem do tej grupy piątej mniejszości etnicznej - śląskiej. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Walczą o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej

MB/MAT.PRAS.
Na dzień dzisiejszy zebrali już 50 tys. podpisów. A to dopiero półmetek, na zebranie 100 tys. nazwisk mają czas do 18 lipca. Rada Górnośląska walczy o prawne uznanie śląskiej mniejszości etnicznej.

Marszałek Sejmu, Ewa Kopacz przyjęła zawiadomienie o utworzeniu obywatelskiego komitetu tej inicjatywy ustawodawczej 18 kwietnia. Od tego dnia trwa trzymiesięczny okres dostarczenia 100 tys. podpisów.

Za przedsięwzięciem stoi Rada Górnośląska, która zrzesza 11 śląskich organizacji i stowarzyszeń m.in. Ruch Autonomii Śląska, Związek Górnośląski i Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej. Działania te wspierają także niektórzy posłowie i samorządowcy.

Obecnie w Polsce funkcjonują cztery mniejszości etniczne: karaimska, łemkowska, romska i tatarska. Nowelizacja ustawy wiąże się z dopisaniem do tej grupy piątej mniejszości etnicznej - śląskiej.

Obowiązująca od 2005 r. ustawa o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym odróżnia mniejszość narodową od etnicznej poprzez kryterium utożsamiania się z narodem zorganizowanym we własnym państwie. Osoby należące do mniejszości mają prawo m.in. do używania i pisowni imion oraz nazwisk zgodnie z zasadami języka mniejszości, swobodnego posługiwania się tym językiem w życiu prywatnym i publicznie oraz nauki w tym języku lub samego języka.

Prawne uznanie śląskiej mniejszości etnicznej zapewniłaby też fundusze m.in. na śląską edukację regionalną, działalność kulturalną i artystyczną, tworzenie śląskich programów telewizyjnych i audycji radiowych oraz ochronę miejsc związanych ze śląską kulturą.

Informacje dotyczące zbiórki podpisów znajdują się na stronie jestemslazakiem.pl oraz na stronach uczestniczących w zbiórce organizacji, np. autonomia.pl, slonzoki.org.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ostatnio ziomkostwo Niemców sudeckich na zjeździe w Augsburgu wezwało władze Republiki Czeskiej do unieważnienia dekretów wydanych po wojnie przez ówczesnego prezydenta Edvarda Benesza w celu wywłaszczenia i wysiedlenia Niemców. Rząd czeski szybko zareagował i ostro zaprotestował.

cieszyniocy to nie hanysy ,ani gorale,ale szmyrusy jaaaaaaaaaaaaa

Szmyrusy? %)

z tego co wiem w poprzednich akcjach "autonomii śląskiej" - podczas spisu powszchnego - zebrano zaledwie ok. 170 tys. podpisów rozproszonych po całych Górnym Śląsku i jeszcze miejscami po Cieszyńskim. A ich znakiem rozpoznawczym jest "ukryta mniejszość niemiecka", która ma podwójne paszporty, w których Niemcy wpisali narodowość "Schlezien" i która zamiast śląskiej gwary używa germanizmów nazywając to jezykiem śląskim. Niedobrze się robi jak się słucha tak pokaleczonego języka polskiego :(( Ślązacy nigdy nie mieli nic wspólnego z Germanami, gdyż prawdziwi Ślązacy to Słowianie !

„Należy trzymać się z dala od podejrzanych przedsięwzięć, nawet jeżeli noszą dumnie brzmiącą nazwę”

Albert Einstein

A w perspektywie "zielone ludziki" mówiące po hanysku z berlińskim akcentem?

Nic nie mamy wspólnego z hanysami i Gorzelikiem! Cieszyniocy to nie hanysy!

Tekst sponsorowany?

Popieram walkę Ślązaków o uznanie ich odrębności choć nie będzie im łatwo biorąc pod uwage jak anektowali Księstwo Cieszyńskie, rozkradli majątek i dzieła sztuki. Wymazali z podręczników nasza historię i teraz dalej probuja polonizowac przez nazywanie naszego państwa Podbeskidziem. Ale my Obywatele Księstwa trwamy i zarówno Cieszyniocy, Ślązacy, część Czechów i Polaków ma dość kompromitujacej Polskiej i Czeskiej administracji. Gdyby nie zbrojny zamach stanu i rozbior z 1918 poziom życia w naszej ojczyźnie byłby jak Monako czy Lichtensztajnie.

bulczysz jak rzić w mydlinach

Przepraszam, ale pozwolę sobie na minutę śmiechu.
Terytorium żadnego z przytoczonych państewek nie było teatrem działań wojennych, ani pierwszej, ani drugiej wojny światowej. Ani przez ich ziemie nie przechodziła choćby tylko raz niemiecka, czy sowiecka grabieżcza szarańcza .
Ludzie uczcie się historii, a nie będziecie pisali bzdur.

albo w Kuwejcie.

Albo w Luxembourgu

To już chyba wszystkim wiadomo, że Batustan lepiej się doi, gdy jest targany konfliktami wewnętrznymi. I dodatkowo jaki piękny pretekst się znajdzie, by ingerować z zewnątrz w nasze krajowe sprawy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama