, niedziela 9 czerwca 2024
Sejmik województwa śląskiego uczcił pamięć ks. Franciszka Michejdy
Sesja sejmiku województwa śląskiego odbyła się w poniedziałek 18 listopada. fot: Tomasz Żak/www.slaskie.pl



Dodaj do Facebook

Sejmik województwa śląskiego uczcił pamięć ks. Franciszka Michejdy

JM
W 165. rocznicę urodzin sejmik województwa śląskiego przyjął oświadczenie dotyczące uczczenia ks. Franciszka Michejdy.

Ks. Franciszek Michejda był czołowym polskim działaczem narodowym i oświatowym na Śląsku Cieszyńskim w okresie tworzenia się tożsamości oraz emancypowania narodów w obrębie monarchii habsburskiej. Zwieńczeniem jego działań było utworzenie 19 października 1918 roku Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, która przejęła władzę na Śląsku Cieszyńskim i przygotowała włączenie tej ziemi do Polski.

Na poniedziałkowej sesji sejmiku województwa śląskiego nie zabrakło przedstawicieli rodziny ks. Franciszka Michejdy. - To nie tylko ważne wydarzenie dla rodziny, bo dla niej jest to oczywiste, że to była wielka postać, ale wydaje mi się, że uznanie tej osoby przez sejmik województwa jest wyjątkową sprawą, szczególnie dlatego że Franciszek Michejda pochodził z Zaolzia, a Zaolzie przez Polskę jest dziś praktycznie zapomniane, dlatego uchwała sejmiku śląskiego jest wyjątkowym wydarzeniem w tym świetle - mówi portalowi gazetacodzienna.pl Barbara Michejda-Pinno, której ojciec był stryjem ks. Franciszka Michejdy.

Urodził się 3 października 1848 roku w Olbrachcicach na Zaolziu. Studiował teologię ewangelicką w Wiedniu, Lipsku i Jenie. W 1870 roku ukończył studia teologiczne i rozpoczął pracę duszpasterską. W latach 1874-1921 był proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej w Nawsiu (obecnie Republika Czeska). Poza służbą duszpasterską bardzo angażował się w odrodzenie narodowe Polaków na Śląsku Cieszyńskim. Aby realizować te cele przez całe życie wspierał wiele instytucji gospodarczych oraz towarzystw oświatowych. W 1881 roku został współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Ewangelickiego Oświaty Ludowej w Cieszynie. Celem organizacji była szeroko rozumiana edukacja, w tym wydawanie książek, głównie religijnych w języku polskim. Miało to ogromne znaczenie w związku z rysującą się perspektywą odzyskania niepodległości. Ks. Franciszek Michejda był także wieloletnim działaczem Polskiego Stronnictwa Narodowego, Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego, Towarzystwa Domu Narodowego, Czytelni Ludowej. Był współwydawcą książek, czasopism i kalendarzy. Pracował jako redaktor "Przyjaciela Ludu", "Przeglądu Politycznego", "Rolnika Śląskiego". Należał do inicjatorów wydawania "Dziennika Cieszyńskiego".

Późniejsze wydarzenia polityczne, zakończone podziałem Śląska Cieszyńskiego pomiędzy Polską a Czechosłowacją przekreśliły wiele wysiłków i inicjatyw ks. Michejdy. Daremne także okazały się starania o uzyskanie równych praw dla polskich ewangelików w powstałym państwie czechosłowackim. Wydarzenie te niewątpliwie odbiły się na zdrowiu sędziwego duchownego, który zmarł w przeddzień 50. rocznicy swojej ordynacji, to jest 12 lutego 1921 roku - napisano w uzasadnieniu do przyjętego przez sejmik województwa śląskiego oświadczenia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama