, wtorek 21 stycznia 2020
Wystawa na dziesięciolecie Donacji im. Zbigniewa Michejdy w Książnicy
W ofiarowanym zbiorze znalazły się rzeczy unikalne, których trudno jest szukać w innych polskich bibliotekach. fot: Barbara ŚliżDodaj do Facebook

Wystawa na dziesięciolecie Donacji im. Zbigniewa Michejdy w Książnicy

Wystawa na dziesięciolecie Donacji im. Zbigniewa Michejdy w Książnicy

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2014 roku. fot. BŚ

Od piątku, 04 października, w Książnicy Cieszyńskiej można podziwiać wystawę "Świadomość wspólnego dobra. W dziesięciolecie istnienia Donacji im. Zbigniewa Michejdy 2003-2013". - To swego rodzaju podróż do świata, który już nie wróci - powiedział Wojciech Święs, współautor wystawy.

To dzięki hojności wszystkich donatorów Książnica Cieszyńska wzbogaciła się o pamiątki, wybór druków i rękopisów związanych ze Zbigniewem Michejdą, inżynierem elektronikiem, nauczycielem akademickim i jednym z pionierów informacji naukowej i komputeryzacji w zakresie bibliotekoznawstwa w Polsce.

Wśród ofiarowanych przez donatorów rzeczy znajdują się głównie książki i czasopisma z artykułami lub notatkami nie tylko o Zbigniewie Michejdzie, ale także o innych Michejdach. - Z książkami, które pochodzą z mojego domu rozstawałam się z wielkim żalem. To z nimi obcowało się całe lata i trudno jest się teraz rozstać, zwłaszcza z tymi, które towarzyszyły mi w czasach dzieciństwa, które lubiłam, do których chciałoby się pewnie jeszcze nie raz wrócić. Kierowały mną jednak wyższe cele i zdecydowałam się oddać je do Książnicy - mówiła Barbara Michejda-Pinno, założycielka Donacji.

W ofiarowanym zbiorze znalazły się rzeczy unikalne, których trudno jest szukać w innych polskich bibliotekach. Dyrekcja Książnicy jest szczególnie dumna z tego, iż posiada czasopismo rozpoczynające historię prasy na Śląsku Cieszyńskim. "Nowiny dla Ludu Wiejskiego" niemal w komplecie udało się pozyskać dzięki hojności Barbary Michejdy-Pinno. Zbiory te są zbiorami, które w bezpośredni i bardzo osobisty sposób wiążą się z biografią Michejdów. Dla rodziny mają przede wszystkim wartość sentymentalną, dla zwiedzających wystawę są przede wszystkim niezwykłą lekcją historii.

Wystawa składa się z dwóch części. - Pierwsza, formalno-biograficzna, mówi czym jest Donacja, przedstawia jej głównego patrona i jego rodzinę, druga z kolei to zbiory, które udało się pozyskać w ramach Donacji. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie nie tylko wystawą o książkach i Donacji, ale także fascynującą podróżą do świata, który odszedł i już nie wróci - zachęcał Wojciech Święs, współautor wystawy.

Przy okazji wystawy został także wydany "Katalog nabytków z Donacji imienia Zbigniewa Michejdy w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej 2003-2013", który można nabyć w Książnicy Cieszyńskiej.

Wystawę będzie można zwiedzać do 31 stycznia 2014 roku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Podoba mi się hasło "donacja" . Dobrze by było tym hasłem określić obecny okres polityczny panującego premiera. Był by to kolejny wkład wywodzący się z cieszyńskiego do scharakteryzowania jego rządów.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama