, sobota 19 września 2020
Przedszkole nr 1 w Cieszynie nie będzie zlikwidowane ani przekształcone. Na razie
Przedszkole nr 1 mieści się w zabytkowym budynku, który w testamencie przekazany został specjalnie na cele wychowawcze. fot: Katarzyna KoczwaraDodaj do Facebook

Przedszkole nr 1 w Cieszynie nie będzie zlikwidowane ani przekształcone. Na razie

JAKUB MARCJASZ
- Wnoszę o wycofanie punktu 5.3. z porządku obrad - powiedział na początku czwartkowej sesji Rady Miasta Cieszyna Jan Matuszek, zastępca burmistrza miasta. W efekcie radni nie mieli okazji porozmawiać na temat uchwały intencyjnej dotyczącej likwidacji miejscowego przedszkola nr 1. Głos zabrali jednak, licznie zgromadzeni, rodzice.

Informacja o planowanej likwidacji Przedszkola nr 1 w Cieszynie i podjęciu działań zmierzających do jego przekształcenia w Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 1 wywołała w ostatnich dniach falę komentarzy i oburzenia. Protestowali zarówno rodzice dzieci uczęszczających do obu placówek jak i miejscy radni. Wszyscy o propozycji władz miasta dowiedzieli się w ostatnich dniach.

Podczas odbywającej się w czwartek, 26 stycznia, sesji rady miasta mieli podjąć uchwałę intencyjną w tej sprawie. Miała ona wyznaczać kierunek dalszych działań przed ostatecznym podjęciem decyzji w tej sprawie. Sala sesyjna cieszyńskiego Ratusza była wypełniona po brzegi. Wynik głosowania dotyczącego przyszłości Przedszkola nr 1 chcieli poznać zarówno rodzice uczęszczających do placówki dzieci jak i rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1.

Do głosowania jednak w ogóle nie doszło. Już na samym początku obrad Jan Matuszek wniósł o wycofanie tego punktu z porządku sesji. - Po dyskusjach w ramach komisji radni zgłaszali wiele uwag w stosunku do mojej wizji. W związku z czym uznałem, że nie warto tego w tym momencie ciągnąć. Skoro radni nie są przekonani do tego projektu, to nie ma powodu do rozpoczynania dyskusji z rodzicami, nauczycielami, bo jest to dyskusja o wszystkim i o niczym - tłumaczył później dziennikarzom zastępca burmistrza.

Radni wytykali, że o tej propozycji dowiedzieli się za późno - Będę składał interpelację z zapytaniem, kto był pomysłodawcą, z imienia, nazwiska i stanowiska tego pomysłu wziętego z księżyca. Zaistniała skandaliczna sytuacja - grzmiał radny Eugeniusz Raabe. Inni apelowali o dogłębne zajęcie się tematem cieszyńskich placówek. - Sprawą sieci przedszkoli powinna zająć się komisja branżowa, która w spokoju powinna podyskutować na ten temat - mówił radny Krzysztof Kasztura.

Podczas sesji, głos zabrali również rodzice dzieci z przedszkola oraz szkoły podstawowej, których dotyczyła dyskusja. Ci pierwsi apelowali o nie wprowadzanie żadnych zmian. Drudzy pytali, między innymi o to, dlaczego tak długo wyczekiwana sala gimnastyczna (to jeden z powodów ewentualnego przekształcenia przedszkola) ma powstać właśnie w ogrodzie Przedszkola nr 1, a nie na dziedzińcu szkoły, jak zakłada projekt z 2005 roku. - Jest to pierwsze takie stanowisko. Na etapie, kiedy konstruowaliśmy dokumentację, to zarówno Rada Pedagogiczna jak i rodzice wyrażali spore obawy, co do tego w jaki sposób chcemy zagospodarować ten dziedziniec. Jak widać świat się zmienia - komentował Matuszek.

Co na to rodzice? - Cieszę się, że dowiedzieliśmy się, że szkoła nie jest za zlikwidowaniem przedszkola - mówiła Sylwia Domonik, której dzieci uczęszczają zarówno do Przedszkola nr 1 jak i Szkoły Podstawowej nr 1 w Cieszynie.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Debata się może i przydała, tylko dlaczego nie było nań autorów zamieszania tj. Burmistrza ilub wice oraz Dyrektora ZOJO.
Genialnych pomysłodawców.

Porażka, demagogia, pozory obywatelskości. W taki sposób wszystko można wypaczyć.

I BARDZO DOBRZE!!!
Debata w KP bardzo sie przydała.
Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama